אלי אבידר: "נתעקש שבנט לא יהיה ראש ממשלת מעבר"

חבר הכנסת יוצא נגד ראש הממשלה: "עלול לקבל החלטות ממניעים פוליטיים" • מגן על התנהלותו של השר בר־לב: "עושים לו עוול" • ונערך לסיבוב הבא: "בחירות לא מפחידות אותי, לא תמצאו אותי מופתע"

ראיון עם אלי אבידר // צילום: יוני ריקנר

"לא ייתכן שבנט יישאר ראש ממשלת המעבר. עם מפלגה מתפרקת ואלקטורט לא ברור – הוא יקבל החלטות פוליטיות", כך אומר חבר הכנסת אלי אבידר, פעם איש ישראל ביתנו, בראיון ל"ישראל היום".

כבר שנכנסים לביתו של אבידר במושב שורש בהרי ירושלים, מצליחים לקבל טעימה על דמותו הצבעונית. הבית רחב ידיים ועמוס באוסף תמונות של אמן מצרי מאלכסנדריה, מקום מוצאו של אבידר, לצד פסלים ומזכרות מהמזרח הרחוק, עדות לדיפלומט שמתגורר בבית ועשה שנים ארוכות בשליחות מדינת ישראל מעבר לים.

בעוד המציאות הפוליטית מסתבכת, נראה שאבידר כבר מוכן. בסיום שיחתנו שנערכה השבוע, הוא נסע לבנות קבוצת פעילים נוספת בגבעת עדה שמצטרפת לכמה קבוצות נוספות שהוא בנה בשבועות האחרונים.

"עם מפלגה מתפרקת ואלקטורט לא ברור – בנט יקבל החלטות פוליטיות". אבידר בראיון, צילום: יהושע יוסף

ניסית להתמודד בפריימריז של הליכוד ב־2008, איך הגעת לישראל ביתנו ולאיפה שאתה נמצא כעת?

"ניסיתי להיבחר ב־2008, זה היה הכישלון הכי מוצלח שלי. למדתי מה זה פוליטיקה, מה זה קמפיין, מה זה שטח. המתפקדים של הליכוד שמעו את הדעות שלי ואמרו - אנחנו לא נבחר בך. כי הדעות שלי לא בד.נ.א שלהם. אני מדבר על דיאלוג עם העולם הערבי. הפסדתי וחשבתי שסיימתי את דרכי בפוליטיקה".

מה שיטות העבודה ב"ישראל ביתנו", יש ערך למה שחברי המפלגה חושבים?

"זה לא יהיה ראיון לכלוכים על ישראל ביתנו".

ליברמן אמר לפני הבחירות שאתה מיועד לתפקיד השר לביטחון הפנים, מה קרה עם זה?

"זו אכן הייתה הכוונה בזמנו ואני מאמין שהייתי עושה עבודה טובה".

עמר בר־לב עושה עבודה טובה? 

"לבר־לב יש את הדרך שלו וגם עושים לו עוול בכך שמטילים עליו את האחריות לפיגועי טרור. אבל אני לא מעוניין לדבר על שרים אחרים".

היית רוצה להיות שר בט"פ בתקופה כזאת? היית עושה זאת יותר טוב?

"כן, הייתי רוצה בתקופות הכי קשות. הייתי עושה את זה אחרת. אני חושב שאפשר לפעול אחרת. במצב הנוכחי של המשילות בנגב ובמלחמה מול משפחות הפשע, יש צורך בשר שהוא לא פחות מ'מתאבד שיעי' וזה בהחלט סיכון אישי. לפני כל רמדאן אנחנו יודעים שזה חודש של חיכוך ושיהיה הסתה. כל פעם אנחנו מופתעים מחדש, לא מתכוננים, ואנחנו עוד עם הספר. ממשלות בישראל צריכות לדבר יותר בערבית. לפנות יותר לאוכלוסייה, יש פה ציבור שרוצה לחיות בדו־קיום, רואים את זה בעיקר בבתי חולים".

"הייתי יכול להיות שר בט"פ טוב יותר מבר-לב". אבידר, צילום: יהושע יוסף

אתה קורא להכניס את הרשימה המשותפת לקואליציה?

"עוד לפני דבריו של לפיד קראתי לשתף פעולה עם המשותפת בהצבעות חשובות לציבור הבוחרים שלנו ולציבור הבוחרים שלהם. בדיוק כפי שהליכוד משתף פעולה עם המשותפת 'בניצחונותיו' באופוזיציה, שלא היו קורים ללא שיתוף פעולה של אחמד טיבי. אני קורא לשתף פעולה עם כל חבר כנסת בכנסת ישראל: חרדים, ערבים, ימנים ושמאלנים, על החלטות משותפות ועל חוקים משותפים. אני לא מקבל את הערכים של כל חברי הכנסת שיצביעו איתי, והם לא צריכים לקבל את כל הערכים שאני מתווה".

אמרת על רה"מ דברים קשים בעבר: שהוא היסטרי שהוא לחוץ, שהוא חיקוי של נתניהו.

"נכון, אני לא חוזר בי. הוא יושב אצלי, לא אני אצלו. הגוש של המרכז־שמאל, הגוש הליברלי, הוא יותר גדול מהגוש שלו".

למה לא הפגנת לו מול הבית כמו לנתניהו, זה אותה פגיעה בחירות הפרט שעליה אתה כ"כ מגן.

"אני היחיד שפתחתי את הפה. אני מבטיח לך שאם השב"כ היה נשאר עוד שבועיים בטלפונים, הייתי כבר יוצא לרחובות. אני לא רציתי בתור שר להפגין נגד הממשלה שאני חבר בה. אני רוצה להזכיר לקוראים שבנט כשר ב־2018 הפגין נגד ראש הממשלה שלו נתניהו. אני יכול לשנות מבפנים, זה ההבדל בין הממשלה הנוכחית לבין הממשלה הקודמת".

זו הייתה טעות שהפקדתם את ראשות הממשלה בידי בנט?

"זו לא טעות, אני מצטער על נאיביות. ההיגיון הפוליטי אומר שאתה נותן את ראשות הממשלה לשמרנים אז צריך להעביר את כל חוקי הנאשם כי אז בנט לא ירצה לאבד את ראשות הממשלה שלו. ופה זה היה נאיביות של הגוש הליברלי בממשלה, ואנחנו נשלם על זה באמון הציבור. הביקורת שלי היא על איבוד הפוטנציאל. יש אכזבה ממפלגות המרכז־שמאל שאנחנו לא עומדים בהבטחות שלנו. אני רוצה שהממשלה הזאת תחזיק".

בנט ולפיד אומרים שאין לך באמת כוח כי מול הציבור שלך אתה לא יכול לפרק את הממשלה.

"אז למה הם בלחץ ממני? אני שומע מכל הפרשנים שהם כל הזמן מתדרכים עליי. כל הקריירה הפוליטית של בנט היא על אולטימטומים, אני לא עובד ככה. אני מעיר את השטח. המשמעות היא שאותם אנשים בממשלה מבינים שהציבור שנילחם בשבילם, מאוד לא מרוצה שלא מקיימים את ההבטחות שלהם".

לא ברור אם יקים מפלגה. אבידר, צילום: יהושע יוסף

אבידר מסרב להגיד בבירור אם הוא מקים מפלגה, אך ניתן להבין בבירור לאן הרוח נושבת. אבידר בשבועות האחרונים עוסק בהקמת קבוצות פעילים בערים השונות. "ישבנו כמה אנשים בכירים בציבור, והחלטנו להעיר את השטח. עשינו מפגש ראשון אצלי בבית אמרנו יגיעו 10, הגיעו 30. מפגש בכפר המכביה, אמרנו יגיעו 100 - הגיעו 250, וזו רק ההתחלה", הוא אומר.

אתה מקים מפלגה?

"בחירות לא מפחידות אותי, לא תמצאו אותי מופתע. אני לא רוצה לדבר על בחירות כי יש עוד זמן. זה תלוי בנאיביות. אם נהיה נאיבים ניזרק לבחירות. ימינה הם החוליה החלשה, מתקווה חדשה אני לא מודאג. שוב, אני לא מפחד מבחירות כי קמפיינים ועבודה קשה בארץ זה דבר שאני אוהב לעשות, זה נותן לי אנרגיה".

אתה חושב שבנט ולפיד נלחמים מי יהיה ראש ממשלת המעבר?

"נעמוד על כך שלפיד יהיה ראש ממשלת המעבר בבחירות. לא ייתכן שהוא יהיה גם ראש ממשלה וגם יישאר בתקופת המעבר מבחינת הצדק של השותפות הזאת. הוא סיים את החודשים שלו. כאשר יש לך ממשלת מעבר עם מפלגה שמתפרקת ואלקטורט לא ברור, הוא יקבל החלטות לפי פוליטיקה. לפיד, יש לו מפלגה גדולה, הצד השני לא נתן שקט".

כשאבידר נשאל מה הכוונה בכך שיעמוד על כך שלפיד יהיה ראש ממשלת המעבר, הוא מגיב בשתיקה ובחיוך.

כשהיו איומים על נתניהו ומייצגי מין בבלפור לא זעקו כמו עכשיו האיומים על בנט. אתה מגנה את זה, או שיש לך ביקורת על כך?

"לא, אנשים צריכים להבין שהמחאה הזאת לא הייתה מסודרת, המתנגדים למחאה לא מבינים את זה".

מה תעשה אם לא יעבירו את החוקים למנוע מנתניהו להרכיב ממשלה?

"יש רוב מוחלט בכנסת להצבעה על חוקי הנאשם - זו עובדה. אם זה קשה לאיילת שקד, כל מה שאני יכול להציע לה שתהיה חזקה ולקחת כמה 'קל בטן' לכאבי הבטן המפורסמים. בלענו מימינה מיום הקמת הקואליציה המון צפרדעים, הגיע הזמן שהם יבלעו גם קצת למען השותפות ההיסטורית הזו".

מה לדעתך ישראל צריכה לעשות עם אירוע מותה של העיתונאית מאל־ג'זירה?

"אין דרך אחרת לסיים את אירוע מוות העיתונאית מאל־ג'זירה אלא לסגור את האירוע מהר. יש לתקוף ברמה הבינלאומית את הרשות הפלשתינית שלא מאפשרת חקירה משותפת ולהפעיל את כל מנופי הלחץ שתהיה חקירה משותפת. כל משיכת זמן מיותרת בסגנון של 'אנחנו קוראים לשיתוף פעולה בחקירה' או 'קוראים לשתף את האמריקנים בחקירה', זה בזבוז זמן. בטח לא צריך לצאת בהצהרות שישראל לא אמינה, אמירה לא אחראית ולא נכונה".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi