אושר הסדר הטיעון של דרעי: גזר הדין – בשבוע הבא

על העבירות נגד יו"ר ש"ס לא יוטל קלון והוא יוכל להתמודד שוב בסבב הבחירות הבא • במסגרת ההסכם, דרעי הודה בשתי עבירות מס: "לוקח אחריות מלאה" • סנגורו, עו"ד נבות תל צור: "לאירועים אין זיקה לתפקידו הציבורי"

אריה דרעי בבית המשפט, היום, צילום: יונתן זינדל/פלאש90

לאחר שיו"ר ש"ס אריה דרעי התפטר מהכנסת, הוא הגיע היום (שלישי) לבית המשפט, שם אושר הסדר הטיעון בינו לבין הפרקליטות בפרשת העלמות המס. על העבירות לא יוטל קלון והוא יוכל לשוב ולהיבחר לכנסת בבחירות הבאות. השופט יקבל הכרעה בנוגע לעונש בשבוע הבא.

דרעי התייחס בדיון להסדר הטיעון שהושג עמו ואמר: "אני מקבל אחריות אישית מלאה". לדבריו, "ההסדר הוא על דעתי, מרצוני. אף אחד לא כפה אותו עלי, ואני מצטרף לבקשת המדינה ולבקשת בא כוחי לקבל את ההסדר במהרה".

לדבריו, "הייתה לי ציפייה אחרת לאחר שהיועמ"ש הודיע בינואר שנה שעברה שכל החשדות לעבירות טוהר המידות הוסרו בלי שבכלל ביקשנו, שאחרי כל מה שעברתי, שאולי במערכת צודקת הגונה גם אם לטענת המדינה יש עבירות מס, אני חושב שקיבלתי את העונש. שקלתי רבות האם נכון להתפטר מהכנסת. מה שהביא אותי בסוף להחליט זה כשהעמידו לי בפני את ההסדר מול עיניי מול הגשת כתב אישום עם עבירות ואני יודע מה זה משפט איך מתחילים ואיך גומרים".

במסגרת הסדר הטיעון: אריה דרעי הודה והורשע בעבירות מס // צילום: רוני כנפו

הדיון נפתח בשלב הטיעונים לעונש, שבו נציג הפרקליטות ביקש מאסר על תנאי של 12 חודשים ל-3 שנים וקנס של 180 אלף ש"ח או לחילופין שנת מאסר.

סנגורו של דרעי, עו"ד נבות תל צור, טוען כי המשא ומתן לעריכת הסדר הטיעון ערך מספר חודשים, הוא נוהל בראשות הדרגים הבכירים ביותר של רשויות המשפט של המדינה. נוכח העובדה שבתקופת פתיחת החקירה, מרץ 2016 כיהן מר דרעי כחבר כנסת ושר בממשלה, הנושא טופל על ידי היועמ"ש, למרות ששני האירועים התרחשו בכובעו של דרעי כאיש עסקים פרטי. בכל מה שקשור לאישום השני, הוא מדבר על העברת העסק לאחיו ובאישום הראשון על העברת נכס פרטי לאחיו, אין שום זיקה לתפקידו הציבורי".

נבות תל צור סיפר על התנהלותו של דרעי לאורך החקירה: "התופעה שאדם נחקר שנים בחשדות כבדים  ובסופו של יום מתברר שבחשדות אין שום דבר והוא אפילו לא מוזמן לשימוע, וזה בזכות היועמ"ש (שסגר את התיקים בעבירות שוחד והתמקד בעבירות המס), ואז מעמידים אותו לדין על הדרך, כי כשמחפשים מוצאים. זו פגיעה אנושה בזכויות הפרט.

אריה דרעי בדרכו לבית המשפט // צילום: אורן בן חקון,

"אנחנו לא רוצים התנהלות כזו ביום יום, זה דוקר את העין, זה לא מתיישב עם עקרונות ברורים של הוגנות. אני רואה איפה היינו, החשד העיקרי שעמד לנגד עיניו של היועמ"ש - הופרך. אני רוצה להוסיף את העובדה שמר דרעי כיהן כנבחר ציבור לאורך תקופת החקירה, וחשוב לראות את התנהלותו האישית לאורך התקופה הזו, ולצערנו במדינת ישראל נחקרים נבחרי ציבור חדשות לבקרים, וזה טוב, כי כולם שווים בפני החוק".

עוד אמר על המיוצג שלו: "דרעי לא פצה פה, לא צפצף נגד החקירה, למרות שהוא יודע שהחשדות אוכלים אותו מבפנים. נגבו מדרעי מעל 10 הודאות, הוא שיתף פעולה באופן מלא וענה בסבלנות. לאורך אותן שש שנים קשות של חשדות חמורים שמרחפים מעל ראשו, הוא לא התבטא בנושאי החקירה, לא צריך לקבל פרס שהוא לא תקף את רשויות האכיפה, אבל התנהלותו היא דוגמה ומופת של איש ציבור מול מצב שהוא נקלע אליו מול גורמי החקירה".

דרעי ורעייתו // צילום: יונתן זינדל/פלאש90, צילום: יונתן זינדל/פלאש90

דרעי הודה במסגרת ההסכם בשתי עבריות מס וישלם קנס של 180 אלף שקלים. בתמורה לכך סעיף האישום נגד דרעי ירוכך והוא לא ירצה מאסר בפועל ולא עבודות שירות.

הפרשה מתייחסת לשלושה מקרים שונים של עבירות. הראשון בוצע בשנת 2013 במסגרת עסקת נדל"ן שבה מכר לאחיו דירה בשכונת גבעת שאול בירושלים תוך שהוא מעביר דיווחים כוזבים לרשויות מיסוי המקרקעין. מקרה נוסף נוגע להכנסות שקיבל מקרן ההשקעות "גרין אושן". הוא הורה לקרן להעביר את הכספים לאחיו – 630 אלף שקלים בגין חשבונים על "ייעוץ".

אריה דרעי יוצא מרכבו אל בית המשפט // צילום: אורן בן חקון,

המקרה השלישי עסק בהכנסות מחברת בת של אגד ומאיש העסקים משה הבא. עבור שורתי יעוץ ושיווק שהעניק להם בשנת 2012 קיבל תרומה של 180 שקלים שהועברה לעמותת כרמי העיר השייכת למקורבו יהודה אזרד.

בחודש שעבר פרסמו קלטות של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שבהן נשמע מלין על תיקי החקירה בעניינו של דרעי שהועברו לפרקליטות ממשטרת ישראל מהם "לא עלה כלום" וכינה אותם "עכברון".

"תיק דרעי בא אליי כתיק שחיתות מאוד חמור, חקירה של נושאים ודברים כאילו שזה נראה וואו, גדול, כן? מהתיק הזה לא נולד אפילו עכברון, זאת אומרת כלום", אמר מנדלבליט בהקלטות. הוא הסביר כי בעקבות החקירה עלו דברים אחרים, עבירות מס, אך הם נמצאים לדבריו במחוזות אחרים לגמרי של דבר עבירה.

"מתוך זה שחוקרים סיפור גדול שלא קיים, מגיעים לסיפורים אחרים. האם אפשר להתעלם מהם? חד משמעית לא, אי אפשר, אתה מגיע לדברים אחרים, לעולמות אחרים לגמרי ומגלים דברים", אמר היועמ"ש בהקלטות.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi