בגלל "קשרים עם 'שירות ביון זר'": וילדרס ביטל את מינוי הישראלי לשעבר לתפקיד בכיר

מנהיג מפלגת החירות חרט וילדרס הודיע על משיכת מועמדותו של הישראלי-הולנדי גידי מרקוסזאואר לתפקיד סגן ראש הממשלה • בעבר טען מרקוסזאואר כי יהודי אירופה "חולים" בשל תמיכתם במדיניות הגירה, ונודע בהתבטאויות שהביאו למריבות בפרלמנט ההולנדי

חרט וילדרס וגידי מרקוסזאואר. צילום: אי.פי

מנהיג מפלגת החירות חרט וילדרס הודיע הלילה (בין חמישי לשישי) כי ביטל את המינוי של הישראלי לשעבר, גדעון (גידי) מרקוסזאואר בן ה-46, שנבחר לתפקיד סגנו של וילדרס.

"היום השמח בחיי": חירט וילדרס חוגג ניצחון // רויטרס

וילדרס הסביר בעמוד ה-X שלו (לשעבר טוויטר): "תוכן המידע שהתקבל לגבי גידי מרקוסזאואר הוא הסיבה שבגללה משכתי את מועמדותו (לתפקיד שר ההגירה וקבלת המקלט)".

בעקבות "תוכן המידע שהתקבל"

ההחלטה הגיעה לאחר חשיפה בערוץ ההולנדי RTL כי מרקוסזאואר לא הצליח לעבור את הסיווג הביטחוני הנדרש לאחר שבשנת 2010 דווח כי יצר קשרים עם "שירות ביון זר". לאחר הפרסום הודיע כאמור וילדרס על ביטול המינוי לחבר מפלגתו והעברת התפקיד לחברת הפרלמנט מרג'ולין פאבר.

בערוץ דווח כי יצירת הקשר עם שירות ביטחון זר הייתה עם ישראל, דיווח שבעבר מרקוסזוור הכחיש בתוקף ומעולם לא אושר. בעבר היה מרקוסזאואר דובר סניף מפלגת הליכוד בהולנד והיה לאורך השנים מהקולות הבולטים ביותר נגד הגירה.

מרקוסזאואר נודע בהתבטאויותיו הלאומניות שפעמים רבות הביאו למריבות עם חברי פרלמנט. ב-2021 כינה את מדיניות ההגירה של הולנד "פשע גדול נגד העם ההולנדי" שבגינו יש להביא את הפוליטיקאים האחראים בפני בית דין, והשנה אמר שיש יותר מדי פליטים אוקראינים בהולנד.

חרט וילדרס (ארכיון), צילום: איי.פי

מרקוסזאואר הוא אזרח ישראלי, יליד תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים.

נזכיר כי לאחר שעלה בידו של חרט וילדרס להקים קואליציה - למעלה מחצי שנה לאחר ניצחונו בבחירות, הממשלה החדשה שתורכב תהיה הימנית ביותר שידעה הולנד מזה עשורים.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר