כל ילד חייב עפיפון

כשיחזרו ילדינו החטופים הם יהיו זקוקים לתקווה • הם, והיתומים החדשים, וכל שאר הילדים שהוחזרו בן־רגע לגולה והפכו להיות ילדים יהודונים בארצם

מחובתנו לתת להם את התקווה. עפיפון., צילום: מחובתנו לתת להם את התקווה. עפיפון.

היום חל יום זכויות הילד הבינלאומי, שעליו הכריז האו"ם בשנת 1989 כשאימץ את האמנה שעליה עבדו מומחים מטעמו לאורך שנים רבות. 54 סעיפים, רובם ביורוקרטיים, שלא קידמו את מצב הילדים בעולם. הראיה לכך שאף אחת מהמדינות המכובדות החתומות על האמנה לא קיימה את הזכויות הבסיסיות של ילדינו שנטבחו במיטתם ולא כיבדה אף אחד מסימני הפיסוק המעטרים אותה כדי לשלוח ל־32 מילדי ישראל שנחטפו בפיג'מות נציג צלב אדום. שלא לדבר על תרופה מצילת חיים. שלא לדבר על להחזיר אותם לבית שלהם, שהוא מדינת ישראל, כי את הבית הפיזי שלהם שרפו.

מאז פרוץ המלחמה מתנופף ברשת מיזם עפיפונים שיצא מגלריית ג'ינוגלי בירושלים, הגלריה היחידה בארץ לילדים, "כל ילד חייב עפיפון", שבו קראנו לילדים מכל העולם לכתוב תפילה על גבי עפיפון ולהעלות לרשת תמונה שלהם עם עפיפון התפילה. תפילה למען הילדים החטופים, ולמען הילדים בכלל.

ב־10 בנובמבר היינו אמורים לפתוח תערוכה שנוצרה על ידי מכון אדם מיצקביץ' הפולני על הספר "המלך מתיא", שאותו כתב יאנוש קורצ'אק, ודמוקרטיה. לקראת התערוכה הדפסנו 500 עפיפונים עם משפט שאמר קורצ'אק בביקורו בקיבוץ עין חרוד ב־1934 - "כל ילד חייב עפיפון", משפט המסמל תקווה אשר לה ראויים כל הילדים.

את ביטוי התקווה לכל הילדים ניסח קורצ'אק באמנת זכויות הילד הראשונה שנכתבה בעולם, ב־1929, שאותה הוא כינה "מאגנה כרתא". שני בתי היתומים שאותם הקים וניהל בוורשה ערב המלחמה, בית היתומים הנוצרי ובית היתומים היהודי, פעלו על פי אמנה זו.

17 סעיפים פשוטים המתמצתים תפיסת עולם רחבה הרואה בילד ישות שלמה, גם אם הוא נמוך מאיתנו. גם אם לעיתים הוא פחות נוח וקשה לו לבטא את עצמו. הוא האמין בילדים והאמין שחברת הילדים, בחינוך נכון, תוכל לנהל את העולם טוב יותר ותבנה עולם יפה יותר.

המציאות שבה חיו הילדים, במיוחד היתומים, בשנות ה־20 של המאה הקודמת היתה קשה. עוני, מחלות, יתמות. הסוף הטרגי של קורצ'אק, שהלך עם ילדיו היהודים לטרבלינקה, ידוע.

עד 6 באוקטובר היה נדמה שהעולם של המאה הקודמת כבר לא רלוונטי עבור ילדינו במדינת ישראל. מדינת רווחה שאוהבת לקטר ולהתקוטט על זוטות. ב־7 באוקטובר קיבלנו תזכורת כואבת שמחובתנו לדאוג לזכויות הילדים שלנו. מחובתנו לתת להם את התקווה. עפיפון.

את ביטוי התקווה לכל הילדים ניסח קורצ'אק באמנת זכויות הילד הראשונה שנכתבה בעולם, ב־1929, שאותה הוא כינה "מאגנה כרתא". שני בתי היתומים שאותם הקים וניהל בוורשה ערב המלחמה, בית היתומים הנוצרי ובית היתומים היהודי, פעלו על פי אמנה זו

הקראת "הנוכחות". מיצג בכותל למען השבתם של 38 ילדים חטופים, צילום: אורן בן חקון

יותר מ־4,000 ילדים כתבו תפילות על גבי העפיפונים עד כה. היום נגיע עם עפיפוני התפילה וילדי מפונים מהצפון ומהדרום לכותל המערבי וננסה להבקיע שערי שמיים.

כי גם כשיחזרו ילדינו החטופים הם יהיו זקוקים לתקווה. הם, והיתומים החדשים, וכל שאר הילדים שהוחזרו בן־רגע לגולה והפכו להיות ילדים יהודונים בארצם.

זה הזמן לחזור למקורותינו, לאמנה הראשונה של קורצ'אק, זו שנותנת תקווה והגנה ביחד. והלוואי שעפיפוני התפילה יגיעו לכל מקום שבו אנשים ירצו לחנך את ילדיהם ברוח זו ולתת להם תקווה.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר