נבחרת קנדה בהוקי קרח. הפייבוריטית | צילום: מתוך טוויטר

היום זה קורה: הכל מוכן לאליפות העולם בהוקי קרח

16 הנבחרות הטובות בעולם, שני בתים, ומלחמה אחת - שזרקה את המועמדות הקבועות לזכייה בתואר • קנדה תנסה לשייט לגביע, פינלנד המארחת תגיע עם רוח גבית של זהב אולימפי, וכוכבי ה-NHL יגיעו לגנוב את ההצגה • כל מה שצריך לדעת לקראת האירוע הגדול

הטמפרטורות עולות, והקיץ הישראלי כבר ממשמש לו באופק, אבל היום (שישי) תיפתח אליפות העולם בענף המשחקים החורפי ביותר שיש – הוקי קרח (שידורים ישירים בספורט 1 וביורוספורט). הפעם, לראשונה מזה עשורים רבים, בין 16 הנבחרות הטובות בעולם, שהתחלקו לשני בתים, לא תמצאו את אחת המועמדות הקבועות לזכייה בתואר.

בעקבות הפלישה לאוקראינה, נבחרת רוסיה נזרקה מן האליפות, וגם נבחרת בלארוס הלכה בעקבותיה. כתוצאה מן ההרחקה, הצופים ביציעים אולי הפסידו כמה קרבות מרהיבים, אבל צרפת ואוסטריה - שתי הנבחרות שזכו מן ההפקר וקיבלו כרטיס מפתיע לאליפות – בוודאי לא תתלוננה על כך.

ההקשר הפוליטי של האליפות לא מצטמצם להיעדרות הרוסים והבלארוסים, שכן דווקא בימים אלה מתרחבים הדיווחים על כניסתה הקרובה של המדינה המארחת, פינלנד, לברית נאט"ו.

רק לפני חודשים אחדים הפינים העניקו לרוסים סטירת לחי מצלצלת, כאשר ניצחו אותם בגמר האולימפיאדה, והנבחרת הרוסית חלמה על נקמה. עכשיו ברור שהנקמה לא תבוא במגרש הקרח. נקווה עבור הפינים שהיא לא תונחת עליהם בזירות קרב אחרות, פחות ספורטיביות.

בהיעדר הרוסים, נבחרת קנדה היא הפייבוריטית הברורה של האליפות. היא עלתה על כולן גם באליפות הקודמת, והסיכויים שלה הפעם אף טובים יותר. באופן מסורתי, התזמון של האליפות אינו אידאלי מבחינת הקנדים והאמריקאים: משחקי הפלייאוף של ליגת ה-NHL, הליגה הטובה בעולם, נמשכים והמאמנים הקנדיים יכולים לסמוך רק על שחקני הקבוצות שנופו מן המרוץ אחרי גביע סטנלי.

למרות זאת, עלה בידם לחבר הרכב איכותי, צעיר (כולם מתחת לגיל 25), קשוח ופיזי במיוחד. נציין שהגובה הממוצע של שחקני נבחרת קנדה הוא 189.2 ס"מ – מדובר בקבוצה הקנדית הגבוהה ביותר מאז ומעולם.  

המועמדת השנייה להגיע הכי רחוק היא הנבחרת המארחת. ליציעים ידידותיים יש כמובן משמעות, אך אפילו בלעדיהם – ובעצם מול יציעים ריקים – הפינים השאירו רושם אדיר במשחקי בייג'ין.

בתור מחזיקי הזהב האולימפי הם ייהנו ממנה מוגברת של ביטחון עצמי. גם כוכביהם הגדולים משחקים ב-NHL, ולכן הכישלונות המוקדמים של קבוצותיהם עשויים להעניק לפינים כמה חיזוקים מן המעלה הראשונה.

ככלל, אין זה מצב נדיר שהשחקנים, שקבוצותיהם נופלות במשחקי הפלייאוף של NHL, רצים מיד אל שדות התעופה כדי להספיק להצטרף לנבחרותיהם. נבחרת צ'כיה, למשל, כבר התברכה בחיזוק בדמות שבעה שחקני NHL.

על אף מורשת עבר מפוארת (שש זכיות באליפויות עולם לא הולכות ברגל), הצ'כים לא עלו על הפודיום בעשור האחרון, וסוכנויות ההימורים מדרגות אותם הפעם כבעלי סיכויים גבוהים לשבור את הנאחס. 

נבחרת צ'כיה. תשבור את הנאחס?, צילום: IIHF

יש להודות שהשימוש במונח "אליפות העולם" מטעה משהו כשמדובר בהוקי, שהרי הענף הזה מוגבל למדינות הקרירות, וממילא כל הנבחרות המגיעות לאליפות דרג א' מייצגות את אירופה ואת צפון אמריקה.

להוקי אין תפוצה גאוגרפית רחבה, אך מאות מיליוני צופים אדוקים דווקא יש. אלה יתמקמו החל מה-13 במאי ליד מסכי הטלוויזיה ולא ימושו מהם עד זריקת הדיסקית האחרונה במשחק הגמר, שיתקיים ב-29 במאי.

האולם בפינלנד, צילום: IIHF

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו