דוח רשמי של האו"ם מאשר: "מעשי אונס קשים בזמן הטבח"

נציגת מזכ"ל האו"ם לאלימות מינית בסכסוכים כתבה דוח המאשר את דיווחי האונס והפגיעות המיניות הקשות במתקפת חמאס בעוטף עזה • הדוח קורא לחמאס לשחרר את כל החטופים ללא תנאי • שר החוץ ישראל כ"ץ הודיע שיחזיר את השגריר ארדן להתייעצות: "עדיין לא שמענו מילה ממזכ"ל האו"ם. גוטרש, תתעורר"

פגישתם של נשיא המדינה ורעייתו עם השליחה המיוחדת של האו״ם לענייני אלימות מינית בסכסוכים פרמילה פאטן || צלם: רועי אברהם, מקליט: יחזקאל קנדיל

דוח של פרמילה פאטן, נציגת מזכ"ל האו"ם לאלימות מינית בזמן סכסוך, מאשר היום (שני) כי יש הוכחות לכך שנעשה שימוש באלימות מינית מצד מחבלי חמאס במהלך טבח 7 באוקטובר. הדוח עוסק גם במעשי אונס קשים בטבח, כולל אונס קבוצתי. כמו כן, הדוח מאשר כי החטופים והחטופות חוו אלימות מינית במהלך השבי וכי סביר להניח שאלימות מסוג זה מתרחשת גם כיום. 

 

ממצאי הדוח מצביעים, בין היתר, על קיומן של פגיעות מיניות במסגרת המתקפה עצמה, כולל אונס גופות וירי בנשים עירומות וכבולות בזירת פסטיבל נובה, וכן אונס של שתי נשים בכביש 232. בדוח יש התייחסות לאזורים ספציפיים בעוטף עזה כמו פסטיבל נובה, רעים, נחל עוז ובארי. מסקנותיו העיקריות של הדוח הן שנעשה שימוש באלימות מינית קשה במהלך המתקפה, לרבות אונס קבוצתי, אונס גופות, הטלת מומים בנשים, עירום וקשירת גופות.

חייל צה"ל במקום שבו התקיים פסטיבל נובה, 12 באוקטובר, צילום: אי.אף.פי

הדוח קורא לחמאס לשחרר את החטופים באופן מיידי וללא תנאים, ומכיל קריאה לכל הצדדים הרלוונטיים להביא את הנאשמים לדין. כמו כן, הדוח ממליץ לממשלת ישראל לאפשר גישה של הנציבות לזכויות אדם לישראל. לבסוף, הדוח קורא להפסקת אש הומניטרית של כל הצדדים. במהלך החודש הבא צפויה להתפרסם הודעה רשמית של מזכ"ל האו"ם. 

שר החוץ ישראל כ"ץ הגיב על פרסום הדוח: "דוח חשוב מאוד של שליחת האו"ם לעבירות מיניות, שמאשר את מעשי הזוועה המיניים שנעשו על ידי חמאס ב-7 באוקטובר. הדוח מתעד מעשי אונס המוניים ועבירות מיניות שיטתיות. אבל עדיין לא שמענו מילה ממזכ"ל האו"ם. גוטרש, תתעורר. ‏יש להכריז על חמאס כארגון טרור ועל המדינות שתומכות בו כמדינות תומכות טרור, לסלק את אונר"א מעזה ולקדם במיידית את שחרור החטופים".

התפלא שלא שמע מילה מגוטרש, השר ישראל כ"ץ, צילום: עמית שאבי

בעקבות כך, החליט השר כ"ץ להחזיר את שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן להתייעצות מיידית: "למרות הסמכות המוקנית לו, מזכ"ל האו"ם לא הורה על כינוס מועצת הביטחון לנוכח הממצאים, לשם הכרזה על ארגון חמאס כארגון טרור והטלת סנקציות על תומכיו. בנותינו אינן הפקר. מי שפגע בהן ישלם".

שרת המודיעין גילה גמליאל הגיבה אף היא על הפרסום: "דוח האו״ם בדבר התקיפות המיניות בטבח ה-7 באוקטובר מתפרסם באיחור ומוכיח את מה שאמרנו לעולם מתחילת המלחמה. התעלמות מזכ״ל האו״ם והשתיקה המבישה של ארגוני הנשים בעולם הם הרבה יותר מחרפה. מול כל אלה - נמשיך לזעוק את זעקתן של הנשים, נמשיך להילחם עד להשבת כל החטופות והחטופים". 

נשיא המדינה, רעייתו ופאטן, צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית: "אנו מודות לנציגת האו"ם פרמילה פאטן על הדוח החשוב שלה, המחזק את המסקנות שעולות מהדוח שחיברנו והגשנו לאו"ם לפני כמה שבועות. בעבודה משותפת עם פאטן, סייענו לה לגבש תמונת מצב חד-משמעית לגבי מה שקרה בישראל ב-7 באוקטובר, ואנו מקוות שהעולם נושא את עיניו אל שני הדוחות האלה ומבין עד כמה החזרת כל החטופות והחטופים מהשבי, מידי הרוצחים והאנסים של חמאס, צריכה להיות העדיפות הראשונה והעליונה של מדינת ישראל".

בעת ביקורה בישראל לפני כחודש אמרה פאטן, שאספה במהלך שהותה מאות תיעודים והוכחות לביצוע מעשי אונס קשים מצד מחבלי חמאס במהלך הטבח: "יש לי מסר חשוב אחד: אלימות מינית היא אחד הפשעים הנתעבים ביותר, ויש לה השלכות הרסניות המהדהדות על פני דורות. אלימות מינית המשמשת כטקטיקה של טרור, כטקטיקה של מלחמה, נועדה לערער את היציבות, לעורר פחד, להשפיל ולעשות דה-הומניזציה לא רק של הקורבנות, אלא גם של המשפחות, החברה והאומה כולה".

יגיב רק בחודש הבא, מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, צילום: AFP

יש לזכור כי בישראל נמתחה ביקורת קשה על מוסדות האו"ם השונים, שלא הגיבו במשך זמן רב על האלימות המינית המחרידה שממנה סבלו נשים ונערות ב-7 באוקטובר. למרבה האירוניה, הדוח הראשון של האו"ם שעסק בנושא האלימות המגדרית בזמן מלחמת חרבות ברזל, האשים את ישראל, ללא כל ביסוס, בביצוע פשעים מיניים נגד נשים פלשתיניות בעזה.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר