הנתונים נחשפים: ירידה דרמטית במספר הנוסעים בנתב"ג - והצפי לחודשי הקיץ

על אף שנדמה כי מספרי הטיסות היוצאות והנכנסות לישראל הם גבוהים, בדיקת "ישראל היום" חושפת פערים גדולים בנתונים בין השנה לבין 2023 • וגם: החברות הפעילות ביותר בישראל נחשפות, כאשר אל על מובילה כצפוי, והיעד אליו נסעו 233 אלף ישראלים

נוסעים בנתב"ג (ארכיון). צילום: יוסי זליגר

החל מ-7 באוקטובר שדה התעופה בן גוריון עבר טלטלות שכללו ביטולי טיסות משיקולים ביטחוניים וסיבות נוספות. כעת,  עם היציאה לחופשת הקיץ מספרי הטיסות מתחילים לעלות - והנתונים בנושא מתפרסמים. 

 

בתקופה האחרונה, ישנה עלייה בכמות הנוסעים, כאשר ברוב ימי החול, מספרי הנוסעים בנמל התעופה בן גוריון נעים סביב 60 אלף נוסעים, כאשר בחלק מהימים המספרים גם מגיעים לכ-65 אלף נוסעים והצפי במהלך חודש אוגוסט הוא לכ-72 אלף נוסעים בימי השיא.

המספר נשמעים גבוהים יחסית, אך מבדיקת "ישראל היום" עולה כי ישנה ירידה משמעותית מאוד לעומת אותה התקופה בשנה שעבר. בחודש יוני השנה, נכנסו לישראל 5,022 מטוסים, בחודש יוני בשנה שעברה נכנסו לישראל 7,489 מטוסים, ירידה של כ-33% אחוזים, המספרים דומים כמובן גם בגזרת המטוסים היוצאים.

הפרשים בין מספרי הנוסעים בנתב"ג, צילום: קוקו

בחודש יוני בשנת 2023, עברו בנתב"ג כמעט 2.2 מיליון נוסעים (נכנסים ויוצאים יחד) ואילו בחודש יוני השנה, המספר עומד על 1.42 מיליון נוסעים, ירידה של כ-35%. גם בפעילות הפנים ארצית, ישנה ירידה של כ-18 אחוזים במספר הטיסות וירידה של כ-27% במספר הטסים בחודש יוני.

אם מסתכלים על חצי השנה הראשונה של 2024 לעומת 2023, הירידות במספרי הנוסעים משמעותיות אפילו יותר. בחצי השנה הראשונה של 2023, עברו בנתב"ג כ-11.32 מיליון נוסעים, כאשר מתחילת השנה הנוכחית, המספרים ירדו ל-5.9 מיליון נוסעים, ירידה של כמעט חצי במספרי הנוסעים מתחילת השנה ועד חודש יוני, כולל.

חשוב להדגיש שהפגיעה בתנועת הנוסעים בנתב"ג מתאזנת בהדרגה, כאשר בינואר השינוי עמד על כ-63% לעומת החודש המקביל אשתקד, בפברואר 54%, במאי כבר 43% וביוני 35%. על פי ההערכות, המגמה צפויה להימשך גם ביולי ואוגוסט עם מספרים שצפויים לצמצם את פערי מספרי הנוסעים מהשנה שעברה לכ-30%.

39.3% מהנוסעים. טיסת אל על, צילום: קוקו (ארכיון)

החברות הפעילות ביותר בנתב"ג

חברת התעופה שהטיסה 39.3% (559 אלף נוסעים) מכלל הנוסעים בנתב"ג בחודש יוני היא אל על, באותה התקופה המקבילה בשנה שעברה הם היו אחראים רק על כ-24.5% מכלל הנוסעים, עלייה משמעותית של כמעט 15%. במקום השני ניצבת ישראייר עם נתון מרשים של 7.8% (111 אלף נוסעים) מכלל הנוסעים שעברו בנתב"ג, כאשר גם הם עלו מ-4.5% בשנה שעברה. במקום השלישי ניצבת חברת הלואוקוסט ההונגרית וויז אייר עם 102 אלף נוסעים, ארקיע במקום הרביעי עם 86 אלף נוסעים ובלו בירד סוגרת את החמישייה הראשונה בנתון מרשים של 61 אלף נוסעים ועוקפת את אג'יאן היוונית, פליי דובאי, ראינאייר, לופטהנזה וטוס איירווייז שסוגרות את העשירייה הראשונה.

אילוסטרציה: יוון, צילום: אי.פי.איי

אלו היעדים המבוקשים ביותר

במקום הראשון והלא מפתיע בחודש יוני השנה ניצבת יוון, עם 233 אלף נוסעים, בשנה שעברה המספר היה נמוך יותר ועמד על 229 אלף נוסעים. ההסבר לעלייה היא כמובן העובדה שאין טיסות ישירות לטורקיה. במקום השני ארה"ב עם 131 אלף נוסעים החודש, במקום השלישי קפריסין עם 113 אלף נוסעים בחודש יוני ובמקום הרביעי והחמישי איטליה עם 92 אלף נוסעים וצרפת עם 86 אלף. לגרמניה המריאו 70 אלף נוסעים החודש, לאמירויות (רבים ממשיכים ליעדים רחוקים משם) עם 62 אלף, גיאורגיה עם 61 אלף, ספרד עם 60 אלף, בריטניה עם 58 אלף והונגריה עם 54 אלף נוסעים בחודש יוני.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר