"חוק המצלמות" יפגע בביטחון הילדים

חשיפה לפדופילים, פגיעה בפרטיות הילדים, התערבות הורים בשגרת המעון ובעבודה החינוכית של הצוות החינוכי הם רק חלק מהנזקים שמביאה שיטת ה"אונליין"

מצלמת אבטחה, צילום: GettyImages

כל הורה שנתקל במקרה התעללות במעון, מכיר את החלחלה כשעוברת בראשנו המחשבה הנוראית - "האם ברגעים אלו ממש הילדה שלי חווה משהו דומה, ואני לא יודעת?" בצר לנו, אנו מחפשים פתרונות קסם שיגנו על ילדינו בשעות הארוכות שהם מבלים הרחק מאיתנו.

אחד מפתרונות ה"קסם" אושר בקריאה טרומית - תיקון לחוק המצלמות. כיום כל מעון לפעוטות מחויב להתקין מצלמות "טיפשות", ללא קול, המקליטות את המתרחש ושומרות את ההקלטה למשך 30 יום. כאשר עולה חשד להתעללות, ניתן בצו שופט או בהוראת הממונה במשרד החינוך לצפות בהקלטות אלו. התיקון לחוק מציע להתקין מצלמות גם בגני עירייה לילדים מעל גיל 3, ומאפשר - ואף מעודד - את הפיכת המצלמות לכאלו המשדרות להורים את המתרחש בגן בזמן אמת (מצלמות אונליין).

כשיד אחת פוגעת ומקצצת בתוכניות שמחזקות את הצוותים וכך מובילות לצמצום מקרי האלימות, והיד האחרת מקדמת מהלכים שיש בהם כדי לפגוע בצוותים החינוכיים ולהרחיק מהמקצוע את מעט כוח האדם האיכותי שעוד נותר בו, מי שיינזק מכך יהיו הילדים

כשבוחנים את ההצעה לעומק, מתבררות הסכנות. ראשית, כל חיבור לרשת תקשורת מזמין פריצה ושימוש לא מבוקר בצילומים, כגון באתרי פדופיליה. שנית, הפגיעה בפרטיות הילדים - בעקבות פרשנות מוטעית של אירועים המתרחשים במעון, במיוחד במקרים שבהם מעורבים ילדים מתקשים ופחות מווסתים. הדבר עלול להוביל לחרמות או להתנכלויות לילדים אלו מצד הורים. שלישית, "פיקוח שוטף" של הורים יוביל להתערבות הורית ולפגיעה בלתי הפיכה בשגרת החיים במעון. כל עבודה חינוכית כרוכה, לעיתים, באכזבה או בתסכול מצד ילד שרצונותיו אינם מתממשים. חשיפת עשרות הורים לסיטואציות כאלה תייצר ביקורת והתערבות בלתי פוסקת בעבודת הצוות, עד כדי חוסר יכולת לנהל את המסגרת. התערבות שכזו, ומיצוב נשות הצוות כעברייניות מועדות הזקוקות להשגחה תמידית, יובילו לעזיבות של עוד עובדות. כך ייוותרו הילדים עם צוות מותש ועמוס אף יותר, דבר שיוביל דווקא לעלייה במקרי האלימות.

המצלמות נועדו לסייע במיגור האלימות כלפי פעוטות, אך עלולות להחמיץ את המטרה. יעידו על כך מקרי האלימות שקורים תחת עינן הפקוחה של המצלמות. "פתרון הקסם" מאפשר המשך התעלמות מצעדי העומק הנדרשים כדי למנוע אלימות במעונות היום והגנים - מתן כלים והדרכה לצוותי החינוך־טיפול, שיאפשרו התמודדות עם האתגרים והלחץ שבעבודתם, שיפור משמעותי של השכר ותנאי ההעסקה ופיתוח מסלולי התקדמות מקצועית.

היה עדיף לו הקואליציה וארגוני ההורים היו נאבקים נגד הקיצוץ בסך 200 מיליון השקלים שהחיל לאחרונה משרד החינוך על הגיל הרך, קיצוץ שהוביל לצמצום של שעות ההדרכה וההכשרה הניתנות לצוותים החינוכיים. כשיד אחת פוגעת ומקצצת בתוכניות שמחזקות את הצוותים וכך מובילות לצמצום מקרי האלימות, והיד האחרת מקדמת מהלכים שיש בהם כדי לפגוע בצוותים החינוכיים ולהרחיק מהמקצוע את מעט כוח האדם האיכותי שעוד נותר בו, מי שיינזק מכך יהיו הילדים. אותם הילדים שעליהם אנו רוצים לגונן.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר