הצעת חוק: לחייב סיווג ביטחוני בשב"כ לנוכחים בדיוני ועדת החוץ והביטחון

על רקע סערת העוזרת של יו"ר הוועדה בן ברק: ח"כ אלי כהן יגיש את ההצעה • "לא ייתכן שגורמים הנמצאים בקשר עם גורמי טרור ייקחו חלק בדיוני הוועדה, שעוסקים בנושאים הרגישים ביותר"

דיון בוועדת חוץ וביטחון על חוק האזרחות, יולי 2021, צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הצעת חוק של ח"כ אלי כהן (הליכוד) שתוגש היום (ראשון) קובעת שכל המשתתפים בדיונים ביטחוניים בוועדת החוץ והביטחון יעברו סיווג ביטחוני בשב"כ, בדומה למשתתפים בדיוני הקבינט הביטחוני־מדיני, כך נודע ל"ישראל היום". 

הצעת החוק של שר המודיעין לשעבר קובעת שכל משתתף בדיוני ועדת החוץ והביטחון יידרש לעבור סיווג שב"כ, כתנאי להשתתפות בדיוני הוועדה, באופן דומה למחויבות של כל משתתף בדיוני הקבינט הביטחוני־מדיני לעבור סיווג כתנאי להשתתפות בדיונים, שאגב חלק ניכר מדיוני הקבינט נסקר או מדווח לוועדת החוץ והביטחון.

הצעת החוק מגיעה על רקע השתתפותה של היועצת הפרלמנטרית של ח"כ רם בן ברק בדיוני ועדת חו"ב, לאחר שהאחרונה נראתה מצולמת בחברת תומכי טרור.

ועדת החוץ והביטחון נחשבת לאחת הוועדות החשובות בכנסת, שעוסקת בנושאים הרגישים ביותר מבחינה ביטחונית. בפני הוועדה ניתנות סקירות של בכירי הממשל הישראלי, לרבות ראש השב"כ, ראש המוסד, ראש אגף המודיעין, ראש המל"ל ועוד. הממשלה חייבת להביא לאישור הוועדה ביצוע פעולות שונות הקשורות למצב חירום, כמו גיוס מילואים בצו 8, הכרזה על מצב מיוחד בעורף וכדומה. הוועדה פועלת באמצעות ועדות משנה, לרבות ועדת המשנה לענייני מודיעין ושירותים חשאיים.

ח"כ אלי כהן אמר ל"ישראל היום" כי "ועדת החוץ והביטחון נחשפת לחומרים ביטחוניים רגישים, כולל סודות מדינה, ולא יעלה על הדעת שגורמים בלי סיווג ביטחוני מתאים - ויתרה מכל, כאלו המצויים בקשר עם תומכי טרור - ייקחו חלק בדיוניה".

כזכור, ביום חמישי יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ רם בן ברק (יש עתיד), הודיע כי הקפיא את עבודתה של אחת מעובדות לשכתו, בעקבות פרסום על השתתפותה באירוע לצד אנשי דת מוסלמים בכירים, שהביעו בעבר תמיכה בטרור ונחשדו בהסתה. בן ברק, ששהה בחו"ל עת פורסמה הפרשה, כתב בטוויטר כי החליט להקפיא את עבודתה עד לבירור הנושא עם שובו לארץ.

בכתבה שפורסמה באתר "הקול היהודי" פורסמו תמונות של העוזרת, ליניר אבו האזאז, מסמינר שבו השתתפה בנושא הר הבית, לצד שייח'ים המזוהים עם חמאס או התנועה האסלאמית, שנעצרו או נחקרו בעבר על הסתה והביעו תמיכה בטרור.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi