נסראללה מבין: השעון למלחמה כוללת בצפון מתקתק

התמרון הקרקעי ברפיח מעורר דאגה בבירות - ומזכ"ל חיזבאללה לוקח סיכונים • נראה כי עם סיום הפעילות הנוכחית ברצועה, הזרקור יופנה במלואו לזירה הצפונית

חסן נסראללה, צילום: רשתות ערביות

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה לא התאמץ היום (רביעי) להסתיר את הקשר בין ההסלמה הנוספת בחזית הצפונית לבין התקדמות צה"ל בתמרון הקרקעי ברפיח ובג'באליה.

בשעות הבוקר התפרסם תצלום שלו מפגישה עם משלחת בכירים מחמאס. בראשה עמד סגנו של סינוואר, ח'ליל אל-חיה, ובישיבה השתתף אוסמה חמדאן, בכיר ארגון הטרור היושב בלבנון. בחיזבאללה הודיעו כי הצדדים קיימו הערכת מצב "נרחבת ומעמיקה" לגבי האירועים וההתפתחויות ברצועת עזה, וכן ב"חזיתות התמיכה השונות".

כוחות ישראליים נכנסים לרפיח בצד העזתי // רשתות ערביות

נסראללה גם התעניין בתוצאות המשא ומתן האחרון בקהיר להפסקת אש, והדגיש את "שיתוף הפעולה בין החזיתות השונות" של ארגוני הטרור בציר הפרו-איראני. גם בנאומו בתחילת השבוע הבהיר כי בכוונתו "לכפות משוואות" על ישראל. באותה הזדמנות טען כי בפני הממשלה בירושלים ניצבות שתי אפשרויות: לקבל את ההצעה שחמאס הסכים וכוללת את סיום המלחמה, או להמשיך במלחמת התשה שפוגעת בה מבחינה בינלאומית.

אלא שנראה כי התמרון הקרקעי ברפיח בכל זאת מעורר דאגה בביירות, ונסראללה מוכן להסתכן בלגרור את ישראל להרחבת המלחמה בצפון. על רקע זה, בשבועיים האחרונים נכנס לשימוש בתקיפות טיל מסוג חדש, "ג'יהאד מורנייה", וגם טווח השיגורים התרחב. חיזבאללה קיבל אחריות על שורת תקיפות ביומיים האחרונים, שכללו מטח של עשרות קטיושות לעבר מירון ושיגור טילים לעבר אדמית, שבה נרצח אזרח ישראלי. המטרה, כפי שניסח זאת נסראללה בעצמו, היא להביא להפסקת אש בטרם הושלמו מטרות המלחמה.

תושבים בדרום לבנון זועמים בשל הפגיעה החמורה בכלכלה, צילום: אייל מרגולין - ג׳יני

אלא שבינתיים, הביקורת בלבנון גוברת. אמנם במערכת הפוליטית במדינה נשמעות בעיקר המפלגות הנוצריות המתעבות את חיזבאללה, אבל גם תושבים בדרום לבנון זועמים בשל הפגיעה החמורה בכלכלה. הכפרים שלהם מנוצלים לפעילות טרור שגוררות תקיפות של צה"ל, וגם אם הם לא חובבי ציון, הם יוצאים נגד "ההתנהלות המסוכנת", כלשונם.

נראה שנסראללה מבין כי השעון למלחמה כוללת בצפון מתקתק. התמרון הקרקעי הנוכחי ברצועת עזה, בעיקר ברפיח ובג'באליה, צפוי להימשך כמה שבועות לכל היותר, עד לפירוק הראשוני של המסגרות הצבאיות של חמאס כולן. אחר כך, צה"ל יוכל להסתפק בכוחות מצומצמים יותר בשנה הקרובה, כדי לחסל את כיסי הטרור שנותרו. איש במערכת הביטחון לא ציפה שבתמרון אחד יחוסלו כל המחבלים בעזה, ובהקשר זה הטענות בתקשורת על כך "שחוזרים לאותם מקומות" נובעת מייאוש ומפופוליזם, לא דבר חריג במחוזותינו.

ייתכן שבחיזבאללה יחפשו תמונת ניצחון בשבועות הקרובים, צילום: איי.פי

עם סיום התמרון הנוכחי ברצועה, הזרקור יופנה במלואו לזירה הצפונית. יותר מ-60 אלף תושבים נאלצו לעזוב את בתיהם מאז אוקטובר האחרון ומצפים לחזור עד תחילת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר. נסראללה מבין זאת ואף קרא להם "ללחוץ על הממשלה להפסיק את המלחמה" בנאומו האחרון. אבל גם הוא יודע, שאף הורה ישראלי לא יסמוך על המילה שלו.

על רקע זה, ייתכן שבחיזבאללה יחפשו תמונת ניצחון בשבועות הקרובים, כדי להצדיק את החורבן הקרב אל ארץ הארזים. בפרק הזמן הזה, ישראל תצטרך לעמוד על המשמר, בעיקר לנוכח האיום שנסראללה יסתכן כמו ב-2006 - וישלח את כוח רדואן לביצוע פיגוע אסטרטגי בשטחנו.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר