"לא מומחית בגלל השואה": רוסיה תקפה את גרמניה על תמיכתה בישראל; משרד החוץ: "זילות ופגיעה בקורבנות"

על רקע תביעת דרום אפריקה נגד ישראל בהאג, דוברת משרד החוץ הרוסי יצאה נגד גרמניה שעמדה לצד ישראל כצד שלישי • יד ושם בתגובה: "טוב יעשה משרד החוץ הרוסי אם יותיר את השואה בצד כשהוא מבקש לערוך ניגוח פוליטי, וככלל יבסס את הודעותיו על עובדות היסטוריות שאין עליהן עוררין"

צוות ההגנה הישראלי בבית המשפט בהאג. צילום: אי.פי.אי

רוסיה וגרמניה מתכתשות ביניהן על רקע המלחמה בישראל ותביעת דרום אפריקה נגד מדינת ישראל בהאג.

הפגנת משפחות החטופים מול מול בית הדין בהאג// נטעאל בנדל

ברוסיה ממשיכים בקו נגד ישראל שמקבל ביטוי במקרה הזה באמצעות ביקורת חריפה נגד גרמניה על שהחליטה להתייצב לצידה של מדינת ישראל לאור טענת דרום אפריקה ל"רצח עם".

דוברת משרד החוץ הרוסי ענתה לשאלות עיתונאים על עמדת רוסיה, בהתייחס להצהרת גרמניה על כוונתה להתנגד לטענת דרום אפריקה, כי ישראל מבצעת "רצח עם" נגד האוכלוסייה הערבית ברצועת עזה. לדברי הרוסים, "החלטת ממשלת גרמניה להתנגד לרפובליקה של דרום אפריקה, שהגישה תביעה לבית הדין הבינלאומי לצדק המאשימה את ישראל ברצח עם נגד אוכלוסיית רצועת עזה, לא הפתיעה אותנו".

נשיא רוסיה פוטין מארח את נשיא איראן ראיסי בקרמלין, צילום: אי.פי.אי

הרוסים, שלא באופן מפתיע, גוררים לתוך הדיון את ארה"ב שלדבריהם מכוונים את הנרטיב העולמי של המערב. "זה קורה על רקע התמיכה הבלתי מותנית שברלין מספקת לישראל תמיד בלי להתחשב בהשלכות שלה. קו זה של השלטונות הגרמניים תפס זמן רב ובתקיפות מקום חשוב בין הדוגמות השקטות של "הסדר מבוסס הכללים" שהוגדר על ידי וושינגטון.

ההתייחסות לסוגיית השואה בהקשר של תמיכת גרמניה בישראל הגיעה מצד הרוסים שטענו כי, "במקרה הזה, נראה שהאליטות הפוליטיות הגרמניות עשו לישראל שירות רע. בהודעת הממשלה הרלוונטית מתייחסת ברלין ל'חשבון ההיסטוריה הגרמנית והפשע נגד האנושות בדמות השואה', ובכך טוענת שהיא 'מומחית' בענייני השמדה המונית של אנשים".

"שוב, כמו לפני 80 שנה, ברלין מחלקת אנשים על בסיס לאום"

הרוסים המשיכו לנגח את גרמניה על תמיכתה בישראל תוך כדי רכיבה על עברה של זו, ומזעור מביש של השואה בהקשר היהודי. "ככל הנראה, גרמניה שוב שכחה שעל פי החלטת העצרת הכללית של האו"ם ומספר מסמכים בינלאומיים נוספים, השואה היא רדיפה והשמדה המונית על ידי הנאצים של נציגי קבוצות אתניות וחברתיות שונות; ההיסטוריה מכירה דוגמאות רבות בהן עבריינים שביצעו עבירות חמורות יצאו לדרך התיקון, תוך שימוש בידע שלהם על הניסיון הבלתי חוקי, כדי למנוע זוועות דומות. אבל זה תמיד היה אפשרי רק בתשובה אקטיבית והודאה ללא תנאי באשמתו שלו ללא שמץ של ניסיון להצדיק את הפשעים של עצמו ועוד יותר מכך לחזור עליהם".

קנצלר גרמניה אולאף שולץ. חזית מול רוסיה בגלל ישראל, צילום: איי.פי

"אנו רואים שגרמניה נקטה בנתיב אחר של אינטראקציה עם עברה. שוב, כמו לפני 80 שנה, בפעולותיה של ברלין הרשמית יש חלוקה של אנשים על בסיס לאום, שהובאה לרמה חדשה, מתוחכמת יותר".

יד ושם: "טוב יעשה משרד החוץ הרוסי אם יותיר את השואה בצד"

מארגון יד ושם נמסר בתגובה להודעת משרד החוץ הרוסי: "יד ושם רואה בהודעתו של משרד החוץ הרוסי עיוות חמור של השואה. בניגוד לנטען, השואה הייתה רצח עם שיטתי חסר תקדים, שבוצע בידי גרמניה הנאצית ושותפיה במטרה להשמיד את העם היהודי".

"עובדה זו מגובה על ידי אין-ספור עדויות, מסמכים ומחקרים. מפליא שרוסיה, שאישררה שתי החלטות של האו"ם בנושא, מעוותת אותן לטובת שימוש נלוז. טוב יעשה משרד החוץ הרוסי אם יותיר את השואה בצד כשהוא מבקש לערוך ניגוח פוליטי, וככלל יבסס את הודעותיו על עובדות היסטוריות שאין עליהן עוררין".

דובר משרד החוץ ליאור חייט הגיב באומרו, כי "ישראל מודה לגרמניה על התמיכה החד משמעית בה ועמידתה נגד התביעה המופרכת של דרום אפריקה. השימוש שעשתה דוברת משרד החוץ הרוסי בשיח שואה בהקשרים מדיניים עכשוויים היא זילות השואה ופגיעה בקורבנות ובניצולים".

השתתף בהכנת הידיעה יורי ילון.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר