מלבנון ומעזה: "מטה הגדה" של חמאס שישראל חיסלה את שני בכיריו ברפיח | פרופיל

חאלד א-נג'אר היה מחבל שהקים חוליה שביצעה 11 פיגועים במהלך האינתיפאדה השנייה • הוא היה מעורב גם ברצח בעלה של ח"כ לימור סון הר מלך ובהמשך שוחרר בעסקת שליט • יאסין רביע ניהל את כלל המערכים הצבאיים של "מטה הגדה", העביר כספים למטרות טרור והכווין פיגועים ביו"ש

דיווחים על עשרות הרוגים ופצועים בפיצוץ עז ברפיח // אל-ג'זירה

חיסולם של שני הבכירים ב"מטה הגדה" (איו"ש") אתמול ברפיח שופך אור על המאמץ של מערכת הביטחון הישראלית למגר את היחידה בארגון הטרור חמאס. חבריה, שמעבירים כסף והנחיות למחבלים בחבל הארץ, מתגוררים במקומות שונים בחו"ל, ועדיין מהווים איום על ישראל.

בעזה מדווחים על יותר מ-20 הרוגים בתקיפה בצפון-מערב רפיח // רשתות ערביות

על פי הודעת צה"ל, "מטה הגדה" בארגון הטרור חמאס אחראי על הכוונה, מימון ותמיכה בהוצאת פיגועים בשטחי יהודה ושומרון - ואף בפנים הארץ.

חאלד א-נג'אר, למשל, היה מחבל שהקים חוליה שהצטרפה לחמאס וביצעה 11 פיגועים במהלך האינתיפאדה השנייה. חברי חוליית הטרור נעצרו ב-2003 ונידונו למאסרי עולם אחרי שהספיקו להרוג שלושה חיילים.

חאלד א-נג'אר, בכיר חמאס באיו"ש שגורש לרצועה וחוסל ברפיח., צילום: רשתות חברתיות

א-נג'אר היה מעורב גם ברצח שלום הר מלך, בעלה של ח"כ לימור סון הר מלך. בהמשך לכך, א-נג'אר שוחרר ב-2011 בעסקת שליט וגורד לרצועת עזה, שם הוא היה מעורב במטה שהכווין מהרצועה פיגועים ביו"ש.

המחבל יאסין רביע, בעצמו משוחרר בעסקת שליט, ניהל את כלל המערכים הצבאיים של "מטה הגדה" של ארגון הטרור חמאס, עסק בהעברת כספים למטרות טרור והכווין פיגועים של פעילי חמאס ביהודה ושומרון. יאסין ביצע בעברו מספר פיגועים רצחניים, בהם פיגעים בשנים 2001 ו-2002 בהם נהרגו חיילי צה"ל.

יאסין רביע אבו שהד, מחבל חמאס יו"ש, חוסל ברפיח, צילום: רשתות ערביות

אבל רביע וא-נג'אר אינם המחבלים היחידים מהמטה שחוסלו מאז 7 באוקטובר. המחבל הבכיר ביותר שחוסל עד כה היה סאלח אל-עארורי, שנהרג בתקיפה שיוחסה לישראל בלב ביירות. אל-עארורי היה הכוח המניע מאחורי "מטה הגדה", ו"ראש חמאס ביו"ש". החליף אותו בתפקיד בכיר חמאס זאהר ג'בראין שהיה סגנו.

באותה תקיפה חוסלו גם סמיר פנדי ועזאם אל-אקרע. האחרון היה מעורב בעצמו ב"מטה הגדה". ממקום מושבו במדינות ערב שונות במהלך השנים, הוא הכווין פיגועים ביהודה ושומרון. המטרות מאחורי הפגיעה ב"מטה הגדה" הן לנתק את הגורמים שמעבירים כסף לגזרה מחו"ל, ולייבש את מקורות ההכנסה.

אזור התקיפה ברפיח, הבוקר // רשתות ערביות

מאז מבצע שומר החומות ב-2021 וביתר שאת בקיץ שלאחר מכן, התבססו בג'נין ובמוקדים נוספים ביהודה ושומרון התארגנויות טרור במימון איראני כמו "גדוד ג'נין" של הג'יהאד האסלאמי. גוף אחר שניתן למנות, והורכב מארגוני טרור שונים, הוא "גוב האריות", שבו היו מחבלים מחמאס, הג'יהאד האסלאמי וגדודי חללי אל-אקצא.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר