ועדת השרים לחקיקה אישרה: יום זיכרון ממלכתי לברל כצנלסון

יום הזיכרון יחול ביום פטירתו, כ"ד באב, ויצוין בטקס ממלכתי ובפעילות חינוכית • כצנלסון היה ממנהיגי תנועת העבודה הציונית ומי שהקים מוסדות רבים בתקופת היישוב, ביניהם קופת חולים "כללית" • מזכ"ל העבודה ערן חרמוני, שיזם את ההצעה: "זהו יום היסטורי שמתקן עוול ועושה צדק עם אישיות דגולה"

ברל כצנלסון, צילום: KLUGER ZOLTAN

ועדת שרים לענייני חקיקה אישרה אתמול (ראשון) הצעת חוק לציון זכרו ופועלו של ברל כצנלסון, ממנהיגי תנועת העבודה הציונית. את ההצעה יזם מזכ"ל מפלגת העבודה ערן חרמוני, והיא הוגשה בכנסת על ידי ח"כ גלעד קריב. שרת התחבורה מרב מיכאלי העלתה את ההצעה בוועדת השרים לחקיקה.

יום הזיכרון לברל כצנלסון יצוין ביום פטירתו שחל בכ"ד באב, ובמהלכו יתקיימו פעילויות חינוכיות-ערכיות במוסדות המדינה, בצה"ל ובבתי הספר. בנוסף יתקיים טקס אזכרה ממלכתי בקברו של כצנלסון בחוות כנרת וכן כנס בנושאים הקשורים במורשתו בירושלים. זכרו של כצנלסון יצוין במערכת החינוך ביום הולדתו, כ"ט בטבת.

כחלק מהחוק יינתנו מלגות מחקר לסטודנטים בנושאים הקשורים לחזונו ופועלו של כצנלסון ותמיכות למוסדות ציבור שיקיימו פעילות ברוח מורשתו. לצורך יישום החוק תוקם מועצה ציבורית להנצחת ברל כצנלסון בהשתתפות נציגי הממשלה, צה"ל, ההסתדרות, קרן ברל כצנלסון וגופים נוספים.

מזכ״ל מפלגת העבודה ערן חרמוני, שיזם את הצעת החוק, אמר: ״זהו יום חשוב שמתקן עוול היסטורי ועושה צדק עם אישיות דגולה - מעמודי התווך של התנועה הציונית ומעצבי פניו של היישוב בארץ ישראל. ברל היה מורה הדרך הרוחני של תנועת העבודה הציונית ואין דבר טבעי ומוצדק מכך שיהא חוק למורשתו בדיוק כפי שישנו חוק לציון מורשת ז'בוטינסקי, אשר היה מורה הדרך של הזרם הרוויזיוניסטי״.

מזכ"ל העבודה ערן חרמוני, ממנסחי החוק, צילום: גדעון מרקוביץ'

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "ברל כצנלסון הוא מאבותיה ובוניה של התנועה הציונית וממעצבי פניו של היישוב בארץ ישראל. תורתו של ברל הניחה את התשתית להקמת מדינת ישראל ודמותו שזורה בהיסטוריה של היישוב בארץ. ברל כצנלסון היה איש רוח וספר ותורתו חתרה לעצב חברה ליברלית, דמוקרטית ושוויונית, הממזגת בין מסורת ישראל ותפיסות סוציאליות מתקדמות".

עוד נכתב: "הצעת החוק נועדה לקרב את הנוער והציבור בכללותו לערכי הציונות, כחלק מתהליך הקניית המורשת הציונית והנצחת זכרם ומורשתם של מנהיגי הציונות".

רמי הוד, מנכ"ל המרכז הרעיוני בקרן ברל כצנלסון: "כצנלסון ייסד את מוסד קופות החולים בישראל כאשר הקים ב-1911 את 'הסתדרות הפועלים החקלאים ביהודה' לימים קופת חולים כללית, במטרה לאפשר לחלוצים צעירים לממן ביחד שירותי רפואה שלא יכלו לקבל לבדם, בכך הניח ברל את היסודות למה שלימים תהיה אחת ממערכות הבריאות הציבורית הטובות בעולם. מפעל מפואר זה הוא הסיבה העיקרית לכך שישראל חיסנה את אזרחיה מפני מגפת הקורונה באופן מהיר, יעיל ומוצלח יותר מרוב מדינות העולם. את הזיקה הזאת בין צדק חברתי לציונות, בין מדינה יהודית למדינת רווחה דמוקרטית, העומדת בלב דרכו של ברל כצנלסון, כל נער ישראלי צריך להכיר".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi