בעיכוב של חודש: משרד החינוך אישר את רשימת המטפלות במעונות הזכאיות למענק

לאחר שההאחריות נזרקה בין המשרדים, הרשימה המאושרת הועברה ע"י משרד החינוך • מדובר בתשלום הפעימה השניה של מענק ההתמדה עליו התחייבו בשנה שעברה שרי האוצר והחינוך • ב"ישראל היום" פרסמנו בתחילת מרץ כי המענק שהיה אמור להיכנס במשכורת של חודש פברואר, לא נכנס כיוון שהכסף לא הועבר על ידי משרד העבודה למפעילים

"השטח בוער וסוער", מחאת המטפלות (ארכיון). צילום: אורן בן חקון

מעקב ישראל היום: לאחר שזרקו את האחריות בין המשרדים, על גבן של המטפלות במעונות היום, ל"ישראל היום" נודע כי משרד החינוך אישר היום (שלישי) את רשימת שמות המטפלות במעונות היום, אשר זכאיות לקבל את תשלום הפעימה השניה של מענק ההתמדה עליו התחייבו בשנה שעברה שרי האוצר והחינוך.

הרשימה המאושרת הועברה בשעות אחר הצהריים למשרד העבודה אשר החל במרתון של פעולות על מנת להספיק להעביר את הכסף למפעילי המעונות, כדי שאלה יוכלו לשלם את הכסף בסך 2,000 שקלים (מתוך 8300 שקלים שישולמו בארבע פעימות במהלך שנת הלימודים הנוכחית), כבר במשכורת של מרץ שתיכנס בעוד מספר ימים.

מחאת המטפלות בת"א, צילום: יהושע יוסף

כזכור, ב"ישראל היום" פרסמנו בתחילת מרץ כי המענק שהיה אמור להיכנס במשכורת של חודש פברואר, לא נכנס כיוון שהכסף לא הועבר על ידי משרד העבודה למפעילי המעונות. העיכוב בתשלום הפעימה השניה, הגיע לאחר שגם בתשלום הפעימה הראשונה חל עיכוב והכסף הועבר באיחור. מדובר באלפי מטפלות במעונות היום המפוקחים לגילאי 0-3, שמרוויחות שכר נמוך מאוד שלא קיבלו את התשלומים שהובטחו להן על ידי המדינה, שכדי למצוא פתרון למצוקה ולמחסור האדיר במטפלות, הכריזה על תשלום של מענק התמדה בסך 8300 שקלים, שישולם בארבע פעימות.  

בבדיקה שעשינו אז, השליכו משרדי החינוך והעבודה את האחריות על העיכוב זה על זה. בשבוע שעבר שוב פרסמנו כי העיכוב נמשך. גם הפעם המשרדים העבירו את האחריות זה אל זה, כאשר במשרד החינוך טענו כי הרשימות כבר הועברו במלואן אל משרד העבודה, ואילו האחרון טען כי משרד החינוך לא אישר את הרשימות ולכן הוא אינו יכול להעביר את הכסף למפעילי המעונות.

מחאת המטפלות (ארכיון), צילום: אורן בן חקון

בבדיקה שעשינו היום התברר כי העיכוב נובע בשל דרישה של החשב במשרד החינוך לעבור שוב על הרשימות. כאמור, בעקבות פניית ישראל היום אמרו במשרד החינוך כי הרשימות אושרו לפני זמן קצר ונשלחו למשרד העבודה. במשרד העבודה אישרו את הדברים וציינו כי הם פועלים במהירות על מנת שהתשלום יועבר בתוך כיומיים שלושה למפעילי המעונות. נמשיך לעקוב.

מירה מינס, מנכ"לית ויצו העולמית אמרה ל"ישראל היום": "לא ייתכן ששוב משרדי הממשלה מעכבים את המענק שהובטח למטפלות במעונות היום בגלל בירוקרטיה פנימית, על גבן של המטפלות – מחנכות מסורות, שמחנכות את דור העתיד של מדינת ישראל. מאז ששרי האוצר  והחינוך הכריזו על מענק ההתמדה במאי שנה עברה, שתי הפעימות הראשונות לא שולמו בזמן כפי שהובטח ואנו הארגונים שמפעילים את המעונות צריכים לרדוף אחרי הכסף שמגיע למטפלות בזכות. למה זה צריך להיות ככה? האם לא ברור לשרים שחינוך לגילאי לידה עד 3 קריטי להתפתחותם התקינה של הפעוטות ומשפיע ישירות על יציאתם לעבודה של הורי הפעוטות ותורם בכך למשק ולכלכלה? למרות זאת מדינת ישראל ממשיכה להקפיד לשמור את הגיל הרך בתחתית סדר העדיפויות". 

גן ילדים, אילוסטרציה, צילום: GettyImages

בויצו הזכירו כי בימים אלה נפתחה מחדש ועדת המחירים שדנה בתעריף מעונות היום המפוקחים ואמרו כי הם מצפים שדיוני הוועדה יניבו את התוצאה הנדרשת וישוו את שכר המטפלות לשכר הסייעות בגנים לגילאי 3-6.

מנהלת האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות הפועל המזרחי, עו"ד רחלי פרץ- כהן: "אנו דורשים לשים סוף לפגיעה המתמשכת במטפלות- מחנכות אמונה המסורות, שלא קיבלו את הפעימה השנייה של מענק ההתמדה שהיה אמור להתקבל כבר לפני חודשיים. לאחר מאמצים רבים שהפעלנו מול משרדי הממשלה, אנו מקווים שהם ישכילו להעביר את כספי המענק באופן מיידי, כך שהעובדות יקבלו אותו במשכורות חודש מרץ בעוד מספר ימים. המטפלות עושות עבודת קודש, ומחנכות את ילדי הגיל הרך תמורת שכר זעום. לכן, מענק ההתמדה הוא אוויר לנשימה עבורם, בייחוד בימים אלו ולפני חג הפסח הקרב".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר