התקדמות בשיחות הגרעין בווינה: איראן הביעה נכונות לדיאלוג ישיר עם ארה"ב

שר החוץ האיראני אותת כי ארצו מוכנה להיפגש פנים אל פנים עם השליח אמריקני • "אם במהלך המו"מ נגיע לנקודה שבה הסכם טוב מחייב דיאלוג עם ארה"ב – לא נתעלם מזה"

שיחות הגרעין מול איראן בווינה, צילום: רויטרס

שר החוץ של הרפובליקה האסלאמית של איראן אמיר עבדולחיאן אותת הערב (שני) כי ארצו מוכנה להיפגש פנים אל פנים עם השליח אמריקני במידת הצורך על רקע התקדמות לכאורה במגעים.

"אם נגיע לנקודה בתהליך המשא ומתן שבה הסכם טוב מחייב דיאלוג עם ארה"ב, לא נתעלם מזה", הבהיר עבדולחיאן בהתבטאות ראשונה מסוגה בסבב הנוכחי. במהלך היממה האחרונה הצדדים נפגשו שוב פעם בארמון קובורג בבירה האוסטרית ודנו על טיוטה אפשרית להסכם.

שר החוץ האיראני, חוסיין אמיר-עבדולחיאן, צילום: אי.פי.איי

את איראן ייצג סגן שר החוץ עלי בגארי קאני אשר פגש את הנריקה מורה, האחראי על מדיניות החוץ של האיחוד האירופי והמנהל בפועל של המגעים בווינה. בתוך כך, השליח האמריקאי לשיחות רוברט מאלי, התנה חזרה להסכם הגרעין בשחרורם של האסירים ממדינתו המוחזקים בבתי הכלא של המשטר האיראני.

"קשה לנו מאוד לדמיין חזרה להסכם הגרעין בזמן שארבעה אמריקאים חפים מפשע מוחזקים כבני ערובה על ידי איראן", אמר במהלך ראיון עם סוכנות הידיעות רויטרס. "אז גם כשאנחנו מנהלים שיחות עם איראן בעקיפין על נושא הגרעין, אנחנו מנהלים - שוב בעקיפין - דיונים איתם כדי להבטיח את שחרור בני הערובה שלנו", הוסיף.

מתנה את ההסכם בשחרור בני הערובה האמריקנים. רוברט מאלי, צילום: GettyImages

בטהרן דחו כצפוי את הדברים, ובמהלך תדריך שבועי מצדו של דובר משרד החוץ האיראני סעיד חטיבזה, נאמר כי "איראן מעולם לא הסכימה לתנאים מוקדמים", ובדיווח בסוכנות הידיעות הממלכתית אף טענו כי הדבר יאט את קצב השיחות ואף עשוי להכשילם. "תנאים מוקדמים לא רלוונטיים כאלה מצד וושינגטון יהפכו את השגת הסכם בווינה לקשה", נכתב.

מדובר בסבב השיחות השמיני בבירה האוסטרית אשר נפסק כבר כמה פעמים בחודשים האחרונים, ועד כה לא נרשמה התקדמות משמעותית ואין סימן לפריצת דרך בין הצדדים. יתר על כך, נציגי המערב ובראשם ארה"ב טענו במספר הזדמנויות כי המגעים לא יכלו להימשך, וכי במידה ולא תהיה התקדמות בקרוב ייאלצו לבחון דרכים חלופיות.

בגארי קאני מנהל את המגעים מצד הרפובליקה האסלאמית, ומנגד ישנם המדינות החברות ב-P5+1 בדמות סין, רוסיה, גרמניה, צרפת, בריטניה וארה"ב, באופן עקיף. על התהליך עצמו מנצח הנריקה מורה, הממונה על מדיניות החוץ של האיחוד האירופי.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi