חגיגות יום העצמאות | צילום: לירון מולדובן

מה יבטיח את עצמאות ישראל?

תוצר לנפש לא נוצר באמצעות סובסידיות ורגולציות, אלא בידי אנשים עובדים בשווקים תחרותיים • הישרדות ארוכת טווח של מדינה תלויה בכוח עבודה משכיל ותחרותי

ימי הזיכרון והעצמאות 2024 היו קשים וטעונים. התפללנו להחזרת החטופים, לניצחון חמאס והשמדתו ולעילוי נשמות הנרצחים והנופלים, והיום אנחנו מתחילים את שנת ה־77 לעצמאותנו.

למזלנו, האיום הביטחוני אינו קיומי. ואף שהסיר הפוליטי רותח - איננו באמת בסכנה של אובדן עצמאות מסיבות פוליטיות. עוד לפני 7 באוקטובר, חבר ילדות מהצד הפוליטי השני אמר לי שלא סביר שתהיה מלחמת אזרחים, כי "לשני הצדדים יש אותו הדגל". הוא צודק.

כדי להבטיח את עצמאותנו עלינו להקדיש מחשבה לא רק למה שדחוף, אלא גם למה שחשוב. כדי להבין מה עלול לגרום לנו לאבד עצמאות, עלינו לראות מה גרם למדינות אחרות להפסיק להתקיים. היו כמובן מדינות שאויבים פלשו אליהן, אך הסיבה לניצחון האויבים היתה כמעט תמיד כלכלית. מדינות עם כלכלה חזקה ניצחו מדינות כושלות כלכלית. זה נכון לנפילת האימפריות במלחמת העולם הראשונה, זה נכון למלחמות ישראל, וזה נכון לפלגים במלחמות אזרחים. גם כשמדינות נפלו במהפכות, הסיבה הכלכלית תמיד היתה הגורם להצלחת המהפכה.

פעם אחת בלבד מאז מלחמת העולם השנייה מדינה מפותחת קרסה והפכה להיות מדינה מתפתחת - בוונצואלה, עם עליית הסוציאליסטים לשלטון. ישראל תתמודד בהצלחה עם אויביה החיצוניים, וגם נצליח בסופו של דבר להתמודד עם המחלוקות הפוליטיות שלנו, אבל אם נפתח פער גדול מדי מול המערב - בתוך עשורים בודדים ישראל תחדל להתקיים.

הסיבה לכך שישראל קיימת היום, ותהיה קיימת מחר, אינה כי יש לנו את הצבא הטוב בעולם, או שאנחנו כאלה חכמים - אלא כי אנחנו עשירים יותר. התוצר לנפש בישראל גדול פי שלושה-ארבעה, אז אנחנו יכולים להרשות לעצמנו את הנשקים המשוכללים ביותר. גם היחסים הבינלאומיים שלנו הם תוצאה של עושר. ה"חרם" הטורקי שעליו הכריז ארדואן התברר כבלוף שייפסק בקרוב, כי הצורך של ארדואן לייצב את כלכלתו הכושלת כנראה חזק יותר משנאתו ליהודים. גם יחסינו ארוכי הטווח עם בעלות בריתנו הם תוצאה של עושר.

המשימה הראשונה של הממשלה היא להגן עלינו בשעת חירום, אך המשימה ארוכת הטווח חשובה לא פחות: להפוך את ישראל לעשירה ולתחרותית יותר בשווקים העולמיים. מאז קום המדינה היו שרי אוצר בודדים שקמו בבוקר כדי להפוך את ישראל לעשירה יותר. וגם הבוקר, שר האוצר והשרים צריכים לשאול את עצמם כיצד מעלים את התוצר לנפש.

ישראל תתמודד בהצלחה עם אויביה החיצוניים, וגם נצליח בסופו של דבר להתמודד עם המחלוקות הפוליטיות שלנו, אבל אם נפתח פער גדול מדי מול המערב - בתוך עשורים בודדים ישראל תחדל להתקיים

התוצר לנפש לא נוצר באמצעות סובסידיות, רגולציות ותשלומי העברה - הוא נוצר בידי אנשים עובדים בשווקים תחרותיים. הישרדותה ארוכת הטווח של המדינה תלויה בכוח עבודה משכיל ותחרותי. בשביל זה צריך רפורמות בחינוך ובדיני העבודה, לימודי ליבה בחינוך הערבי והחרדי והעלאת רמת המורים והמרצים באמצעות תמרוץ מורים חזקים ושינוי שיטת תגמול הוותק. כל אלה חשובים לא פחות מאשר חטיבות טנקים וטייסות קרב.

הגדלת השתתפות בכוח העבודה וביטול מכסות, מכסים, רגולציות וקרטלים - הם שיבטיחו שנגיע לשנת ה־100. זכרו - אף אחד לא פלש לשווייץ כבר 200 שנה.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו