מדאיג: הפעולה שרבים עושים בטיסה שעלולה לסכן את בריאותכם

לפי מחקר חדש, שתיית אלכוהול בזמן טיסה גורמת לירידת כמות החמצן בלב, פעולה שמביאה להגברת קצב פעימות הלב • כיצד הפעולה הזו משפיעה על מבוגרים ומה הסיכונים שלה? כל הפרטים

נוסעים במטוס (אילוסטרציה). צילום: GettyImages

אם אתם נוהגים לשתות אלכוהול בזמן שאתם טסים, דעו כי לפי מחקר שפורסם ב"דיילי מייל" הבריטי, המעשה הזה עלול לסכן אתכם.

על פי המחקר, ראשון מסוגו, שבוצע על ידי צוות חוקרים מהמכון לרפואה אווירית וחלל בעיר קלן שבגרמניה, נמצא כי השילוב של אלכוהול ולחץ האוויר בתא של הנוסעים גורם לירידת כמות החמצן בדם, מה שמגביר את קצב פעימות הלב – שמנסה בכך לפצות על ירידת החמצן בגוף.

דיילת אוויר מציעה אוכל ושתייה לנוסעת, צילום: Getty Images


החוקרים ציינו כי להערכתם, ככל שכמות האלכוהול שנצרכה גדלה, כך ההשפעות המשולבות של השתייה ולחץ האוויר בתא הנוסעים על הלב יהיו גדולות יותר. הנזק שהתגלה במחקר נגרם גם לאנשים צעירים ובריאים, אך הוא מתעצם עוד יותר אצל נוסעים שסובלים ממצבים בריאותיים קודמים. לאור זאת, קובעים החוקרים כי יש לעדכן את היחס לאלכוהול בטיסות ולהגביל את הצריכה שלו, במיוחד בטיסות ארוכות טווח.

המחקר בוצע בקרב 48 משתתפים בני 40-18, שחולקו לשתי קבוצות: חברי הקבוצה הראשונה ישנו במעבדה עם תנאי לחץ אוויר רגילים, ואילו החברים בקבוצה השנייה ישנו במעבדה בה תנאי הלחץ היו דומים ללחץ האוויר שקיים בגובה השיוט של מטוס נוסעים רגיל. בכל קבוצה ניתן למחצית מהנסיינים אלכוהול (כמות ששווה לשתי פחיות בירה), כשהחצי השני נטל משקה רגיל. לאחר מכן נבחנה השינה של הנסיינים במשך 4 שעות.

במהלך הבדיקה עלה כי הנסיינים שישנו בחדר עם לחץ אוויר רגיל, נהנו מרמה יציבה של חמצן בדם ברמה של 96%, כאשר קצב פעימות הלב שלהם במהלך השינה עמד על 64 פעימות לדקה. לעומת זאת, קבוצת הנסיינים שלא שתתה אלכוהול וישנה במעבדה על לחץ האוויר שדימה טיסה, נהנתה מ-88% חמצן בדם ומ-73 פעימות לב לדקה. תוצאה גרועה יותר, כזו שכבר יש בה בעיה, התקבלה בקרב הנסיינים ששתו אלכוהול וישנו בתא שדימה טיסה: בדמם היו 85% חמצן בלבד בעת השינה שלהם, וקצב פעימות הלב שלהם עמד על 88 פעימות בדקה.

כוס בירה בזמן טיסה, צילום: Getty Images

"התוצאות האלו מלמדות שגם בקרב אנשים צעירים ובריאים, צריכת אלכוהול יחד עם שינה בטיסה מהווה מציאות שמעמיסה מאד על הלב. העומס הזה עלול להוביל להחמרה בתסמינים של אנשים עם מחלות לב או ריאות", כתבו החוקרים במאמר שפרסמו בכתב העת  Thorax.

החוקרים הוסיפו לציין כי ההשפעות של השילוב הלא בריא הזה יהיו גדולות הרבה יותר בקרב מבוגרים: "58% מהסטות הטיסה של מטוסים נגרמות מדום לב. כמו כן, 7% ממקרי החירום הרפואי במהלך טיסות נגרמים מבעיות בלב", כתבו. לאור זאת, החוקרים קראו ליידע את הרשויות המתאימות בנזקים הפוטנציאליים כך שיתחולל שינוי בתחום הגשת המשקאות האלכוהוליים במהלך הטיסה.

עוד ציינו החוקרים כי המחקר נעשה על נסיינים שישנו בשכיבה, תנאים שקיימים רק במחלקה הראשונה, כך שהממצאים עלולים להיות שונים עבור רוב הנוסעים שטסים בצפיפות ובצורה חסכונית.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר