המפכ"ל ליועמ"שית: בן גביר דרש שהמשטרה לא תאבטח את שיירות הסיוע, והודיע "יהיו לכך השלכות"

במכתב ששיגר ליועצת המשפטית דיווח שבתאי כי בן גביר ערך שיחת ועידה עם סגן המפכ"ל ומפקד מחוז דרום שלא בידיעתו • בשיחה הורה להם השר כי לא ילוו את שיירות הסיוע לעזה מכיוון שזהו "תפקידו של צה"ל" • בן גביר בתגובה: "חשוב לעקר את תרבות השקר במשטרה, האירועים מסולפים"

בן גביר והמפכ"ל קובי שבתאי. צילום: קוקו

ההתערבות של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בפעילות המשטרה עולה שלב ומביאה את יחסיו עם המפכ"ל לשפל חדש. היום (חמישי), נודע כי השר בן גביר הורה לניצב אבשלום פלד, סגן המפכ"ל שנבחר על ידו להחליף את רב ניצב קובי שבתאי, להימנע מאבטחת שיירות הסיוע לרצועת עזה - מבלי שהמפכ"ל ידע על כך.

בן גביר לבן דוד של כרמל גת, שניר דן, מחוץ לכנס מוניאקספו: "תפסיק להיות שמאלן"

פנייתו של בן גביר לסגן המפכ"ל התגלתה בעקבות מכתב ששלח שבתאי ליועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה לפני כשבועיים וחצי, שבו פירט המפכ"ל על מקרים שבהם התערב השר בעבודת המשטרה בניגוד להחלטת בג"ץ שאוסרת עליו לחלק הוראות אופרטיביות.

השר איים ב"השלכות"

השיחה שהתקיימה בין הרמטכ"ל הלוי למפכ"ל שבתאי בעניין שיירות הסיוע התרחשה ב-13 בינואר, ובעקבותיה התקשר המפכ"ל למפקד מחוז דרום, ניצב אמיר כהן.

ניצב אבשלום פלד. המפכ"ל המיועד, צילום: אורן בן חקון

בשיחה בין השניים גילה שבתאי כי בן גביר ערך שיחת ועידה עם סגן המפכ"ל פלד ועם הניצב כהן, והנחה אותם כי מדיניותו היא "אין לסייע בנושא (ליווי שיירות הסיוע ההומניטרי) כיוון שזו אחריות צה"ל". בעקבות כך שוחח שבתאי עם בן גביר, ואמר לו כי מדובר במשימה של המשטרה. לפי שבתאי, בן גביר מחה בפניו והבהיר כי "יהיו לכך השלכות".

בן גביר: "תרבות השקר של המשטרה"

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר הגיב בחריפות לפרסום: "היום יותר מתמיד, חשוב לעקר את תרבות השקר במשטרה. כשהמפכ"ל כותב שקיימתי שיחה עם סגן המפכ"ל הוא מסתיר שהשיחה התקיימה בעת שהוא היה בניתוח וסגן המפכ"ל מילא את מקומו".

"גם שאר הציטוטים והאירועים מסולפים וכוללים חצאי אמיתות ורק תמוה שקובי שבתאי (שבועדת מירון טען שהזיכרון שלו פגום) נזכר "לדווח" על האירועים כל כך הרבה זמן אחרי שהוא טוען שהם קרו וחודש לפני שהוא הולך הביתה. אגיב לבג״ץ על המכתב ועל שיטות העבודה של היועמשית שמדליפה, מתדרכת ומנסה להשפיע על שופטי בג״צ".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר