דודתו של איתן יהלומי בן ה-12: "הוא הוכה והוכרח לצפות בסרטוני זוועה"

עדויות החטופים שחזרו לארץ חושפות את הגיהנום שעברו בשבי • קרובת משפחתו של יהלומי מספרת על הימים הקשים בעזה • "גם האזרחים היכו אותו, הם מפלצות" • משפחת קלדרון: "ארז וסהר לא שהו ביחד, הם הופרדו אחד מהשנייה וגם מאביהם" • אביה של אמילי הנד: "היא התקשתה לדבר וחשבה שהייתה שנה בשבי"

איתן יהלומי מחבק שוב את אמו בת שבע. צילום: דובר צה"ל

לאחר 4 פעימות של שחרור חטופים: ממדי הזוועות שעברו הילדים החטופים בשבי מתחילים להיחשף. דודתו של איתן יהלומי בן ה-12, ששוחרר אתמול (שני) משבי חמאס, סיפרה לכלי התקשורת בצרפת כי הילד עבר התעללות במהלך היותו חטוף בידי חמאס. בין השאר, הוכה על ידי אזרחים עזתים.

"חמאס הכריח אותו לראות סרטוני זוועות, שאף אחד לא רוצה או צריך לראות", היא סיפרה, כשהיא מתייחסת לסרטונים שצילמו מחבלי חמאס במהלך טבח שבעה באוקטובר.

המפגש בין איתן יהלומי לאמו לאחר השחרור מהשבי בעזה

"כשהוא הגיע לעזה, כולם הכו אותו, כולל אזרחים. אנחנו מדברים על ילד בן 12. במקרה אחר, אחד הילדים בכה והם איימו עליו בנשק על מנת להשתיק אותו. אולי אני תמימה, ממש רציתי לקוות שהוא קיבל יחס אנושי אבל נראה שלא. הם מפלצות".

"אתמול כששמענו על שחרורו של איתן היינו מאוד שמחים. אבל עכשיו, כשאני יודעת מה הוא עבר, אני מודאגת. אביו עדיין נמצא בשבי", סיפרה הדודה. "איך אפשר להרגיש טוב אחרי שקרה דבר כזה? יש לו עוד דרך ארוכה לעבור. איתן הוא ילד שקט וייקח זמן עד שהרגשות שלו יתחילו לעלות". 

"אל תשמיעי שום רעש"

דודתו של יהלומי אינה היחידה ששיתפה בזוועות שאותן עברו הילדים בשבי. "הילדים וגם הגר לא קיבלו מספיק מזון", סיפר אבא של הגר ברודץ שהוחזקה בשבי עם ילדיה וחזרה איתם לישראל לפני כיומיים. "הגר עברה חוויה קשה מאוד. היא הייתה עם הילדים שלה והילדים של השכנים. היא לא נראית טוב. הם חזרו עם כינים וגרדת, וחוו שם בעיקר הזנחה".

איחוד משפחת ברודץ, צילום: דוברות שניידר
האיחוד של משפחת קלדרון, צילום: דובר צה"ל

"הם חזרו בתת תזונה ובמצב נפשי לא פשוט", סיפרו במשפחת קלדרון לאחר שארז (12) וסהר (16) חזרו אתמול לארץ. "הם לא הוחזקו יחד. הם הופרדו אחד מהשנייה וגם מאביהם".

חודש וחצי שהרגישו כמו שנה

"הדבר המזעזע ביותר בפגישה עם אמילי היה העובדה שהיא דיברה בלחישות, עד שממש היה קשה לשמוע אותה", סיפר אביה של אמילי הנד, תומס. "הייתי חייב לקרב את האוזן לפיה כדי לשמוע, בשבי אמרו לה לא להשמיע שום רעש. אפשר לראות את האימה בעיניה".

אמילי הנד פוגשת את אביה לאחר שחרורה, צילום: אי.אף.פי

הרגעים הראשונים שבהם הרגיש שאמילי חוזרת לעצמה היו כשנתן לה את הפלאפון. "היא מיד שמה ביונסה", הוא מספר. "מאותו רגע היא החלה לחייך ולצחוק מחדש". דבר נוסף שזעזע את תומס היה תפיסת הזמן שלה. כשנשאלה כמה זמן לדעתה שהתה בשבי - השיבה שכשנה.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר