יוכבד לוין

הלחץ עבד: יוכבד לוין קיבלה אישור לבקר את בתה היולדת בישראל

לוין ביקשה להגיע לארץ כדי לסייע לבתה, אך המענה התעכב עוד ועוד • "מדיניות ישראל פוגעת ביהודי התפוצות"

בעקבות הפרסום ב"ישראל היום": יוכבד לוין הצליחה להיכנס לישראל ולבקר את בתה היולדת - לאחר מעמד הברית של נכדה.

על רקע התפשטות הקורונה, בימים אלה רבים לא מצליחים לקבל אישורי כניסה לארץ, חרף היותם קרובים מדרגה ראשונה לבן משפחה בישראל. לוין, יהודייה תושבת לונדון, ביקשה להגיע ארצה כדי לבקר את בתה מרים (22), שעלתה לישראל לפני פחות משנה וילדה בן ראשון לפני פחות משבועיים. אולם לטענת לוין, היא לא קיבלה כל יחס מהגורמים הרלוונטיים בישראל.

רק לאחר הפרסום ב"ישראל היום" בשבוע שעבר התקבל האישור המיוחל. זאת הודות לסיוע של המחלקה לתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית ושל ח"כ לשעבר דב ליפמן, מייסד עמותת "יד לעולים", שבה מתקבלות מאות פניות מדי יום מעולים ובני משפחותיהם. "בתי שמחה מאוד שבאתי. היא צריכה אותי כאן", אומרת לוין. כמתחייב, לאחר שנחתה השבוע בישראל, שהתה לוין בבידוד בעת הברית ולאחר מכן פגשה את נכדה, אילן מתתיהו.

בתה של יוכבד, מרים, והנכד אילן מתתיהו, צילום: ללא קרדיט

"צריך לזכור שיש הרבה קרובי משפחה שמעוניינים להיכנס לישראל ולא מקבלים אף סיוע", היא מדגישה. "חשוב לעורר את מודעות הממשלה שמה שנעשה מזה שנתיים פוגע קשות ביהודי התפוצות".

דב ליפמן, מייסד 'יד לעולים": "אני שמח מאד שיוכבד קיבלה אישור, ומודה ל'ישראל היום' על העזרה. לדעתי, זה מצב משוגע, שכדי שסבתא מחוסנת תגיע לעזור לבתה אחרי לידה חייבים לחץ מהעמותה שלי ומהעיתון. אני קורא למנהיגי המדינה לשנות כיוון ולהגיד בפומבי שמותר לקרובי משפחה להגיע לאירועים כמו לידות, חתונות, בר ובת מצוה - כמובן עם בדיקות ובידוד. די לסבל העולים, שכבר שנתיים חוגגים אירועים משמעותיים בחיים בלי בני משפחה".

עו"ד נריה מאיר, ראש המחלקה לתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית: "אנו מודים על הזכות שהיתה לנו לסייע ליוכבד להגיע לישראל, אך סוגיית הקשר עם יהודי התפוצות מחייבת הקמת מערך כולל שיסייע לכל יהודי בעולם שיחפוץ להגיע למולדתו. אתגר החיבור לישראל של יהודי התפוצות הוא יעד לאומי אסטרטגי, ומחובתנו כמדינה לעשות כל מאמץ בנושא".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו