עורך הדין שגדל בנתיבות והפך ליזם נדל"ן: עלייתו ונפילתו של אלדד פרי

בתחילת דרכו כעורך דין הוא גיבש קבוצת רכישה, ולאחר מכן עסק בייזום נדל"ן • פרי היה נשוי בשלישית ואב לשמונה ילדים

אלדד פרי // צילום: ללא קרדיט
אלדד פרי נולד בנתיבות, תחת השם אלדד יפרח. הוא למד משפטים במכללת שערי משפט ואחרי הצבא עבר לרחובות, שם עבד כעורך דין צעיר המתווך בעסקות נדל"ן.  בתחילת דרכו כעורך דין הוא גיבש קבוצת רכישה  ולאחר מכן עסק בייזום נדל"ן. פרי היה נשוי בשלישית ואב לשמונה ילדים. 
 
לפני פחות משנה, השופטת עירית וינברג-נוטוביץ מינתה במסגרת הליך פשיטת רגל את ארז חבר, נאמן זמני לנכסיו של אלדד פרי. השופטת הוציאה צו איסור של העברת נכסים על נכסי פרי.
 
מדו"ח הנאמן עלה, כי פרי נטל הלוואות גם מלווים חוץ בנקאיים תוך שיעבוד נכסיו האישיים. 
הנאמן הדגיש מספר פעמים בדו"ח כי בחקירותיו אלדד פרי משתף פעולה באופן מלא ו"ממציא לו מסמכים ופרטים לבקשתו, ונראה כי הוא פועל בגילוי מלא, מתוך מטרה לעשות את כל הנדרש על מנת שההליך יועיל לנושיו ולנושי החברה".
 
הנאמן ציין כי בהתאם לפירוט שהעביר החייב, עומדות הוצאותיו החודשיות על סך של כ-54 אלף שקל, שמהם שילם פרי אז כ-30 אלף שקל. בדו"ח מצוין כי לטענת פרי, חמו מסייע לו ולאשתו בתשלומים האמורים.
 
מחקירותיו של אלדד פרי עלה כי על שמו רשומים בית פרטי ברחובות שבו הוא מתגורר, דירת לופט ברחובות, מספר קופות גמל ורכב יגואר משנת 2012. בנוסף, צוין בדו"ח כי פרי רשום בהסכמי ההלוואה שנערכו עם קרן אקספו, כבעל זכויות לדירות ולזכויות המסחר בפרויקט פרי ארט בת-ים. 
במסגרת הדו"ח, ביקש הנאמן מבית המשפט לתת צו פתיחת הליכים נגד אלדד פרי.
 
בכיר בענף הבנייה אמר ל-"ישראל היום": ״מרבית פעילותו הייתה בתחום הבנייה במסגרת קבוצת רכישה. הוא היה מתווך העסקאות קרקע בין המוכר לבין רוכשי הדירות. הוא לא היה קבלן והוא לא היה יזם. זו פעילות חוקית, אבל היא עשתה בלאגן משום שבפעילות כזו הבטיחו שהדירה תהיה זולה משמעותית באותו אזור, בגלל שכביכול יש פחות רווח. עם זאת, הקבלן שבונה צריך להרוויח.
 
"במקרים קיצוניים בדירות יוקרה, היה הבדל קטן במחיר. בשורה התחתונה, רוב הדירות היו מגיעות באיחור דרמטי. למרות שבעשור האחרון הפסיקו כבר להבטיח מתי יקבלו את הדירה. בדרך כלל אנשים היו מקבלים את הדירה אצלו היו מקבלים את הדירה בכפול מהזמן, כי הם לא מקצועיים. הם בדרך כלל רוצים לחסוך כל שקל ומנסים להביא אנשי מקצוע פחות טובים. הם מחויבים לדבר אחד – למסור בעלות על הקרקע".
 
עוד אמר: "על כל בניין עובדים עשרות גופים והוא מרכז את כולם ומביא את כולם לפגישות עם הקבלן הראשי. לאחר מכן סוגרים מה כל אחד מהדיירים יקבל ואז מתחילה מלחמה, מי יקבל מה. כולם צריכים להסכים על הדירות כי הם היו שותפים בשטח הציבורי". 
 
אלדד פרי עשה שורה ארוכה של עסקאות שרק חלק קטן מהם יצא לפועל. הוא העביר את הקרקע ולא היה בניין. אנשים נשארו בלי דירות והוא גנב חלק מהכסף. על זה הוא הגיע לבית המשפט. כמוהו היו גם ענבל אור ואחרים לפני כן. לא היה לי קשר לאיש עצמו. פגשתי אותו כמה פעמים באירועים לפני הרבה שנים. הוא לא עשה מינגילינג בענף הבנייה כי הוא לא אדם מהענף. הוא היה מגיע לאירועים שהיה אפשר להגיע ללקוחות, אירועים המוניים".
טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi