האולטימטום של השר אופיר סופר להצבעות הבאות על חוק הגיוס

סופר דורש כי בחצי השנה הקרובה יהיה גיוס לפחות של 3000 חרדים • זאת, בהתאם לצרכי הביטחון כולל התייחסות מיוחדת לתקופה החירום • אם דרישתו לא תתקבל, הוא לא יתמוך בחוק

הפגנת החרדים מול לשכת הגיוס בירושלים. צילום: אורן בן חקון

חבר הכנסת מטעם הציונות הדתית, שר העלייה והקליטה אופיר סופר הציב בפני הממשלה אולטימטום לקראת ההצבעות הבאות על חוק הגיוס - כך נודע ל"ישראל היום".

השר אופיר סופר "לא אתן יד לישראבלוף", צילום: אורן בן חקון

האולטימטום של סופר כולל תנאי ברור שאותו הציב להמשך תמיכתו בחוק הגיוס בקריאה הסופית. סופר דורש כי בחצי השנה הקרובה יהיה גיוס לפחות של 3000 חרדים, בהתאם לצרכי הביטחון, כולל התייחסות מיוחדת לתקופה החירום.

גלנט מצביע נגד החלת דין הרציפות על חוק הגיוס// אמיר אטינגר

לדבריו, אם דרישתו לא תתקבל - הוא לא יתמוך בחוק. סופר העביר את דרישתו למזכיר הממשלה יוסי פוקס ופועל בנושא בשיתוף עם גורמים בכירים.

63 בעד, 57 נגד: דין הרציפות הוחל על חוק הגיוס

כזכור, הקואליציה תמכה אמש במלואה בהחלת דין הרציפות על חוק הגיוס, למעט גלנט שהתנגד. הח״כים בליכוד ובציונות הדתית שמתנגדים לחוק הצביעו בעד בטענה כי מדובר ״בהליך טכני, זה כמו קריאה ראשונה, עוד כלום לא נקבע״ אך לא בטוח שההצבעה הזו שגם אם הייתה ״טכנית״ יכולה לקנות זמן יקר לנתניהו למרוח את הנושא בדיונים בועדות תשקף את ההמשך.

לצד השר סופר, ח״כ אוהד טל ממפלגתו (הציונות הדתית), מאיים גם הוא כי לא יתמוך בחוק בקריאה הסופית במתכונתו הנוכחית. בנוסף, בליכוד מתגבשת קבוצה משמעותית שדורשת להכניס שינויים משמעותיים בחוק כדי שיסיכימו להצביע בעדו בקריאה השניה והשלישית.

טלי גוטליב. לא תתמוך בחוק ללא שינויים משמעותיים, צילום: קובי נתן/TPS

ברשימה זו נמנים יולי אדלשטיין, השר ניר ברקת, משה סעדה, דן אילוז, אלי דלל, טלי גוטליב ואחרים. כמובן בראש הרשימה עומד השר גלנט שהיה היחיד שהצביע נגד החוק גם בלילה האחרון.

על רקע כיסי ההתנגדויות בליכוד ואיומו של סופר, לצד פסיקת בג״ץ הצפויה שתהיה נגד החוק של הממשלה מקדמת, יהיה לנתניהו קשה לתמרן בין דרישותיהם לבין ההסכמת החרדים כך שלא בטוח אם בכלל יעבור חוק והממשלה תנסה רק למשוך את הזמן כמה שאפשר.

גלנט עם עוזרו של גולדקנופף, צילום: אורן בן חקון

אתמול, שר הביטחון גלנט הצביע נגד החוק שיאפשר לקדם פטור מגיוס לחרדים. ראש הסגל של נתניהו הגיב על כך: "חוצפן, צריך לפטר אותו". כעת, החוק יעבור להכנות לקראת קריאה שנייה ושלישית.

מה אומר "חוק הרציפות"

כאמור, אתמול עבר החוק ברוב של 63 מול 57. הכנסת למעשה אישרה את החלת דין הרציפות על הצעת חוק הגיוס. על פי החוק, עם התכנסותה של כנסת חדשה​, הממשלה רשאית להודיע על רצונה להחיל דין רציפות על הצעת חוק ממשלתית או פרטית שאושרה בקריאה ראשונה בכנסת היוצאת.

אם החליטה הכנסת להחיל דין רציפות, היא ממשיכה לדון בהצעת החוק ורשאית לנהוג בדיונים שהתקיימו בכנסת היוצאת כאילו היו דיוניה שלה.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר