"זה גלאי השקר הטוב בעולם": סטארט אפ ישראלי חושף יכולות פורצות דרך

מערכת ה-AI העוצמתית של חברת Revealense מסוגלת לבצע את מה שכל חוקר ומטפל חולמים עליו - ניתוח ושקלול מדויקים של האדם הנמצא מולם, בין אם מדובר במחבל מסוכן או מטופל פוסט-טראומתי • בשיחה עם "ישראל היום" מספר המנכ"ל והמייסד דב דונין: "המערכת יודעת לתת מענה לשאלות של חיים ומוות"

הצוות של חברת Revealense. גלאי אמת עוצמתי במיוחד. צילום: אייל טואג

מצמוץ העיניים, התרחבות האישונים, רעד הקול, הבעות פנינו, ואפילו שינויים בגוון העור שלנו - לא משנה עד כמה ננסה, כל אלה מעידים בזמן אמת על מצבנו הרגשי והתודעתי והאם אנחנו בלחץ, חשים אשמה או בושה, משקרים או דוברים אמת. ואולם, גם מומחה עולמי בשפת גוף או חוקר משטרה מיומן, לא יוכלו לשקלל את כל הסימנים הדקים הללו ולהגיע למסקנה חותכת.

חברת סטארט אפ ישראלית, Revealense, שנחשפה היום (שלישי) , פיתחה מערכת AI רבת-יכולות, שיודעת לשקלל בזמן אמת שורה של פרמטרים פיזיולוגיים חיצוניים, שהמערכת העצבית שלנו מייצרת באופן בלתי רצוני - ולספק לחוקר או למאבחן ברומטר דינמי של מצבו הרגשי, הקוגניטיבי והתודעתי של הדובר, בכל רגע ורגע, בכל משפט שיוצא מפיו - ובפרט, לזהות האם הוא משקר.

הדגמה של המערכת Revealense על ראיון של השחקן טום קרוז // צילום: באדיבות החברה

מספיק סרטון וידאו פשוט

הניתוח מתבצע על סרטון וידיאו, בין אם מדובר בשיחת זום, מסיבת עיתונאים או ריאיון טלוויזיוני. כך למשל, ניתן להפעיל את המערכת על מסיבת העיתונאים המפורסמת שבה נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון הכחיש מערכת יחסים מינית עם מוניקה לווינסקי, ולגלות - לראשונה - מה הוא חש באמת כשאמר את המילים המפורסמות, "לא הייתה לי מערכת יחסים מינית עם האישה הזו".

לחילופין, ניתן להפעיל את המערכת גם על הצהרות פומביות של חסן נסראללה, מנהיגי חמאס או ולדימיר פוטין, וללמוד תובנות יקרות-ערך על מה שהם מנסים להסתיר בין השורות ומה הם באמת רוצים להגיד.

מחבל של חמאס שנלקח לחקירה לאחר אירועי 7 באוקטובר. המערכת של החברה יודעת לבצע ניתוח מדויק ופורץ דרך של כל מה שהמחבל אולי היה רוצה להסתיר, צילום: דובר צה"ל

בשיחה עם "ישראל היום", מספר מנכ"ל ומייסד החברה, דב דונין, יוצא יחידת "שלדג": "המערכת שלנו היא ככל הנראה גלאי השקר הטוב בעולם. ואולם, אין זה הייעוד העיקרי שלה. גלאי שקר מחייב שאלות בינאריות של 'כן או לא'. המערכת שלנו מסוגלת לנתח שיחה פתוחה שבה אתה מספר סיפור, ולדעת מה עובר עליך כבן אדם בצורה עמוקה בכל רגע נתון, בדומה לאופן בו מתנהלת חקירה במשטרה, טיפול פסיכולוגי או ריאיון עבודה".

פריצת דרך ישראלית

למעשה, קיימות בשוק טכנולוגיות שונות שמתיימרות לאבחן מצב תודעתי אנשים. אולם המגבלה שלהן היא שהן לרוב מתמקדות בפרמטר אחד, בין אם מדובר בתנועת האישונים או ניתוח קולי, ומאחר שכך, הן מספקות תובנות מוגבלות וגם מייצרות המון "התראות שווא".

פריצת הדרך במערכת של Revealense, שנקראת Illuminator ("מאיר" בתרגום ישיר לעברית) היא ביכולתה לשקלל ולהצליב באמצעות אלגוריתמיקה מיוחדת בין כל הפרמטרים הללו. בנוסף, המערכת יודעת להוסיף מדד פיזיולוגי קריטי באמצעות מעקב אחר שינויים בפיגמנטציה של העור, הנובעים משינויים בזרימת הדם והדופק.

פעילות כוחות צה״ל מהמבצע לחילוץ חטופים ברצועת עזה. המערכת יודעת לזהות גם מקרים של פוסט-טראומה. ארכיון, צילום: דובר צה"ל

לדבריו של דונין: "לקחנו טכנולוגיות שונות, ואימנו כל אחת מהן באופן אוטונומי. לאחר מכן פיתחנו אלגוריתמים ומשוואות שיוצרות מעין 'תחרות' בין כל הפרמטרים. בגלל שאנחנו עוסקים בשאלות של חיים ומוות, בין אם מדובר בנחקר טרור שמנסה להסתיר מידע, או להבדיל, מטופל פוסט-טראומתי שמגלה סימנים של אובדנות, חשוב לספק וודאות. וזה מה שהמערכת שלנו יודעת לתת".

בשלב ראשון מייעדת החברה את המערכת לעולם החקירות, ככלי עזר בידי החוקר כדי לעמוד על תגובותיו הרגשיות והתודעיות של הנחקר, וכן לתחום האבחון והטיפול הפסיכולוגי, ככלי עזר בידי המטפל, בייחוד בעידן שבו הטיפול הפסיכולוגי עובר לפלטפורמות של שיחות וידיאו.

יישום נוסף שהחברה מכוונת אליו, הוא זיהוי סרטונים מזויפים שנוצרו על ידי בינה מלאכותית (דיפ פייק), זאת מאחר שהמערכת יודעת לזהות סממנים התנהגותיים דקיקים שמעידים כי הדמות המצולמת אינה אדם אמיתי.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר