פרשת ההתעללות בחולון: הורשעו שלושת הגננות מגן בימבה

מלכה מלול, נור שילוח ואליזה כהן צמח הורשעו בתקיפות והתעללות נפשית • דיוני העונש יחלו בינואר 2025 • זוהר אליאס, אם לפעוטה מהגן: "לעולם לא אשכח את הרגע שבו שמעתי בהקלטות את מה שהילדה שלי עוברת"

הכרעת דין בכתב אישום נגד מלכה מלול אליזה כהן צמח ונור שילוח מנהלת ועובדות גן בימבה בחולון. צילום: ללא

מלכה מלול, נור (נורית) שילוח ואליזה כהן צמח, צוות גן בימבה בחולון, הודו והורשעו היום (רביעי) בבית המשפט המחוזי בתל אביב בהתעללות קשה ב-34 פעוטות. במסגרת הסדר טיעון, הן הודו בתקיפות הגורמות חבלה של ממש, תקיפות בנסיבות מחמירות והתעללות נפשית.

הפרשה המזעזעת התפוצצה ביוני 2022, כשאם חושדת הכניסה מקליט לגן. ההקלטות חשפו איומים, קללות ואלימות פיזית. כתב האישום המקורי כלל 327 סעיפים של תקיפות והתעללות, כאשר מלול הואשמה ב-143 מקרים, כהן צמח ב-126, ושילוח ב-58.

משפטן של שלושת הגננות מחולון,

בזמן המשפט ביקש סנגורה של נור שילוח שהורי הפעוטות ייצאו מהדיון, זאת מאחר ומרשתו מפוחדת, מכונסת בעצמה וזכותה למשפט הוגן. הסנגור טען כי בחוץ זכו הנאשמות למטר של צעקות ואיומים בלתי סבירים. עו"ד יונתן טל מטעם הפרקליטות טען כי אין שום זכות להוציא קורבנות עבירה מהעולם, מדובר בהסדר שאושר על ידי הסנגורים ועל דעת כלל נפגעי העבירה. אין שום עילה לסגור את הדלתות בפני ההורים. השופטת דחתה את בקשת הסנגור ואפשרה לקיים את הדיון בנוכחות ההורים.

השופטת מעיין בן ארי הרשיעה את הנאשמות בעבירות של התעללות בקטין, תקיפת קטין או חסר ישע הגורמת חבלה של ממש, ותקיפות - כולן בריבוי מקרים. התיעוד כלל מעל 300 סרטונים המראים אווירה של אימה בגן, כולל אגרופים, סטירות, צביטות והטחות של ילדים.

"לעולם לא אשכח את הרגע שבו שמעתי בהקלטות את מה שהילדה שלי עוברת," אמרה זוהר אליאס, אם לפעוטה מהגן. "אני מקווה שביהמ"ש ישפוט אותן לחומרת הדין הגבוהה ביותר בגין מעשיהן כי הן צריכות לשבת מאחורי סורג ובריח".

הודו והורשעו.  הנאשמות בפרשת ההתעללות, צילום: ללא

אלונה דניאל, מנהלת מטה המאבק למען הילדים: "אנחנו מלווים את הפרשה הזו מהטלפון הראשון של ההורים לאחר הקלטה,  ובהאזנה הראשונה הבנו מיד שמלי מלול היא לא הסבתא החביבה כפי שהציגה את עצמה להורים. תוך זמן קצר בזכות המצלמות בגן, כל מה שההורים חששו התממש, שלוש נשות הצוות תועדו בשורה של מעשים מזוויעים וקשים כלפי הפעוטות". היא קראה לתיקון חוק המצלמות: "אנחנו נאבקים שלכל הורה תהיה גישה למצלמות למניעת פגיעה בילדים מראש. לצערנו, אנחנו נתקלים בהתנגדויות רבות מבעלי אינטרסים ומשרדים ממשלתיים"

דיוני הטיעונים לעונש יחלו בינואר 2025, כשההורים צפויים להעיד. הנאשמות יישלחו לשירות המבחן לקבלת תסקיר לפני גזר הדין. הפרשה ממשיכה לעורר דיון ציבורי נוקב על בטיחות ילדים במסגרות חינוכיות ועל הצורך בפיקוח מוגבר.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר