החילוץ, ההדרה והמשמעות: המבצע המוצלח של הימ"מ ממחיש את כישלון בן גביר

העובדה שהשר לביטחון לאומי, המשמש גם כחבר קבינט, ממודר מהפעילות של היחידה המשטרתית, מעידה יותר מכל על מעמדו • החל מכניסתו לתפקיד הוא נכשל מלקיים תהליך למידה מעמיק עם הכפופים לו ומי שאמורים לעבוד איתו בענייני ביטחון המדינה ושלום הציבור

הרמטכ"ל וראש השב"כ במהלך המבצע לשחרור שני החטופים. צילום: דוברות שב"כ

אין בית בישראל שלא קם הבוקר עם דמעות של שמחה עם החזרתם בחיים של שני החטופים פרננדו מרמן ולואיס הר, במבצע נועז של הימ"מ ברפיח.

 

אין בית בישראל שלא ציפה מאז 7 באוקטובר ל"מבצע אנטבה" מוצלח בעזה, שיחזיר ולו רק ניצוץ קטן של אופטימיות למשפחות החטופים ולאזרחים המודאגים. עם כל הכאב והאובדן, המבצע המוצלח ברפיח הוכיח שיש על מי לסמוך - כוחות הביטחון, ויש מי שלא סומכים עליו.

כישלון מפואר

העובדה שהשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, שהוא גם חבר הקבינט, ממודר מפעילות של היחידה הלאומית של ישראל (הימ"מ), שהיא יחידה משטרתית לכל דבר, מצביעה על כישלונו המפואר.

"קר לכם? חם - חם בלב": הרגעים הראשונים של פרננדו סימון מרמן ולואיס הר לאחר החילוץ// דובר צה"ל

החל מכניסתו לתפקיד הוא נכשל מלקיים תהליך למידה מעמיק המושתת על אמון ועל בסיס מקצועי עמוק עם הכפופים לו ומי שאמורים לעבוד יחד איתו בעניינים הקשורים לביטחון המדינה ולשלום הציבור.

בן גביר בישיבת הסיעה של עוצמה יהודית, צילום: אורן בן חקון

יום אחרי שהשר בן גביר התעמת עם הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי ודרש ממנו לעבור דרכו כשיש לו מה להגיד למפכ"ל - הוא מגלה שהוא ממודר על ידי המפכ"ל והרמטכ"ל ממבצע בעל חשיבות לאומית.

הראשונים שהוקפצו ונפלו על הגנת המדינה

לוחמי הימ"מ נמצאים בקו האש הראשון אל מול מגוון רחב של איומים וסכנות. ב-7 באוקטובר הם היו הראשונים שהוקפצו לעוטף. בדרכם בלמו בגופם עשרות ומאות מחבלים ומנעו את הגעתם למרכז הארץ.

הם איבדו תשעה לוחמים ועשרות נפצעו. כבר ארבעה חודשים לוחמי היחידה לא נחו לרגע ולו כדי לנשום, לעכל, להתמודד, ואפילו ללקק את הפצעים של הטראומה שחוו היחידה ואזרחי המדינה כולם. רוח הלוחמים, נכונותם לחרף את נפשם ודבקותם במשימה הן ההוכחה לכך שהימ"מ יותר מהכל הוא אכן יחידה לאומית.

גלנט בסיור בימ"מ, צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

עם מגוון יכולות ואמצעים מיוחדים ללחימה בטרור ובאירועי פשיעה מורכבים, הובילה היחידה מבצעים נועזים במהלך השנים בשיתוף פעולה עם כלל ארגוני הביטחון והמודיעין הישראלי. זו הזדמנות לתקן חלק מההיסטוריה בנוגע למי שבאמת יש אחריות לכך.

בנט אמר, וצדק

ב-2002 הוחלט על ידי המשטרה להטיל על הימ"מ את האחריות לטיפול בתרחישי בני ערובה. בפועל, הימ"מ מופעל על ידי צה"ל והשב"כ בשטחים שבאחריות צה"ל, והיחידה משולבת בתוכניות מגירה לכל פעולה בשטחים שמחוץ לגבולות המדינה. את הדיונים להפיכתה ליחידה לאומית הובילו בשעתו סגן המפכ"ל דאז, ניצב בדימוס ניסים מור, ביחד עם ראש המל"ל אז יוסי כהן בהנחייתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. הם נמשכו עד 2017.

במאי אותה השנה, במהלך ביקור משותף ביחידה של השר לביטחון הפנים דאז גלעד ארדן ושר הביטחון באותם ימים אביגדור ליברמן, שוכנע האחרון בנחיצות הצעד. הפור נפל בדצמבר 2021 כאשר ראש הממשלה דאז נפתלי בנט החליט להסדיר את מעמדה של היחידה כיחידה הלאומית ללוחמה בטרור, צעד שעיצב את עתידה של היחידה שנים קדימה. "המטרה היא שהימ"מ תהיה היחידה הטובה בעולם ללוחמה בטרור, ואתם האנשים הנכונים למשימה", אמר אז בנט ללוחמי היחידה. אמר וצדק.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר