השמעה
| צילום: GettyImages

איזו מין שלווה

מחקרים מראים שמיינדפולנס מחזק את המערכת החיסונית ומשפר את הבריאות, ובגיל מבוגר יש לכך משמעות גדולה . שרה (73) מסביון, שעוסקת כבר שנים במדיטציה: "אתה לומד לקבל את מה שיש ולכבד את המציאות"

החיפוש התמידי אחר שקט פנימי ושלווה הוא נחלתם של אנשים מכל הגילים. החל בצעירים שמתלבטים לגבי דרכם בחיים, דרך הורים שמתרוצצים אחרי הזנב של עצמם כדי להצליח לתחזק את "המפעל המשפחתי", ועד מבוגרים וקשישים שמבקשים למצוא מרגוע לחרדות הנלוות לאתגרי הזיקנה. כדי להצליח ולמצוא את השקט המיוחל הזה, דרושות יכולות שאותן לומדים רבים בסדנאות מדיטציה ומיינדפולנס.

ניר קראוזה, בן 44 מהרצליה, מעביר סדנאות מיינדפולנס והשבוע הוא העניק מהתובנות שלו לצופים הרבים במסגרת הרצאה שהעביר ב"מתחברים אליכם" - המיזם המשותף של מפעל הפיס ו"ישראל היום". "אנחנו נמצאים רוב הזמן על טייס אוטומטי ולא מתפנים להגיב על דברים שקורים לנו", מספר ניר, "אני מלמד לעצור ולשים לב - מה קורה לי, מה אני מרגיש, להיות מודע למתרחש ולהיות נוכח. לפעול מתוך כוונה ולא באוטומט.

"מיינדפולנס זה בעיניי הלב והמהות של כל השיטות להתבוננות פנימית. הגדרת העבודה היא לשים לב מתוך כוונה בהווה וללא שיפוטיות. אנחנו גם עובדים הרבה על רשתות הקשב, ומחקרים מראים שאנשים שמשתתפים בסדנאות משפרים באופן משמעותי את פעילות רשתות הקשב והניהול שלהן. זה כמובן בא לידי ביטוי ברמות הריכוז. אנחנו מכוונים את הקשב לכאן ולעכשיו. הראש שלנו כל הזמן רץ בכל מיני כיוונים ועמוס במחשבות - המון דאגות ומשימות שיש לנו, מחשבות על העתיד, מחשבות על העבר ודברים שעשינו, פנטזיות... ואנחנו מדגישים את החשיבות של להיות ברגע הנוכחי".

בהרצאתו ב"מתחברים אליכם" הדגיש ניר כי מה שחשוב מאוד זה לדעת להתנהל ללא שיפוטיות: "המיינד שלנו מכוון להיות שיפוטי מאוד כלפי כל מה שקורה - מה בסדר, מה לא בסדר, אני מתנגד, אני תומך. במיינדפולנס אנחנו מלמדים להתבונן בצורה קצת יותר מאוזנת, יותר ניטרלית, יותר מקבלת, עם יותר חמלה - קודם כל כלפי עצמי וגם כלפי הסובבים אותי".

מיזם "מתחברים אליכם" מאפשר לאוכלוסייה הוותיקה בישראל לצפות ללא תשלום במגוון תוכני העשרה דוגמת הרצאות על טיולים, אמנות, בישול בריא, מוזיקה, סטנד־אפ ועוד. כדי לקבל מידע נוסף על תוכני הפעילויות ועל המועדים ניתן להירשם לקבוצת הווטסאפ הייעודית שנפתחה במיוחד למטרה זו.

לדעת להתמודד עם הפחד

ניר מספר כי במשך שנים היתה המדיטציה חלק צדדי בחייו. "הייתי ב־8200, עשיתי תואר במדעי המחשב, עבדתי בהיי־טק. כאשר התחלתי להעביר סדנאות מודעות ואימון אישי, גיליתי שלהשפיע על אנשים, לגעת בלב שלהם, מרגש אותי הרבה יותר מאשר לשפר אלגוריתמים. ב־2014, כשהגיע לישראל ג'ון קבט־זין, אבי המיינדפולנס המודרני, התרשמתי מאוד והצטרפתי לקורס הראשון של המרכז הבינתחומי למורים למיינדפולנס. מאז אני מלמד את הסדנאות ובכל פעם נפעם מהדרך שבה זה משפיע על איכות החיים של המשתתפים - בהפחתת מתחים ולחצים, בשיפור מערכות יחסים, בהפחתת חרדות, ביכולת להרגיש טוב יותר עם עצמך, ועוד".

התרומה האדירה של המיינדפולנס עבור האוכלוסייה הוותיקה ניכרה היטב בתקופת הקורונה. "בחודש מארס שעבר", מספר ניר, "כשהתחיל הסגר הראשון, התחלתי להעביר בזום שיעורים לקהל הרחב, בתשלום לפי היכולת. היה לי חשוב שזה יהיה נגיש מאוד גם למי שמצבו הכלכלי אינו מאפשר לו להוציא סכום גבוה - וכך אני מקפיד גם היום. הרבה מאלו שהצטרפו היו אזרחים ותיקים, החל מגיל 60, אבל גם בגילים יותר מבוגרים, ואפילו בני 90. הם ראו שמדובר בכלי שעוזר להם מאוד.

"מדובר באנשים שעבורם השנה הזו היתה קשה מאוד, כי פתאום הם נקלעו לבדידות גדולה מאוד. הניתוק עבורם היה עוד יותר קשה מלאחרים, ואני נתתי להם כלי שבו הם יכולים להשתמש מבלי להיות תלויים באחרים, כלי שעוזר לכל אחד להרגיע את עצמו, למצוא את השקט...

"אבל מעבר לימי הבידוד והניתוק של הקורונה, יש הרבה מאוד מחקרים שמראים שמיינדפולנס מחזק את מערכת החיסון ועוזר למצב הבריאותי. אנשים שהשתתפו בסדנאות הגיעו פחות לביקורים אצל רופא, ובגיל מבוגר יש לזה משמעות גדולה מאוד. חלק מההתמודדות עם המצב הבריאותי זה גם היכולת להתמודד עם הפחד ממצבים כאלה. לדוגמה, מישהי סיפרה לי לאחרונה שהיא נאלצה להגיע לבית חולים לצורך טיפול רפואי. היא הגיעה למיון מלאת חשש ואי ודאות לגבי הסיבה למצבה, ולאחר מכן סיפרה לי ששוב ושוב היא הצליחה להרגיע את עצמה בזכות השיטות שלמדה בסדנה".

אחת היכולות המשמעותיות הנלמדות בסדנה היא היכולת להשפיע על התודעה, לא "להילקח" על ידי חוויה כמו פחד או בדידות. "חשוב לדעת לעצור, לשים לב ולומר לעצמך שאמנם יש פחד, אבל הכל בסדר, אנחנו נושמים, להרגיע את עצמנו", אומר ניר, "בכל גיל זה משמעותי מאוד, וגם בגיל מבוגר עם האתגרים של המחלות, האתגרים של הבדידות.אצל אנשים רבים מתעוררות חרדות, וכאן נכנסת היכולת להשקיט את המחשבות, לנהל את עצמי ופחות להיות מושפע מכל הדברים שמגיעים מבחוץ, או אפילו מבפנים".

"שיטת המיינדפולנס נחקרה בכל העולם באופן אינטנסיבי מאוד. יש יותר מ־500 מחקרים שמראים את התועלות הרבות הנלוות לשיטה. לא מדובר במשהו ניו־אייג'י או טרנדי, אלא בשיטה מבוססת מאוד".

ריפוי עצמי

שרה ברוידה (73), תושבת סביון, עוסקת כבר שנים רבות במדיטציה ומספרת מתוך חוויה אישית כיצד היא עזרה לה בהיבט הרפואי: "כשפרשתי מעבודתי בתעשייה האווירית הלכתי ללמוד אימון תודעתי, ושם ראיתי והבנתי את הכוח שבהקשבה לגוף. באותה תקופה גילו אצלי פעילות יתר בבלוטת התריס. דרך כל ההתוודעות לעולם המדיטציה הבנתי שזה איתות עבורי. הבנתי שכל מה שקורה לנו בגוף זה בעצם איתותים לכך שאנחנו לא במקום המדויק שלנו. בעקבות הקורס שעשיתי, תרגלנו ישיבה שקטה שבה אתה מקשיב לגוף, ובתוך כמה חודשים הרגשתי שמשהו משתנה.

"באותה תקופה לקחתי תרופה, וגם כשהפסקתי ליטול אותה - השיפור המשיך. אמנם בבדיקות שהמשכתי לבצע התברר שהבעיה חזרה שוב, אבל החלטתי שאני ממשיכה לטפל בעצמי בעזרת המדיטציה ולא בטיפול רפואי רגיל. מאז עברו לא מעט שנים וכיום בלוטת התריס שלי תקינה לחלוטין. לשיטתי, אני ריפאתי את עצמי בעזרת ההקשבה לגוף והתגובות הנכונות אליו".

כמי שנכנסה לעולם המדיטציה לפני יותר מ־20 שנה, שרה מעידה כי בגיל השלישי יש ליכולות שסיגלה לעצמה יתרון גדול: "אני מבינה את החשיבות שלה לגביי בגיל מבוגר. המיינדפולנס נותן המון שלווה. העיקרון הוא שאתה מקבל את מה שיש, לא מתווכח עם המציאות. אתה ער לכך שלפעמים אתה עייף יותר או שיש האטה בקצב, אבל מכבד את זה. אני במקום כזה שאני יודעת שיהיה יום שבו אהיה בכושר פחות טוב, והכל בסדר, אני חיה עם זה. וברגע שאתה משלים עם הדברים, אתה מקבל המון שלווה".

 

"מתחברים" קרוב לבית

מיזם "מתחברים אליכם" הוא חוליה נוספת בשורת מיזמים שמוביל מפעל הפיס למען האוכלוסייה הוותיקה, ואחד הבולטים שבהם הוא "מתחברים" בשיתוף המועצה הישראלית להתנדבות. במסגרת זו פועלים אנשי מפעל הפיס יחד עם רשויות מקומיות בכל רחבי הארץ לחיזוק ההתנדבות בקרב האוכלוסייה הוותיקה. המיקוד באזרחים ותיקים הוא נושא מרכזי בפעילותו של מפעל הפיס. פרויקט "מתחברים" מסייע לרשויות המקומיות לבנות תוכניות מותאמות לאזרחים ותיקים, לאפשר להם להתנדב בתחומים שונים ולהמשיך לתרום לקהילה. המיזם פועל כיום כפיילוט ב־15 רשויות ומפעיל מגוון תוכניות ייעודיות.