הלך לעולמו שר האוצר לשעבר אברהם (בייגה) שוחט בגיל 88

שוחט, יליד העיר תל אביב, היה נשוי לתמה ז"ל, הותיר אחריו שלושה ילדים ושבעה נכדים •  היה ממייסדי קיבוץ נחל עוז, כיהן כראש מועצת העיר ערד במשך 22 שנים, כחבר כנסת וכשר בשתי קדנציות תחת רבין וברק • נשיא המדינה ספד לו: "משרת ציבור ישר ונחוש"

שר האוצר לשעבר, אברהם (בייגה) שוחט. צילום: קוקו

"חלוץ ומנהיג אמיתי": היום (רביעי) הלך לעולמו שר האוצר לשעבר אברהם (בייגה) שוחט בגיל 88. שוחט היה יליד העיר תל אביב, נשוי לתמה ז"ל. הותיר אחריו שלושה ילדים ושבעה נכדים. 

שוחט היה ממייסדי קיבוץ נחל עוז, מהנדס אזרחי בוגר הטכניון, שכיהן כראש מועצת העיר ערד במשך 22 שנים, כחבר כנסת וכשר האוצר בשתי קדנציות תחת רבין וברק.

ילדיו מסרו: "לאבא היה אמון גדול במערכת הרפואית ובצוות של איכילוב, שליווה אותו עד רגעיו האחרונים. אנו מודים למרכז הרפואי על המסירות והטיפול באבינו. 

זכינו ואנו גאים להיות ילדים של אבא אוהב, שהיה חלוץ ומנהיג אמיתי. הוא היווה מופת ליושרה ולהתנהלות ערכית ופעל ללא ליאות לבנייתה של הארץ שלנו ולהשגת שלום בר קיימא".

הצמרת הפוליטית ספדה לשוחט

נשיא המדינה' יצחק הרצוג' ספד לשר האוצר לשעבר: ״פטירתו של בייגה שוחט, משרת ציבור ישר ונחוש, ראש העיר המיתולוגי של ערד שהפך לשר אוצר מצטיין בממשלות ישראל, מותירה אותנו כשאנו חסרים את דמותו שכל-כולה חזון ומעש, ודווקא באחת התקופות המאתגרות בתולדותינו כמדינה.

נשיא המדינה יצחק הרצוג עם שר האוצר לשעבר בייגה שוחט. (ארכיון), צילום: ללא קרדיט

בייגה, שצעד שנים רבות באמון ובשותפות לצידו של רה"מ יצחק רבין, לא היה איש מילים כי אם ביצועיסט חסר מנוח. מי שרצה ללמוד על פועלו היה צריך פשוט להקשיב - לקול הילדים והצמיחה בערד, לשכשוך המים המותפלים, לרכבת הקלה והמכוניות הסואנות בכביש שש, לעשייה במפעלה של אינטל, לתוצרי המהפכה בתקציבים לפריפריה ולחברה, ולעוד ועוד יוזמות שאת פירותיהן יש לזקוף בין היתר לזכותו.

לפני שבועות ספורים זכינו לציין יחד איתו את השקת ספרו האוטוביוגרפי "בין מדבר לאוצר", במעמד שהזכיר לכולנו כמה עלינו ללמוד ממנו - מהתבונה, הישירות, היושרה, והיכולת להיות ענייני ולחשוב על טובת הכלל יחד, בשותפות, ובאחריות לכלל ישראל. לעד נזכור גם את אהבת חייו - רעייתו תמה, בתו של רה"מ לוי אשכול. תנחומים למשפחתו וכל אוהביו. יהי זכרו ברוך".

השר בני גנץ כתב לזכרו: "בייגה שוחט, לא היה רק שר אוצר וראש עיר, הוא היה מנהיג שראה זכות בבניין מדינת ישראל והחברה הישראלית. ערכיו היו יצוקים מבטון, ודרכו תמיד צפתה על העתיד ממעוף הציפור. זכיתי להתייעץ איתו מספר פעמים. אזכור את חוכמתו ואת היכולת שלו לראות תמיד את התמונה הרחבה. תנחומי מעומק הלב למשפחתו היקרה. יהי זכרו ברוך".

ח"כ אביגדור ליברמן ספד לשוחט: "הצטערתי לשמוע על פטירתו של שר האוצר וחבר הכנסת לשעבר אברהם(בייגה)שוחט. הכרתי את בייגה באופן אישי, עוד ב-2001 כאשר החלפתי אותו בתפקיד שר התשתיות, ובהמשך בעת כהונתי כשר האוצר התייעצתי איתו וזכיתי להשכיל ולשמוע מניסיונו. אני שולח את תנחומיי למשפחתו. יהי זכרו ברוך".

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק כתב בטוויטר: "הלך מאיתנו בייגה שוחט. איש מופת של עשייה, עמידה על עקרונות ודוגמא אישית. מקן ימיה בת״א, לנח״ל המוצנח ולנחל עוז, מי שהקים את ערד ועמד בראשה שנות דור. ממקימי ׳מחנה רבין׳ ונאמנו כל ימיו, יו״ר ועדת הכספים והחשוב בשרי האוצר של ישראל בחמישים השנים האחרונות. ענק של מעשים. יהי זכרו ברוך

 

השר גדעון סער כתב: הצטערתי מאוד לשמוע על מותו של השר לשעבר אברהם ״בייגה״ שוחט. בייגה היה איש ציבור שראה לנגד עיניו את טובת המדינה על פי תפיסת עולמו. עשה ציונות כראש עירית ערד ושר אוצר דומיננטי בשתי קדנציות שונות. המשיך לשמש בתפקידים ציבוריים בהתנדבות גם אחרי פרישתו. תנחומי מעומק לבי לבני משפחתו".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר