מיזם מרגש להנצחה דיגיטלית

חברת ממוריז+ הקימה בהתנדבות מעל 1,200 אתרי זיכרון עבור משפחות החללים להנצחה דיגיטלית של חללי הטבח והמלחמה

קיר הזכרון של חללי מלחמת "חרבות ברזל" . צילום: צילום מסך מאתר ממוריז+
  

בשיתוף ממוריז+

חברת הסטארטאפ "ממוריז+" עוסקת בהנצחה דיגיטלית גם בשגרה. מייד לאחר האסון ב-7.10 השיקה החברה מיזם התנדבותי להקמת אתרי זיכרון לכל חללי הטבח בעוטף עזה ומלחמת "חרבות ברזל". עד עתה נפתחו למעלה מאלף ומאתיים אתרי זיכרון, המספרים את סיפור חייהם של החללים (ולא רק את סופם הטרגי), ומאפשרים למשפחה ולחברים להספיד, לשתף זכרונות ולהנציח את יקיריהם.

צילום אתר הזיכרון של חיים ישורון כצמן ז"ל, צילום: צילום מסך מאתר ממוריז+

 

אף אחד לא תיאר לעצמו כי ביום אחד, ייגדע סיפור חייהם של למעלה מאלף אנשים בישראל. הטבח הנורא שביצע החמאס בעוטף עזה הותיר אלפי משפחות מדממות, שיקיריהם נרצחו, והמלחמה שהוכרזה בעקבות הטבח מביאה אל משפחת השכול עוד ועוד משפחות בכל יום שעובר. כחלק מהתגייסות החברה האזרחית להתנדבות לפתרון המשברים שנוצרו בזמנים הקשים האלו, ניתן למצוא גם את המיזם החברתי המרגש של חברת "ממוריז+", סטארטאפ ישראלי מקריית אונו, שהתגייסה בהתנדבות מלאה להקמת אתרי הנצחה לחללים.

יזם ומנכ"ל החברה, סיני זילבר, מספר: "הקמתי את ממוריז+ לפני 3 שנים, מתוך רצון להעמיד פלטפורמה דיגיטלית שתאפשר הנצחה של דורות אנלוגיים הולכים ונעלמים: ניצולי השואה, חללי מלחמות ישראל, דור המייסדים, סבא וסבתא. מעולם לא תיארתי לעצמי שיהיה צורך גדול כל כך, פעם אחר פעם, להנציח גם אנשים צעירים שחייהם נגדעו בטרם עת. כשפיתחנו את הפלטפורמה, היכתה בעולם הקורונה, על מיליוני מתיה.

לא היינו מוכנים אז להתמודד עם הנצחת הנפטרים מהמגפה, למעט מעטים. חלפו שלוש שנים, וב-7.10.23 התרחש הטבח הנורא בעוטף עזה. כולנו עצובים, כואבים, בטראומה לאומית. הכאב של משפחות הנופלים - כמו גם של משפחות החטופים והפצועים - הוא עצום. אך הפעם, בתוך כל הכאב הזה - כחברת סטארטאפ, כפלטפורמה, כצוות - היינו מוכנים, והתנדבנו למשימה קשה ומאתגרת - הנצחת כל חללי הטבח והמלחמה."

גם בשגרה, משמשת הפלטפורמה של ממוריז+ להנצחת נפטרים ושימור דיגיטלי של סיפורי חיים. הפוקוס, מספר לנו זילבר, אינו המוות - אלא להיפך, הצורך האנושי הבסיסי לזכור את הרגעים היפים של החיים. ממוריז+ מאפשרת להקים בקלות ובמהירות אתר זיכרון דיגיטלי, ללא שום צורך בידע טכני. המערכת פשוטה מאוד ומאפשרת להעלות תכנים, תמונות וסרטונים, וגם להזמין חברים ובני משפחה כדי שישתפו חוויות וזכרונות.

עם השקת מיזם ההנצחה בימים שלאחר 7.10, גייסה החברה צוות של מתנדבות ומתנדבים מהארץ ומהעולם, לרבות צוותים בחברות דוגמת Deloitte ישראל, ופעלה להקמה מהירה של אתרי הנצחה וזיכרון לחללי הטבח והמלחמה. צוות החברה ממפה את החללים ממקורות גלויים שונים, מקים במהירות אתר דיגיטלי לכל חלל, ומעלה לאתר הספדים, זכרונות, תמונות וסרטונים מרחבי הרשת להנצחת חיי החלל, ולא רק את סיומם הטרגי. לאחר הקמת האתר, פועלת החברה ברגישות למסירתו, בחינם, לבני משפחות החללים - כדי שאלו יקבלו את ניהול האתר, ויוכלו להמשיך ולהרחיב את מלאכת ההנצחה של יקיריהם - בשיתוף זכרונות ותמונות מהאלבומים המשפחתיים, ובהזמנת חברים, שיוסיפו זכרונות משלהם.

עד כה הקימה החברה אתרי זיכרון למעל 1,200 חללים, ובכוונתה להמשיך ולהקים גלעד דיגיטלי לכל אחת ואחד מהחללים שנודע עליהם, ואלו שלמצער עוד יוודע. כל האתרים של החללים זמינים ופתוחים לציבור. כל אחד מוזמן לצפות בקיר הזכרון הדיגיטלי לחללי חרבות הברזל באתר ממוריז+, ולהיכנס לאתרי החללים.

עדי סעדי היא אחת מעשרות המתנדבים במיזם ההנצחה. היא הצטרפה לצוות המתנדבים חמישה ימים לאחר הטבח. עדי מספרת: "כמו כולם בימים שלאחר 7.10, הרגשתי שאני חייבת לעשות משהו, לתרום איכשהו. שמעתי על המיזם של ממוריז+ בווטסאפ, ומייד הצטרפתי. זה פרויקט מרגש כל כך, שמסייע למשפחות השכולות ברגעים הכי קשים וגם הרבה לאחר מכן. המון ממה שאנחנו זוכרים היום הוא דיגיטלי - התמונות שלנו בנייד, הפרופילים שלנו ברשתות החברתיות - אך כל אלה נעלמים ולא מתוחזקים לאחר מותנו. אני שמחה וגאה להתנדב במיזם הזה, שמנציח את זיכרון החללים שלנו."

בימים האחרונים החלה החברה במלאכת העברת אתרי הזיכרון לידי משפחות החללים.

כך למשל, נמסר אתר הזכרון של חיים ישורון כצמן, שנרצח בשבת השחורה בקיבוץ חולית, לאמו, חנה. חיים היה בעל תואר דוקטור ללימודים בינלאומיים מאוניברסיטת וושינגטון בארה"ב, ולאחר חזרתו לארץ עבר להתגורר עם חבריו מהצבא בקיבוץ חולית. חיים עבד בקיבוץ כחקלאי, מוסכניק וגנן, היה תקליטן בזמנו הפנוי, ולצד כל זאת, עסק במחקר ובהוראה בחוג לפוליטיקה ותקשורת במכללת הדסה. איש רב פעלים. הוא גם היה חבר בכיתת הכוננות של חולית, ונרצח על ידי מחבלי החמאס כשהגן על הקיבוץ שכל כך אהב. הוא היה בן 32 בנופלו.

חנה כצמן, אמו של חיים, צילום: באדיבות המשפחה

 

חנה, אמו של חיים ז"ל, מספרת: "התרגשנו מאוד כשסיני יצר עימנו קשר, והראה לנו את האתר שהקימו המתנדבים בממוריז+ לזכרו של חיים. הם כבר ליקטו עבורנו המון הספדים שקיבלנו מחברים של חיים, ותמונות שלו מרחבי הרשת. זה מקום שמוקדש רק לחיים, לחיים של חיים שלי. שיתפתי את האתר עם המשפחה והחברים, וכך הוספנו עוד תמונות וסרטונים, בעברית ובאנגלית, מתקופות שונות בחייו של חיים בישראל ובארה"ב. אני מלאת תודה והערכה על המיזם הזה, שדואג לכך שזיכרונותינו עם חיים ישמרו לעוד שנים ארוכות, ויהיו נגישים בכל זמן לכולם, בארץ ובעולם."

זילבר מספר שהמלאכה עוד לא תמה. צוות המתנדבים בחברה עדיין פועל בימים אלו על ליקוט מידע ותמונות מהאינטרנט ומהרשתות החברתיות כדי להעשיר את אתרי החללים טרם מסירתם לניהול המשפחות. מדי יום נודע על נופלים חדשים במלחמה, או חטופים שנקבע מותם, ומלאכת ההנצחה עבורם רק מתחילה. החברה קולטת מתנדבים ומתנדבות שמעוניינים לעזור, ואף מאפשרת לצוותים שלמים בחברות להקדיש כמה שעות לפעילות התנדבותית צוותית ומשמעותית של הנצחה. ניתן לפנות אל החברה בבקשת התנדבות בדואר אלקטרוני .war23@memoriz.plus 

קורבנות הטבח בעוטף עזה וחללי המלחמה אינם איתנו עוד, אך זכרונם וזכרון חייהם נשמרים טוב יותר עתה באמצעות מיזמי הנצחה דיגיטליים, כמו זה של ממוריז+.

לפרטים נוספים, אנא צרו קשר עם סיני זילבר, יזם ומנכ"ל ממוריז+: sinai@memoriz.plus | 052-257-8418

בשיתוף ממוריז+

כדאי להכיר