השמעה
אוהדי ניוקאסל לאחר הרכישה | צילום: AFP

אמנסטי: "למנוע ממפרי זכויות אדם לרכוש את הזוהר של הכדורגל האנגלי"

בעקבות רכישת ניוקאסל על ידי הקרן הסעודית, ארגון זכויות האדם ביקש להיפש עם מנכ"ל הפרמייר ליג, לדון מחדש בחוקי הבעלות על מועדוני כדורגל

ארגון אמנסטי קורא לפגישה עם מנכ"ל הפרמייר ליג ריצ'רד מאסטרס, בנוגע לרכישה השנויה במחלוקת של של סעודיה על קבוצת ניוקאסל, כך פורסם בגרדיאן היום (רביעי). מנכ"ל אמנסטי סשה דשמוק, ביקש הזדמנות לדון בשינוי חוקי הבעלות על מועדוני פרמייר ליג, ולשלב בהם סעיפים המגנים על זכויות אדם.

השתלטות קרן ההון הסעודית (PIF) על מועדון הכדורגל ניוקאסל, העלתה תהיות בנוגע לאפשרות שהסעודים משתמשים בספורט כדי להלבין את הפרות זכויות האדם שלהם. יורש העצר של סעודיה, מוחמד בן סלמאן, משמש כיו"ר ה-PIF. יסיר אל-רומאיאן מונה ליו"ר ניוקאסל בעקבות ההשתלטות.

בפרמייר ליג אומרים כי יש להם "הבטחות מחייבות מבחינה משפטית" שהמדינה הסעודית לא תשלוט בניוקאסל. בשבוע שעבר דיווח הגרדיאן כי 19 המועדונים האחרים בליגה האנגלית הבכירה הזמינו גם הם פגישת חירום כדי לדון בעסקה ובמהירות שבה סוכמה.

"האופן שבו קיבלה הפרמייר ליג את העסקה הזו מעלה שורה של שאלות מטרידות מאוד על זכויות אדם וספורט, ועל שלמות הכדורגל האנגלי", אמר דשמוק. "כדורגל הוא ספורט עולמי על במה עולמית - הוא צריך לעדכן בדחיפות את חוקי הבעלות שלו כדי למנוע מאלו המעורבים בהפרות זכויות אדם חמורות לרכוש את התשוקה והזוהר של הכדורגל האנגלי".

"אנו מקווים שריצ'ארד מאסטרס יראה שהפיכת כללי הבעלות על הכדורגל לכאלה השומרים על זכויות אדם, יכולה להיות רק לטובת המשחק לטווח הארוך", הוסיף.