החשפנית שפירקה את ממשלת בריטניה והפכה לאושיית חיי לילה בישראל

היא החלה לדגמן בגדים בגיל 15 ולהתפשט במועדונים בגיל 16. בגיל 19 היא היא הובילה לפירוק ממשלה, וכשהבכיר שהסתבך איתה הכחיש את הקשר, התגובה שלה הפכה לאגדה. הכירו את הנערה הבריטית שהפכה לאושיה ישראלית

מנדי רייס-דייוויס. צילום: Israel Press and Photo Agency / Wikimedia

מנדי רייס-דייוויס, דוגמנית ונערת שעשועים וולשית, הפכה לשם דבר בשנות ה-60 של המאה הקודמת, בשל מעורבותה בשערורייה שזעזעה את ממשלת בריטניה והובילה להתפטרותו של שר המלחמה ג'ון פרופומו. שנינותה, הקסם והחוסן שלה מול מצוקה הפכו אותה לסמל ולדמות מפתח בסיקסטיז.

רייס-דייוויס, שנולדה ב-21 באוקטובר 1944, בעיירה תַ’אנֶת’י שבמדינת ויילס, עברה לסוליהול, וורוויקשייר, במהלך ילדותה. אביה היה שוטר לשעבר, שעבד מאוחר יותר כטכנולוג בחברת הצמיגים דאנלופ, בעוד אמה הייתה שחקנית לשעבר. רייס-דיוויס למדה בבית הספר המודרני של שארמנס קרוס והחלה לעבוד כדוגמנית בגדים בגיל 15. בגיל 16 היא עברה ללונדון והחלה לעבוד בתור חשפנית במועדון הקברט של מאריי, שם פגשה את כריסטין קילר, דמות מפתח נוספת בפרשת פרופומו.

פרשת פרופומו החלה כאשר כריסטין קילר, ידידתה של רייס-דיוויס, ניהלה מערכת יחסים קצרה עם שר המלחמה הבריטי ג'ון פרופומו. במקביל, קילר ניהלה לכאורה קשר גם עם נספח הצי הסובייטי, יבגני איבנוב. השערורייה פרצה כשהיחסים נחשפו, העלו חששות לביטחון הלאומי והובילו להתפטרותו של פרופומו ביוני 1963.

רייס-דיוויס, למרות שלא הייתה בקשר ישיר עם פרופומו, הסתבכה בשערורייה בשל ידידותה עם קילר וקשריה לסטיבן וורד, אוסטאופת ידוע שהכיר לה דמויות מפתח, כולל לורד ויליאם אסטור, צאצא של שושלת המייסדים של ולדורף-אסטוריה, שכיהן באותה תקופה כחבר בבית הלורדים. רייס-דיוויס טענה שניהלה רומן עם לורד אסטור, אם כי הוא הכחיש זאת. במהלך משפטו של וורד בגין הפקת רווחים מזנות, רייס-דייווס השיבה, "טוב הוא יעשה זאת, לא?" כאשר הודיעו לה על הכחשתה של אסטור את היחסים ביניהם. התגובה השנונה הזו חיזקה את מקומה בציבור ונכללה מאוחר יותר במילון הציטוטים של אוקספורד כמטבע לשון שמציין תגובה צפויה, שלא לומר הכרחית.

בעקבות פרשת פרופומו, רייס-דיוויס ניצלה את תהילתה החדשה, הוציאה ב-1964 תקליט עם שירים והשוותה את עצמה לליידי המילטון, פילגשו של לורד נלסון. היא עלתה לישראל ב-1966, לאחר שנישאה לאיש העסקים הישראלי רפי שאולי, איתו הביאה לעולם בת, והתגיירה.

בישראל פתחה רייס-דייויס מועדוני לילה ומסעדות, ביניהם Mandy's, Mandy's Candies ו-Mandy's Singing Bamboo.

ב-1980 כתבה רייס-דיוויס את האוטוביוגרפיה שלה, "מנדי", עם שירלי פלאק. היא גם הופיעה בהפקות טלוויזיה וקולנוע שונות, כמו סדרת הטלוויזיה "פשוט נהדרת" של דון פרנץ’ וג’ניפר סאונדרס, ובסרטים ישראלים כמו "קוני למל בתל אביב" ו"קוני למל בקהיר".

רייס-דיוויס הייתה מעורבת באופן צמוד בכתיבת המחזמר של סיר אנדרו לויד וובר "סטיבן וורד", שהתמקד בתפקידו של וורד בפרשת פרופומו ועלה בדצמבר 2013, כאשר את רייס-דייויס מגלמת על הבמה שרלוט בלאקלג’.

רייס-דיויס נפטרה ב-18 בדצמבר 2014, בגיל 70, לאחר מאבק במחלת הסרטן. היא הותירה אחריה את בעלה השלישי, קן פורמן, איש עסקים מיליונר, ואת בתה דנה.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר