השר גנץ בהצהרה לתקשורת: "להגיע לתהליך מוסכם לבחירות לקראת ספטמבר"

"לא נשב בממשלה שתחמיץ הזדמנות להשבת החטופים", "ביטול הפגרה היה צעד נכון", אמר חבר הקבינט • הוא הדגיש כי "אסור לפגוע ביחסים האסטרטגים עם ארצות הברית" • בצל המתיחות הגוברת בצפון, התייחס השר: "תושבי הצפון צריכים לשוב לבתיהם לקראת הקיץ"

בני גנץ: "להגיע לתאריך מוסכם לבחירות בספטמבר" // אורן בן חקון

מתייחס למהומות ומטיל פצצה פוליטית: השר בני גנץ נשא הערב (רביעי) הצהרה לתקשורת, בה קרא לבחירות, בתאריך שיוסכם, לקראת חודש ספטמבר. 

גנץ פתח את דבריו כך: "כדי שנשמור על האחדות ונצליח במשימות שניצבות בפנינו, הציבור חייב לדעת - שבקרוב, נחזור ונבקש את אמונו. שלא נתעלם מאסון 7 באוקטובר וממה שקדם לו. לכן, עלינו להגיע לתאריך בחירות מוסכם במהלך חודש ספטמבר - לקראת שנה למלחמה", אמר תוך מתן דד-ליין לקבלת ההחלטה. כמו כן, הוא ציין "שוחחתי בשבועות האחרונים עם מנהיגים פוליטיים בנושא, ועדכנתי את ראש הממשלה, ואמשיך איתו את הדיאלוג". 

גנץ במסיבת העיתונאים לתקשורת, צילום: אורן בן חקון

גנץ נימק בדבריו את החשיבות בקיומן של בחירות והסביר מדוע, בעיניו, קביעתן כשנה לאחר פרוץ המלחמה מוצדקת. "מועד בחירות מוסכם כזה ישאיר לנו זמן כדי להמשיך במאמץ הביטחוני, ויאפשר לאזרחי ישראל גם לדעת שנחדש בקרוב את האמון ביננו. זה ימנע את הקרע בעם. אני מקווה, שאם נסכים על כך, כל מנהיגי הציבור הציוניים והאחראים יאפשרו ויצטרפו לממשלת החירום. מהלך כזה יגביר את האמון והאחדות בעם ובקרב לוחמינו, וגם ייתן לנו גיבוי בינלאומי עצום שכל כך נדרש".

"על המשטרה לנהוג באיפוק מול כאב ציבורי גדול"

על רקע המחאות הסוערות בירושלים בשבוע האחרון אמר חבר הקבינט המדיני-ביטחוני: "אסור בזמן מלחמה לעגן חוק השתמטות. אסור לנהוג בחוסר רגישות כלפי משפחות החטופים, ונכון היה להיענות לבקשתן לבטל את פגרת הכנסת. אסור לערוך השוואות בין מפגינים לשונאינו. את אויבינו צריך להשמיד, לאחים צריך להקשיב. אסור לפגוע ביחסים האסטרטגים עם ארצות הברית. ואסור לנהוג באלימות ולא להישמע להנחיות המשטרה, שגם היא חייבת לנהוג באחריות ובאיפוק מירבי מול כאב ציבורי גדול. צריך לזכור מה עשו לנו אויבינו ב-7 באוקטובר ולא לחזור לפילוג". 

עימותים בהפגנה בירושלים בין משפחות החטופים למשטרה, צילום: אורן בן חקון

כמו כן התייחס להשבת החטופים. "אני מרכין את ראשי על כך שעוד לא הצלחנו להשיב אותם הביתה. אני מתבייש כשאני שומע את היחס של חלק מהציבור ונבחרי הציבור כלפיהן. ראש הממשלה חייב להתבטא בנושא באופן ברור, לחזק אותן, ולדאוג שכל חברי הקואליציה מתייחסים אליהן באופן הולם. מגיע להן לדעת שהחברה הישראלית מאחוריהן. המשפחות חייבות לדעת שאנחנו עושים הכל, כדי שיקיריהן ישבו איתן אולי, ובעזרת השם, כבר בליל הסדר כבני חורין".

"חבריי ואני לא נשב בממשלה, שלא תפעל באמת להשיב את החטופים", הוסיף. "הרצון שלנו להחזיר אותם הביתה אינו נקודת חולשה, אלא מקור עוצמה. כשאנחנו מנהלים מלחמה מורכבת וארוכה כל כך, עלינו להסתכל על התמונה הרחבה. ויש לנו אתגרים רבים בכלל, ובימים אלו בפרט. יש מבחנים רבים שנידרש לעמוד בהם – ונעמוד בהם".

"חצי שנה של הפקרות" - מהומות בהפגנות בירושלים של משפחות חטופים, צילום: אורן בן חקון

לאחר דבריו בעניין החטופים, וציפייתו מראש הממשלה לנהוג באופן דומה ולתמוך את כאבן, התייחס השר למציאות הלחימה בצפון הארץ. בתוך כך, רבים מתושבי הצפון עדיין מפונים מבתיהם. לדבריו, "הצורך הביטחוני החשוב הוא לשנות את המציאות בצפון. בחמאס עוד נילחם שנים רבות. אי אפשר להשלים עם השארתם של תושבי הצפון הרחק מבתיהם. צה"ל עושה עבודה מצוינת, ופוגע קשות בחיזבאללה. עלינו להשלים את המשימה. המטרה שלנו צריכה להיות השבת תושבי הצפון לבתיהם בביטחון עוד בקיץ הזה".

 

הוא הוסיף, "יש לנו הזדמנות להביא להיפוך אסטרטגי מול החמאס וכל מבקשי רעתנו ובראשם איראן. מי שמבקש להביא עלינו מלחמה אזורית - צריך למצוא את עצמו מול ברית אזורית. 'הברית האברהמית' הסכם נורמליזציה עם סעודיה, שישלב מעשה מדיני, תוך הקמתה של מנהלת בינלאומית של מדינות ערב לרצועת עזה, נמצא בהישג יד. הסכם כזה יכול להיות חלק מרכזי במאמץ להחלפת שלטון החמאס. אפעל ואתמוך בקידום הנושא באופן אישי כבר בשבועות הקרובים".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר