״אני לא מוכן להחליף חמסטאן בפתחסטאן": נתניהו הגיב לדברי גלנט

בליכוד מיהרו לגנות את שר הביטחון שקרא לראש הממשלה להימנע מהקמת שלטון ישראלי בעזה • סמוטריץ': "לדרוש מגלנט לבחור בין מימוש מדיניות הממשלה להחזרת המפתחות" • גנץ גיבה את גלנט: "דברי אמת" • בלינקן: "אנחנו לא תומכים ולא נתמוך בכיבוש ישראלי מחדש"

ראש הממשלה נתניהו: ״אני לא מוכן להחליף חמסטאן בפתחסטאן"

שר הביטחון יואב גלנט הטיל הערב (רביעי) פצצה פוליטית כאשר דרש מראש הממשלה נתניהו להכריז על כך שלא יקים שלטון ישראלי בעזה - והתגובות מצד פוליטיקאים מהצד הימני של המפה הפוליטית לא איחרו לבוא. 

ראש הממשלה נתניהו שיגר סרטון מלשכתו בו הוא מבקר את דבריו של גלנט ואומר: ״אני לא מוכן להחליף חמסטאן בפתחסטאן. התנאי הראשון ליום שאחרי הוא לחסל את החמאס ולעשות את זה בלי תירוצים״.

"שלטון צבאי יפחית את הלחץ על חמאס", גלנט, צילום: יוסי זליגר

מי שדווקא גיבה את גלנט היה יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ שכתב: ״שר הביטחון אומר דברי אמת - אחריותה של הנהגה היא לעשות את הדבר הנכון עבור המדינה, בכל מחיר.״

החלוץ במסכת הביקורות היה השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, שפרסם תגובה רשמית דקות אחדות לאחר סיום נאומו של שר הביטחון וכתב: "מבחינתו של גלנט, אין הבדל בין אם בעזה ישלטו חיילי צה"ל, לבין אם ישלטו בה מרצחי החמאס. זו מהות הקונספציה של שר ביטחון שכשל בשבעה באוקטובר, וממשיך להיכשל גם עכשיו. שר ביטחון כזה חייב להיות מוחלף כדי להשיג את יעדי המלחמה".

נתניהו וגלנט, צילום: אי.פי/קוקו/אי.אף.פי

"אפשר לסדר את זה"

הביקורת על גלנט נשמעה כאמור גם מתוך סיעת הליכוד עצמה. שר התקשורת שלמה קרעי אף הגדיל לעשות ורמז על כך שיש להחליף את גלנט: "קצת צניעות משר הבטחון כלפי אלו שהזהירו כל השנים מתפיסת העולם השגויה שלו ושל חבריו. בדבר אחד אני יכול להסכים איתו: כל עוד הוא שר הבטחון, שלטון צבאי הוא בהחלט אפשרות גרועה. אפשר לסדר את זה". 

רמז להדחה? שלמה קרעי, צילום: חיים גולדברג/פלאש90

סגן ראש הממשלה ושר המשפטים, יריב לוין הוסיף: "עם ישראל אינו מוכן להיות מושפל. עם ישראל אינו מוכן להיות מובל לתהליך אוסלו 2, שיוביל את ישראל לאסון נוסף. עם ישראל לא יסכים למסור את עזה לשליטת רשות הטרור הפלסטינית. עם ישראל יודע שביטחון ישראל יושג רק בנחישות לנצח, ולא בהסתמכות על הבטחות לשקט מצד המחבלים השפלים וארגוניהם השונים". 

לא מוכן להבטחות לשקט, שר המשפטים יריב לוין (ארכיון), צילום: אורן בן חקון

ח"כ משה סעדה הצטרף לקריאות ההדחה וכתב: "שר ביטחון שבמשך כ-7 חודשים מתעסק במינויים בבחישות ובפוליטיקה קטנה במקום בהכרעת החמאס, לא ראוי להמשיך בתפקידו אפילו עוד יום אחד. עם ישראל רוצה ניצחון. אם גלנט לא מסוגל להביא לכך כי הוא עסוק בבחירות הבאות ובבריתות וחישובים פוליטיים, שיפנה את מקומו ויעשה את זה מספסלי האופוזיציה ולא כמי שמופקד על ביטחוננו וחיי ילדינו". 

התגובה האמריקנית

גם בארה"ב האזינו לנאומו של השר גלנט. מזכיר המדינה האמריקני בלינקן התייחס לדבריהם בהודעה שפרסם היום: "היינו מאוד ברורים שבכל הנוגע לעתידה של עזה, אנחנו לא תומכים ולא נתמוך בכיבוש ישראלי מחדש. אנחנו גם, כמובן, לא תומכים בממשל חמאס בעזה. אנחנו יודעים וראינו לאן זה הוביל יותר מדי פעמים עבור תושבי עזה ועבור ישראל. ואנחנו גם לא יכולים להיות אנרכיה ואקום שסביר שיתמלא בכאוס. זה רק מדגיש את ההכרח של תוכנית ברורה וקונקרטית ליום שאחרי הסכסוך בעזה - במונחים של ממשל, במונחים של ביטחון, במונחים של שיקום עזה עבור תושביה. וכאן יהיה חשוב שישראל תתמקד גם בזה".

גלנט ובלינקן (ארכיון), צילום: שחר יורמן

"להחזיר את המפתחות"

אחת התגובות החריפות נשמעו מכיוונו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' שאמר: "שר הביטחון גלנט הודיע היום למעשה על תמיכתו בהקמת מדינת טרור פלשתינית כפרס לטרור ולחמאס על הטבח הנורא ביותר שבוצע בעם היהודי מאז השואה. אני דורש מראש הממשלה להביא לממשלה באופן מידי החלטה על שלילת כל מעורבות של הרש"פ ברצועת עזה ולאחר מכן לדרוש מגלנט לבחור בין מימוש מדיניות הממשלה להחזרת המפתחות. ממשלה שאנחנו חברים בה לא תמשיך את הקונספציה, לא תקים מדינה פלשתינית ולא תסכן את קיומה של מדינת ישראל". 

קורא לגלנט להחזיר את המפתחות, סמוטריץ', צילום: אורן בן חקון

השרה סטרוק הוסיפה: "אם שר הבטחון מתכנן לתת את עזה לשלטון הרשות הפלשתינית, זו שמעודדת ומתקצבת טרור, שאף אחד מראשיה לא גינה את הטבח, שמנהלת בימים אלה שיחות-תיאום עם חמאס בסין וברוסיה, שיוזמת מהלכים בזירה הבינלאומית נגד חיילינו - שיתייצב באומץ מול משפחות חללי צה"ל ויגיד להן שבשביל זה נפלו היקירים שלהם". 

יו"ר הימין הממלכתי ח"כ גדעון סער הצטרף לביקורות ואמר:
"ישראל לא הצטיינה מעולם בלקבוע לשכניה מי ישלוט עליהם. למען האמת - ברור למדי שגם אם היה גורם פלשתיני כזה (ספוילר: אין, לעת עתה) - לא היה לו שום סיכוי אם היה מקבל שלטון כחלק ממהלך ישראלי. בנוסף לכך - הרשות הפלשתינית מתנה את כניסתה לעזה במהלך רחב יותר של הקמת מדינה פלסטינית ביו״ש ובעזה - דבר שהוא סכנה אסטרטגית לישראל. תפקיד מערכת הביטחון להוביל להחזרת הבטחון בדרום ובצפון ולא לחפש תירוצים לאי השגת יעדי המלחמה".

ביקר את שותפו לשעבר, סער, צילום: גדעון מרקוביץ

שר הפנים משה ארבל: ״בזמנים קשים אלו כשאנו במערכה הקשה ביותר שידעה ישראל מאז הקמתה. מצופה ממנהיגות אחראית שתדע לא לנהל את שיחות הקבינט ברשתות ובתקשורת. הפסטיבל התקשורתי הזה לא מחזק את החוסן הלאומי בעת הזו. חדלו!״.

המשפחות השכולות תוקפות

משפחות שכולות, מפורום הגבורה - חללי מלחמת חרבות הברזל הגיבו אף הן לדבריו של שר הביטחון: "יקירנו יצאו לקרב, והקריבו את חייהם בשביל מטרה ברורה - ניצחון, אנחנו המשפחות השכולות לא נסכים לפחות מזה. יקירנו לא יצאו להילחם בשביל להיות מגש הכסף להחזרת שלטון חמאס לעזה, גם לא תחת שמות אחרים".

"בשעה שטובי בניינו ובנותינו, נלחמים בחזית, שתושבי הדרום והצפון עדיין לא שבו לביתם, שאחינו עדיין נמצאים בשבי הצורר הנאצי בעזה - שר ביטחון חייב להתעסק בדבר אחד - בניצחון ובהשמדת האוייב. אנחנו כאן, במאהל בירושלים, עד שיהיה ברור לנו שמטרות המלחמה מתמלאות במלואם. אם צריך, נחריף את המאבק - את המלחמה הזאת ישראל חייבת לנצח ואנחנו פה כדי לוודא שכך יהיה". 

השתתפו בהכנת הידיעה: אריאל כהנא, שירית אביטן כהן ומרב סבר

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר