היועמ"ש: נתניהו צריך להשיב 300 אלף דולרים לעזבונו של בן דודו המנוח

מנדלבליט קיבל את טענות התנועה לטוהר המידות בעתירה שהגישו וקבע: "המענק שקיבל נתניהו - מתנה אסורה" • גם ההלוואה שקיבל יו"ר האופוזיציה מפרטרידג' בסך שני מיליון שקלים מהווה על פי תשובת היועמ"ש מתנה אסורה

נתניהו ומנדלבליט, צילום: מרק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע היום (רביעי) לבית המשפט העליון כי על רה"מ לשעבר נתניהו להשיב לעזבונו של בן דודו, נתן מיליקובסקי ז"ל, מענק שקיבל בגובה 300,000 דולר, וכן הלוואה בגובה שני מיליון שקלים מפרטרידג' שאותם הגדיר מנדלבליט "מתנות אסורות".

בכתב התשובה קיבל מנדלבליט למעשה את טענות התנועה לטוהר המידות בעתירה וקבע: "המענק בגובה 300,000 הדולרים שקיבל נתניהו ממיליקובסקי ז"ל הינו מתנה אסורה, ועל נתניהו להשיבה".

עוד נכתב כי במידה וייקבע שלא מדובר במתנה אסורה, על ועדת ההיתרים לשוב ולדון מחדש בשאלה האם לא מדובר בטובת הנאה, בניגוד להחלטתה מחודש יולי 2020 שהתעלמה מעניין זה ושכנגדה הוגשה העתירה.

גם ההלוואה שקיבל נתניהו מפרטרידג' בגובה שני מיליון שקלים מהווה על פי תשובת היועץ מתנה אסורה, "שכן יש בה פוטנציאל ברור להפוך למתנה". יחד עם זאת הציע היועמ"ש מנגנון של השבה מדורגת של ההלוואה, בשל הסתמכות נתניהו על היתר שניתן בעניין הזה.

מנכ"ל התנועה לטוהר המידות, עוה"ד עומר מקייס מסר: "אנו מברכים על תשובת היועמ"ש שאימצה רבות מטענותינו, והצביעה על הפגמים בהחלטת ועדת ההיתרים החדשה שמינה מבקר המדינה אנגלמן ובאישור שניתן להלוואה לכאורה מפרטרידג', אשר ברור לכל שנועדה לעקוף את הכללים ולהפוך למענק. אנו מקווים שבג"ץ יקבל גם את עמדתנו ויקבע הלכה ברורה בעניין זה, אשר חשיבותה ברורה לכל, במיוחד על רקע המידע שנחשף בדבר מתנות נוספות שקיבל נתניהו מבעלי הון נוספים".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו ונתקן

כדאי להכירi