מומחי סייבר מסבירים: מי זאת Temu ולמה היא מוכרת לנו מוצרים במחירי הפסד?

אפליקציית המסחר, שהחלה לאחרונה לבצע משלוחים לישראל, מציעה מגוון רחב של מוצרים במחירי הפסד ומעוררת חששות • בחברות כרטיסי האשראי מזהירים אך גם מרגיעים: "מול הסכנות עומדים מומחי סייבר, אמצעי הטכנולוגיה ואמצעי תשלום מתקדמים"

אפליקציית Temu. צילום: רויטרס

אפליקציית המסחר טימו (Temu) החלה לאחרונה לבצע משלוחים גם לישראל, ורבים מאיתנו כבר הספיקו להיתקל בפרסומות של החברה ברשתות החברתיות, המציעות לנו מוצרים שונים במחירי רצפה. החברה כצפוי כבר מובילה את מצעד ההורדות החינמיות בעולם ובישראל גם באנדרואיד וגם באפל.

האפליקציה, שמתחרה ישירות מול עליאקספרס ואמזון, מציעה כאמור סחורה מגוונת,החל מכלי בית, פרטי לבוש, פיצ'יפקעס וגאדג'טים, וכל זה במחירים ששוברים את השוק - עד כדי מחירי הפסד. הדבר מעלה תמיהה בקרב משתמשים רבים ברחבי העולם, כמו גם חששות מפני חדירה לפרטיות, גישה לנתונים אישיים ושימוש לרעה בנתוני אשראי של לקוחות.

מרכזי הקניות הולכים ומצטמצמים לטובת קניות ברשת. ארכיון צילום: משה בן שמחון

בעוד שאלפי סוחרים כבר מציעים את מרכולתם דרך האפליקציה, זהותם וכוונותיהם של העומדים מאחורי הקמתה עוד עומדים בסימן שאלה.

"Temu נמצאת בבעלות PDD Holdings, המחזיקה גם ב-Pinduoduo, קמעונאית מקוונת סינית. בדו"ח 'השווקים הידועים לשמצה בזיוף ופיראטיות' לשנת 2022, משרד הסחר האמריקני הקדיש חלק שלם ל-Pinduoduo", מסביר איתי משולם, CTO בתחום שירותי אבטחת סייבר ב-Dell Technologies ,EMEA.

דוגמה למחירים בהם נמכרים מכשירים אלקטרוניים בטימו., צילום: צילום מסך מהאפליקציה

לדבריו, "מעבר לכך, בחודש מרץ אפליקציית Pinduoduo הוסרה מהחנות של גוגל בגלל חשד להיותה תוכנה זדונית. בדיקה זו הובילה את Temu להתרחק מחברת האם שלה ומסין. עבור לקוחות בארה"ב, היא העבירה את הפעילות לבוסטון. עבור שאר העולם, היא נרשמה באירלנד".

איתי משולם., צילום: פיפל פוטוגרפי

דרישות מידע מוזרות

משולם מסביר עוד כי "שאלת המפתח היא אילו נתונים חשופים באפליקציה והאם מישהו יוכל להשתמש בהם. באתר של Temu מצוין שכל מידע המשתמשים יוצפן, אך היינו מצפים כי תהיה שקיפות רחבה יותר בנוגע לשימוש החברה במידע. בנוגע לשאלות פרטיות וניהול המידע, ניתן לשאול שאלות כמו מדוע האפליקציה דורשת גישה ומידע על רשתות WiFi של המכשיר ועוד שימושי מידע על המשתמשים".

דן שריג., צילום: יח"צ

דן שריג, CTO ב-Finsec Innovation Lab, מעבדת החדשנות של מאסטרקארד ו-Enel X, טוען כי "באופן טבעי, בזמנים בהם כל החיים שלנו מתנהלים דרך המכשירים הניידים, גוברים גם הניסיונות לקבל גישה למידע אישי שיספק תובנות רבות על האדם ואופן הצריכה שלו. לכן חשוב תמיד להיות ערים לסכנות ולאמינותם של אתרים ואפליקציות".

"יחד עם זאת, צריך גם להרגיע ולהבין כי מול הסכנות עומדות חברות האשראי הבינלאומיות ואיתן מומחי סייבר, אמצעי טכנולוגיה ואמצעי תשלום מתקדמים שמפתחים בכל עת פתרונות טכנולוגיים על מנת לתת מענה להתקפות מסוג זה", כך לדבריו.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר