"לאחר שהוועדה מקשיבה לסיפור שלכם, מגיע עוד שלב מלחיץ - בדיקת הרופא" | צילום: iStock

איך להתכונן לוועדה הרפואית של משרד הביטחון ולעבור אותה בהצלחה?

אם תבעתם הכרה כנכי צה"ל, סביר להניח שתגיעו לוועדה הרפואית של משרד הביטחון • עו"ד תמר סיון מסבירה איך מומלץ להתנהל מולה כדי לקבל את הזכויות המגיעות לכם

בשיתוף זאפ משפטי

חיכיתם חודשים לוועדה הרפואית שתקבע את אחוזי הנכות שלכם ועכשיו אתם יושבים מתוחים בחדר ההמתנה ומחכים לתורכם. תכף הדלת תיפתח ולפניכם יישבו כמה רופאים ופקיד. הלחץ כנראה יתגבר ולא תדעו איך אפשר להסביר בזמן קצר מה כואב ומפריע לכם ואיך החיים שלכם השתנו בעקבות הנכות.

עו"ד תמר סיון, שותפה במשרד עורכי דין צדקוני-סיון, בין המשרדים המובילים בישראל בייצוג אנשי כוחות הביטחון, מסבירה מה בדרך כלל קורה בשלב זה.

"מיד אחרי שנכנסים לחדר הוועדה, רופאי הוועדה מוצגים בפניכם בשמם ובמומחיותם. בדרך כלל, מההתרגשות, השמות פורחים מהזיכרון בתוך רגע. אנשים לא מבינים למשל למה יש בוועדה פלסטיקאי אם הבעיה שלהם בכלל אורתופדית. יתרה מכך, חשוב להם לדעת שכל מה שהם אומרים נרשם ושמישהו מקשיב להם. אם אחד מחברי הוועדה מעיין בדיוק בתיק, התהייה היא האם זה בכלל התיק שלי".

לאחר שהוועדה מקשיבה לסיפור שלכם, מגיע עוד שלב מלחיץ - בדיקת הרופא.

"זהו שלב שבו רוב האנשים לא בטוחים איך להתנהג ומה לענות", אומרת עו"ד סיון. "בדרך הביתה, אחרי הוועדה, כבר צצות מחשבות מציקות על מה ששכחתם להגיד מרוב התרגשות והאם המסר הובן ותקבלו את אחוזי הנכות המגיעים לכם במצבכם".

"פעמים רבות, הבדיקה מסתיימת בתחושת תסכול"

התיאור הזה, שאולי נשמע מוגזם לחלק מהאנשים, הוא מנת חלקו של כמעט כל מי שעבר ועובר ועדה רפואית.

"הוועדה הרפואית היא אירוע משמעותי לנפגע, שכן היא קובעת את דרגת הנכות, שתשפיע על הזכויות במשרד הביטחון", אומרת עו"ד סיון. "כל ההליך של התביעה מכוון לרגע הזה, ובכל זאת, פעמים רבות הבדיקה מסתיימת בתחושת תסכול והחמצה, ודרגת הנכות שנקבעת אינה תואמת למצב ולציפיות".

לדבריה, "הכנה מתאימה והבנה של התהליך יכולים לסייע לצלוח אותו בצורה מיטבית ולסיימו עם קביעה הולמת ומספקת של אחוזי הנכות".

על סמך מעל ל-30 שנות ניסיון כעורכי דין בתביעות מול משרד הביטחון, ביקשנו מעו"ד סיון ומצוות משרדה המלצות להתנהלות נכונה בוועדה הרפואית של משרד הביטחון. הטיפים אמנם מיועדים לוועדות של משרד הביטחון אך רלוונטיים במידה רבה לכל ועדה רפואית. הנה טיפים להתנהלות נכונה בוועדה רפואית:

ודאו שכל המסמכים הרפואיים הוגשו

ההכנה לוועדה הרפואית מתחילה עוד לפני מועד הדיון. יש לוודא שהתיעוד הרפואי הרלוונטי מועבר מבעוד מועד למשהב"ט (משרד הביטחון) ומתויק בתיק הרפואי שמובא לעיון הוועדה. אם מאז הגשת התביעה ועד הזימון לוועדה הרפואית התווספו מסמכים רפואיים, רצוי להעבירם למשהב"ט ולבקש שיצורפו לתיק. כשמדובר בבדיקות הדמיה (רנטגן, CT וכו'), יש להעביר את הפיענוח ולציין שאת הדיסקים עצמם תביאו לוועדה ביום הבדיקה.

הכינו רשימה של הבעיות מהן אתם סובלים

מספר ימים לפני מועד הדיון כדאי להתחיל להכין רשימה של הבעיות והמגבלות עקב הנכות. הכנת הרשימה תעזור במיקוד ובדיוק של התלונות (למשל, כואב לי בברך כשאני עומד/ עולה במדרגות/ יורד במדרגות). במועד הוועדה עדיף למסור את התלונות בצורה חופשית ולא בהקראה מדף, אולם עיון בדף, בסוף הדיון, יאפשר לכם לוודא שלא שכחתם דבר ולהשלים במידת הצורך. חברי הוועדות הרפואיות ערים לכך שההתרגשות עלולה לבלבל את הנבדק, ובדרך כלל הם מקבלים בהבנה היעזרות בדף שהוכן מראש. את התלונות כדאי להתחיל מהדברים המהותיים והחשובים ביותר.

הגיעו עם עותקים של המסמכים העיקריים

הוועדה מקבלת לעיונה תיק רפואי בעניינכם. עם זאת' עשוי להיות מצב שלא כל התיעוד החשוב נמצא בתיק או שהתיק גדוש במסמכים באופן שמקשה למצוא מסמך מסוים. מסיבה זו כדאי להגיע לוועדה עם עותקים זמינים של התיעוד העיקרי, כגון דו"ח ניתוח, סיכום אשפוז, תוצאות בדיקות הדמיה, דו"ח ביקורת אחרונה וכו'. אם המסמך לא הוצג בפני הוועדה, ניתן לתת לה עותק ממנו במקום.

קיראו את הפרוטוקול בעיון

במסירת התלונות לוועדה חשוב להתרכז בנושאים הרלוונטיים לקביעת הנכות ובעיקר בבעיות הקיימות בהווה. הדברים שתאמרו יירשמו ובסוף פרק זה תתבקשו לחתום על הפרוטוקול. יש לקרוא את הכתוב לפני החתימה ולוודא שהכל נרשם כראוי. בחדרי בדיקה מסוימים הרישום נעשה בהקלדה למחשב והכתוב מופיע על מסך גדול כדי לאפשר קריאה ותיקון בזמן אמת. עם זאת, קשה עד בלתי אפשרי לעבור על הכתוב תוך כדי דיבור ולכן מומלץ קודם לדבר ורק אחר כך לקרוא בתשומת לב את הכתוב, ואם נדרש, לתקנו.

הביאו את אביזרי העזר שלכם

אם אתם משתמשים באופן קבוע במכשיר או באביזר עזר כלשהו, כגון מקל הליכה, הגיעו איתו לוועדה. אם אתם נזקקים לו רק לפעמים (למשל ברכיה לברך שנעשה בה שימוש רק בעת פעילות גופנית), ציינו שהשימוש אינו קבוע. אפשר להביא את האביזר בשקית ולהראותו לוועדה, תוך הסבר מתי נעשה בו שימוש. אל תגיעו לוועדה עם אביזר עזר אם אינם משתמשים בו בפועל.

ציינו אי נוחות או כאב שעולים בזמן הבדיקה הגופנית

ברוב המקרים הדיון בוועדה רפואית כולל גם בדיקה גופנית (למעט בנכות נפשית, שאז עצם השיחה היא למעשה הבדיקה). המלצתנו החמה היא להקפיד על אמינות בתלונות ועל דיווח מלא. אם בדיקה מסוימת או תנועה מסוימת שהתבקשתם לבצע בזמן הוועדה גורמים לאי נוחות או לכאב, חשוב לציין זאת. אם התבקשתם לבצע פעולה שאתם יכולים לבצע אך גוררת כאב - בזמן הביצוע או מאוחר יותר - ציינו זאת. אם לא תספרו, הוועדה לא תדע.

מצד שני, הקפידו על דיוק ואמיתות הדברים. חשוב שהוועדה תראה שאפשר לתת אמון בדבריכם ושהתלונות שלכם אמינות.
אם נראה לכם שהוועדה החמיצה משהו בבדיקה, אפשר לציין זאת בפניה. לדוגמה, להדגים טווח תנועה מכאיב או פעולה הגוררת חוסר יציבות, פריקה או נקיעה.

אל תיבהלו מהרכב הוועדה

לא כל הרופאים בהרכב הוועדה מתמחים בתחום הפגיעה שלכם. יש עוד נבדקים וההרכב צריך להתאים לכולם. זה גם מה שעונה על השאלה: למה ישב הפלסטיקאי בוועדה האורתופדית? הוועדה דנה במספר תיקים באותו יום. סביר כי בתיק הבא אחריכם נדון עניינו של אדם שסובל מבעיה אורתופדית ונזקק לניתוח שהשאיר צלקת. הפלסטיקאי צורף להרכב הוועדה בגלל התיק האחר ואין מה להיבהל מנוכחותו.

אנו מקווים שתצלחו את הבדיקה בצורה טובה ותקבלו את אחוזי הנכות המגיעם לכם. אם לא, תמיד אפשר לערער לוועדה רפואית עליונה.

משרד עורכי הדין צדקוני-סיון מתמחה בתביעות נגד משרד הביטחון ומייצג נכי צה"ל וכוחות הביטחון בועדות הרפואיות.

ליצירת קשר ולפרטים נוספים ניתן לפנות בטלפון – 053-9378372
לעמוד המשרד באתר משפטי

בשיתוף זאפ משפטי