פרסום ראשון: יוזמה לביטול הקנסות על עבירות בנייה ללוחמים דרוזים

אחרי האבידות הקשות במלחמה: סער העביר לבחינה מתווה חנינה שצפוי להשפיע על הענישה באחת העבירות הנפוצות ביותר במגזר • הוא יכלול שני תנאים: אם עבירת הבנייה נעשתה על קרקע פרטית ואם ישנו אופק תכנוני • בימים הקרובים ייערכו דיונים בנושא

מג'דל שמס. צילום: משה שי

הקנסות יבוטלו: ביוזמת השר גדעון סער, משרד המשפטים יחד עם בית הנשיא בוחנים בשבועות האחרונים מתווה לחנינות ללוחמים דרוזים בשל עבירות בנייה.

שאלת השוויון בין המגזר היהודי לדרוזי בשל מותם של חיילים דרוזים במלחמה עוררה מחדש את השיח על חוק הלאום. בגלל חוסר ההיתכנות הקואליציונית לשינוי החוק, וגם משום שאחד הקשיים הנפוצים במגזר הוא בתחום התכנון והבנייה - מדובר במהלך חדש שנועד לסייע באופן ישיר ללוחמים בני המגזר.

הפגנה נגד חוק הלאום בת"א (ארכיון)

לפני כשבועיים פנה השר סער לבית הנשיא ולמשרד המשפטים כדי ליצור מתווה חנינות מהיר ללוחמים מהמגזר הדרוזי (שיחול גם על מגזרים אחרים) בכל הנוגע לקנסות שהוטלו עליהם בעקבות עבירות בנייה לפי חוק קמיניץ, המגיעים למאות אלפי שקלים.

בימים אלו נעשית עבודת מטה במשרד המשפטים שבראשו עומד השר יריב לוין.
על פי הידוע ל"ישראל היום", מתווה החנינות צפוי לכלול שני תנאים: 1. עבירת הבנייה נעשתה על קרקע פרטית, 2. יש לתוכנית אופק תכנוני. מי שיעמוד בשני התנאים יגיש את הבקשה למשרד המשפטים, שימליץ על חנינה לבית הנשיא, ושם היא תינתן בפועל.

המהלך אמור לכלול כמובן לוחמים בני כל המגזרים, אולם הוא נועד להקל באופן ישיר את המצוקה ארוכת השנים של בני המגזר הדרוזי, הנוגעת לבעיות התכנון והבנייה ביישוביהם. בשל העובדה שהיישובים לא מורחבים, נגזרת באופן ישיר מציאות של עבירות תכנון ובנייה של מי שמבקשים להמשיך להתגורר ביישובים הדרוזיים, ומוטלים עליהם כאמור קנסות גבוהים.

סער. יקיים דיונים, צילום: אורן בן חקון

בימים הקרובים השרים סער ולוין ושר הפנים משה ארבל צפויים לדון בסוגיית המתאר, וכן בהתאמות החקיקתיות שיידרשו בתיאום עם יו"ר הקואליציה אופיר כץ. עם זאת, יש לא מעט בעיות ביורוקרטיות שעדיין נדרשות לפתרון.

נוסף על כך, כפי שכבר פורסם, פועל ארבל לפתח את היישובים הדרוזיים. ארבל מינה את עו"ד עאסם חאמד כיועץ לקידום תכנון ובנייה ולהסרת חסמים ביישובים הדרוזיים והצ'רקסיים. בין האתגרים הניצבים לפתחו: סוגיית ריבוי הקרקעות הפרטיות, אתגרי טופוגרפיה, קשיי תכנון בנייה רוויה, היעדר פרויקטים לשכירות ארוכת טווח, שטחים ערכיים שעוטפים את היישובים, ועוד.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר