סלובקיה: ניסיון התנקשות בראש הממשלה

סופר מקומי שעבד בעברו כמאבטח ירה ארבעה כדורים לעבר רה"מ רוברט פיצו • אחד מהם פגע בבטנו • דיווחים סותרים לגבי חומרת מצבו • הנשיא המיועד של סלובקיה: "מזועזע לאן שנאה לבעלי דעה פוליטית אחרת עלולה להוביל"

רגעי הירי בראש ממשלת סלובקיה // לפי סעיף 27 א לזכויות יוצרים

ניסיון התנקשות בראש ממשלת סלובקיה: רוברט פיצו נורה בצאתו מישיבת ממשלה בעיר הנדלובה. 

ראש ממשלת סלובקיה מובל לרכב השרד לאחר הפציעה | רשתות חברתיות

על פי הדיווחים, ראש הממשלה נורה ארבע פעמים כאשר אחד הכדורים פגע בבטנו של פיצו, ולפי דיווחים של גורמי רפואה - נפצע גם ביד וברגל. מאבטחיו הכניסו אותו לרכב השרד והחישו לבית החולים. היורה הוא סופר סלובקי בשם יוראי צינטולה, שעבד כמאבטח בעיר מגוריו, לביצה, והחזיק ברישיון לנשק. לדבריו, ירה בפיצו כי הוא מתנגד למדיניות הממשלה. "למה כלי תקשורת מחוסלים?", אמר בסרטון לאחר מעצרו.

החשוד בירי מוקף מאבטחים בזירה, צילום: רויטרס

לפי אתר החדשות הסלובקי Dennik N, האירוע התרחש כאשר פיצו יצא מישיבת הממשלה וניגש לקבוצת אזרחים שעמדה מחוץ לבניין. לפתע, נשמעו קולות ירי וראש הממשלה הסלובקי נפל.

הפוסט בעמוד הפייסבוק של פיצו, צילום: צילום מסך

שירות ההצלה הסלובקי הודיע כי נדרש פינוי מוסק. גורמי רפואה במדינה מסרו לכלי תקשורת כי לא נשקפת סכנה לחייו של פיצו. מנגד, משרדו מסר כי הוא טרם יצא מכלל סכנה. 

תפיסת היורה בסלובקיה | רשתות חברתיות

נשיאת סלובקיה זוזנה צ'פוטובה גינתה את המתקפה הברוטלית ואיחלה לפיצו החלמה מהירה. פטר פלגריני, שאמור להחליפה בתפקיד בעוד חודש, אמר: "התנקשות בראש הממשלה היא התנקשות בדמוקרטיה שלנו. אני מזועזע לאן שנאה לבעלי דעה פוליטית אחרת עלולה להוביל". הודעות מזועזעות מהירי ואיחולי החלמה לפיצו מסרו נשיאת הנציבות של האיחוד האירופי אורסולה פון דר לאיין ומנהיגי צ'כיה, פולין, רומניה, הונגריה, גרמניה, בריטניה ואוקראינה. 

רוברט פיצו. ספג כדור בבטנו, צילום: רויטרס

פיצו נבחר לראשות ממשלת סלובקיה בשנה שעברה ונכנס לתפקיד באוקטובר. הוא נודע בקרבתו לראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, ובהתנגדותו לאספקת הסיוע הצבאי לקייב.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר