בין בירוקרטיה לכדורסל: האם קרינגטון וקרופורד ייחשבו כישראלים בעונה הבאה? ההסבר המלא

שחקנה של הפועל חולון קיבל תעודת תושב ארעי ממשרד הפנים אבל לא בטוח שהדבר יסייע לו בטווח הקרוב • המתאזרח שנבחר לייצג את נבחרת ישראל על ידי איגוד הכדורסל אמור לקבל דרכון ישראלי עד סוף אוגוסט • תומר גבעתי עושה סדר

קרינגטון. צילום: אלן שיבר

שחקנה של הפועל חולון דרו קרופורד קיבל היום (ראשון) ממשרד הפנים תעודה של תושב ארעי. למרות ההתקדמות בתהליך ושינוי הסטטוס של השחקן מבחינה מעשית לא צפוי בתקופה הקרובה שינוי במעמד של הפורוורד שאמנם נשוי לישראלית אך שיחק בעונה העונה כזר ורשום כזר.

על פי חוקי ותקנון איגוד הכדורסל שחקן שמוגדר כתושב ארעי לא נחשב לישראלי ולכן קרופורד לא יירשם בשלב זה כישראלי אולם כן במבט קדימה כלל לא בטוח שהפורוורד בן ה-33 יספיק לשחק בארץ הקודש כישראלי. בניגוד למקרים שונים בעבר בהם שחקנים אוזרחו או קיבלו תעודת זהות במקרים מיוחדים, קרופורד החל את התהליך עוד לפני כשנה וחצי לאחר שנישא לבת זוגו הישראלית ועל כן קיבל עתה את תעודת התושב הארעי.

תושב ארעי בישראל הוא מעמד שיכול לקבל אדם שמתגורר בישראל אך הוא לא אזרח ישראלי או תושב קבע. מעמד תושב ארעי מוענק לתקופה של עד 3 שנים, ואפשר לחדש אותו לתקופה של שנתיים כל פעם, אולם באופן מעשי מעמד זה לא מקנה לו יתרון במסגרת הכדורסל המקומי, אלא אם יחליט שר הפנים באופן פרטני לדון במקרה של השחקן ולהעניק לו תושב של אזרח ישראלי או במקרה של שינוי תקנון איגוד הכדורסל.

קרופורד (משמאל), צילום: עודד קרני

לאורך השנים האחרונות שיחקו בישראל מספר שחקנים שהחזיקו בתעודת תושב ארעי אך חיכו שנים רבות עד אשר זכו לבסוף במעמד של אזרח. המקרה הזכור ביותר בשנים האחרונות הוא של פול דייליני שתהליך קבלת האזרחות שלו הושלם לאחר יותר משלוש שנים על אף שהתחתן עם בת זוגו הישראלית וזכה למעמד של תושב ארעי.

israelhayom

הכתבות ועידכוני הספורט החמים אצלך בטלגרם

להצטרפות

סיפורו של קאדין קרינגטון שונה. גארד הפועל ירושלים שנבחר על ידי איגוד הכדורסל להיות המתאזרח של נבחרת ישראל זכה לתמיכה של האיגוד שדחף את התהליך וקידם אותו. קרינגטון קיבל תעודת של תושב ארעי וצפוי לקבל דרכון ישראלי ומעמד של אזרח ישראלי לקראת חודש אוגוסט. על פי הערכות שחקנה של הפועל ירושלים עתיד לפתוח את עונת המשחקים הקרובה כישראלי. ההבדל בין המקרים שונה למרות ההגדרה הבירוקרטית שלהם בחוק. על פי החלטת הוועדה המייעצת לשר הפנים לקביעת אמות מידה לעניין מתן אזרחות לספורטאים זרים, כעבור חצי שנה לאחר קבלת תעודת אזרח ארעי יוכל הספורטאי שנבחר (קרינגטון) לקבל מעמד של אזרח ישראלי.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר