"אין בנו פחד": הכירו את הקבוצה הראשונה שהגיעה לישראל מאז פרוץ המלחמה

לראשונה מאז 7 באוקטובר נחתה קבוצת ספורט זרה לשחק על אדמת המדינה • אפילו האזעקות המפתיעות בתחילת השבוע לא הרתיעו את אנשי קבוצת הרוגבי הגאורגית ארמייה טביליסי, שגאים בביקורם בארץ: "אתם הידידים הכי טובים שלנו"

מתוך X / נשיא פיפ"א מתייחס להדחה האפשרית של ישראל

אירועי 7 באוקטובר ומלחמת חרבות ברזל שפרצה מייד אחרי כן, תפסו את הספורט הישראלי עם המכנסיים למטה. הליגות הושבתו, הכל נעצר, וכל משחקיהן הביתיים של הקבוצות הישראליות באירופה הועתקו מהמדינה. אלא שבסוף השבוע האחרון, בפעם הראשונה מאז אותה שבת שחורה, קבוצה זרה הגיעה לשחק בישראל.

זה קרה בקיבוץ יזרעאל שבצפון הארץ, שם התארחה קבוצת הרוגבי הגאורגית ארמייה טביליסי לשני משחקים (בימים שישי ושלישי) במסגרת ליגה אזורית חדשה שהוקמה בישראל. קבוצות זרות שהיו מתוכננות להגיע ביטלו כולן את השתתפותן בטורניר מיוחד, חוץ מטביליסי, שבחרה לבוא הודות לקשרי הידידות החזקים ושיתוף הפעולה בין איגודי הרוגבי של שתי המדינות.

בסופו של דבר, התקיים טורניר בין ארבע קבוצות בלבד. גם קבוצה מפיג'י השתתפה (לצד הגאורגים ושתי קבוצות ישראליות - "כוכבי הצפון" ו"התנים הזהובים"), אך שחקניה מורכבים מחיילי או"ם המשרתים ברמת הגולן - כך שעל הנייר הם אמנם זרים, אך לא הגיעו במיוחד לישראל כקבוצת ספורט.

קבוצת הרוגבי ארמייה טביליסי משחקת בישראל, צילום: רועי כפיר

הגאורגים התארחו במכון וינגייט במהלך שהותם בישראל, ואת העיתוי שבו הגיעו לכאן הם כנראה לא ישכחו בזמן הקרוב. ביום ראשון, לראשונה זה חודשים, הופעלה אזעקה בכל אזור השרון, שתפסה גם אותם לא מוכנים. "הלכנו לראות את היירוטים", אמרו ל"ישראל היום", "לא הבנו בהתחלה מה קורה, רק בהמשך".

איך הרגשתם באותם רגעים מתוחים?

"אנחנו צופים בטלוויזיה וידענו מה קורה בישראל לפני שהגענו. בסך הכל אנחנו מרגישים פה בטוחים. אנחנו לא פוחדים, למרות שאף אחד מאיתנו עוד לא היה בישראל לפני הביקור הזה".

קבוצת הרוגבי הגאורגית ארמייה טביליסי באימון במכון וינגייט, צילום: אודי ציטיאט

"ישראל מדינה ידידותית"

הגאורגים כלל לא היו מודעים לחשיבות ההגעה שלהם לישראל בזמן המלחמה ולכך שהם הראשונים העושים זאת. עכשיו הם מבינים. "בשבילנו זה טוב, יש לשתי המדינות קשרי ידידות גדולים. ישראל היא מדינה מאוד ידידותית", מפרגן עוזר המאמן, לאשה אזאלדזה.

הקפטן סנדרו נחוצטרישווילי הוסיף: "זו מדינה יפה, יש פה אוכל טעים והכל נהדר". "ידענו איזו תחמושת יש לכם, הבנו שאנחנו בטוחים", מוסיף וצוחק יוסב ג'פרידזה "סוסו", השופט הגאורגי הבינלאומי.

יו"ר איגוד הרוגבי בישראל, עופר פביאן, שהתלווה אלי לסיור במכון וינגייט, סיפר לאורחים כי לחלק מהשחקנים הדרום אפריקנים שמשחקים בישראל, ירדו עוקבים ברשתות החברתיות בעקבות המצב. "אנחנו לא רוצים לשקר לאף אחד שאנחנו כאן. אנחנו אמנם צריכים את העוקבים והמעריצים שלנו, אבל אין בנו פחד. רוב האנשים בגאורגיה תומכים בישראל.

"מבחינתם, ישראל היא הידידה מספר 1 של גאורגיה בעולם", מסביר פביאן, והם בהחלט מאשרים את זה: "אנחנו מרגישים בני מזל שאנחנו כאן. הטיול בירושלים, למשל, שהיא עיר קדושה גם לדת הנוצרית, היה מעשיר מאוד. היינו מרותקים".

יו"ר איגוד הרוגבי בישראל עופר פביאן מימין, יחד אירקלי סולטנשוילי יו"ר ארמייה טביליסי, צילום: אודי ציטיאט

איך אתם מתרשמים מרמת הרוגבי בישראל?

"בעבר הישראלים הגיעו לטורניר בגאורגיה והם היו חלק מקבוצה טובה. כעת כשחזרנו, ראינו שהרמה נשארה טובה. יש מגמת שיפור ואנחנו מזמינים את הקבוצות הישראליות שוב לגאורגיה. מאחלים שלום והצלחה".

המטרה: אליפות העולם

איגוד הרוגבי פתח בפרויקט חדש שמטרת הדגל שלו היא להביא את נבחרת ישראל לאליפות העולם בתוך עשר שנים. "בדצמבר האחרון חתמנו על הסכם שיתוף פעולה בין האיגודים. גאורגיה היא מעצמת רוגבי ומדורגת 13 בעולם, אוהבת אותנו וגם נמצאת לא רחוק מאיתנו. זה שילוב מנצח. יש לנו רק מה להרוויח, וכמו שאפשר לראות, שיתוף הפעולה גם מניב פירות", אומר לנו פביאן.

ועם כל הכבוד להבאת זרים לישראל, כמו בכל תחום בחיים, הכל מתחיל מלמטה, בחינוך. "שנת הלימודים הזו היא הראשונה אי פעם שמועדונים שלנו קיבלו עשרות אלפי שקלים מתקציבי משרד החינוך על פעילויות לקידום הרוגבי שנעשו בבתי ספר. רק ככה יהיה לנו עתיד. אנחנו רואים בהצלחה של גאורגיה מודל".

קבוצת הרוגבי ארמייה טביליסי משחקת בישראל, צילום: רועי כפיר
israelhayom

הכתבות ועידכוני הספורט החמים אצלך בטלגרם

להצטרפות

מנכ"ל וינגייט גיא אטיאס: "הגעת המשלחת מגאורגיה מהווה הישג חשוב. העצמת היחסים הבין מדינתיים באמצעות משלחות ספורט חשובה לקידום ההסברה הישראלית".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר