האיחוד האירופי . צילום: רויטרס

עימות חריף באיחוד האירופי בשל הכנת רשימה שחורה של "ארגוני זכויות אדם"

ההודעה של בכיר באיחוד כי בכוונתו לעצור את הסיוע הכספי לפלשתינים הקפיץ את שר החוץ של האיחוד - וייצר עימות פומבי • "אם המימון ייחסם, הרשות הפלשתינית מסתכנת בפשיטת רגל", טען ג'וזף בורל • במקביל, גם בקונגרס האמריקני מתקדמת החלטה לעצור מימון לפלשתינים בשל תכני ההסתה בספרי הלימוד

מחלוקת הכספים: עימות פומבי חריף התרחש בצמרת האיחוד האירופי בעקבות החלטה תקדימית של הפרלמנט האירופי ליצור רשימה שחורה של "ארגוני זכויות אדם" המנצלים לרעה תמיכות תקציביות של האיחוד.

אוליבר ורהלי, בכיר באיחוד ומי שאחראי בין היתר על מדיניות השכנות שלו, כתב בעקבות ההחלטה כי "הנציבות שותפה לחזון של הפרלמנט לאפס הסתה ואנטישמיות נתנה את הסיוע הכספי של האיחוד האירופי לרשות הפלשתינית בעמידה מלאה של ספרי הלימוד שלה בסטנדרטים של אונסק"ו. הוועדה תממן ללא עיכוב מחקר שני על תכני ספרי הלימוד הפלשתינים".

ההודעה של ורהלי כי בכוונתו לעצור את הסיוע הכספי של האיחוד האירופי לפלשתינים הקפיץ את שר החוץ של האיחוד, ג'וזף בורל. "הרשות הפלשתינית נמצאת במצב קשה והיא מסתכנת בפשיטת רגל אם המימון מהאיחוד האירופי ייחסם. כנציג העליון, לא אאפשר זאת. אנחנו לא צריכים מחקר חדש, או כל דבר שיעכב את תשלום הסיוע הכספי שהרשות הפלשתינית צריכה. אין דיון על חיפוש תירוצים לחסימת הסיוע הכספי הזה. בנקודה הזו אני נחרץ", אמר בורל לסוכנות AFP.

ג'וזף בורל, שר החוץ של האיחוד האירופי, צילום: איי.אף.פי

בורל, הידוע באהדתו לפלשתינים ובעוינותו לישראל. רק לפני שבועיים הודיע על דף חדש ביחסים עם ישראל, בפגישה בבריסל עם שר החוץ אלי כהן. התנגדותו לבחינת תכני הלימוד המסיתים בספרים של הפלשתינים עוררה עליו ביקורת רבה מצד שורה של ארגונים לא ממשלתיים.

יצוין כי במקביל להחלטה ההצהרתית של הפרלמנט האירופי, גם בקונגרס האמריקני מתקדמת החלטה לעצור מימון לפלשתינים בשל תכני ההסתה בספר הלימוד.

כסף לפרויקטים של שלום

מרכוס שף, מנכ״ל מכון המחקר והמדיניות הבינלאומי IMPACT-se החוקר ומנתח תכני ספרי לימוד ברחבי העולם לעידוד שלום וסובלנות, אמר ל"ישראל היום" כי "משני צדי האוקיינוס האטלנטי, התורמים הגדולים ביותר לרשות הפלשתינית ולאונר"א נוקטים בשבוע שעבר צעדי חקיקה נגד השנאה. הפרלמנט האירופי העביר חקיקה חוצת מפלגות המגנה את ההסתה בספרי הלימוד של הרשות הפלסטינית ודורשת הקפאת מימון.

הקונגרס האמריקני, צילום: רויטרס

בקונגרס האמריקני הוצגה מחדש הצעת חוק דו-מפלגתית שתבטיח כי כספי ארה"ב לא ישמשו את אונר"א, כפי שהם כיום, כדי להקצין ילדים בבתי ספר של האו"ם. מר בורל צריך לשים לב יותר לחקיקה הזו הם שמותחת קו ואומרת שלא ניתן להשתמש בכספי משלם המסים בצורה צינית זו".

עו"ד ארסן אוסטרובסקי, העומד בראש הפורום המשפטי הבינלאומי שיגר מכתב חריף לבורל וציין כי "אנו מבקשים להעביר את האכזבה והחרדה המוחלטת שלנו, מסירובך להתנות את הסיוע לרשות הפלסטינית בכך שיסירו ספרי לימוד אנטישמיים. עם כל הכבוד, לא מדובר ב'חיפוש תירוצים', אלא בהבטחת אחריות כי כספי הסיוע של האיחוד האירופי יועברו לפרויקטים המקדמים שלום וסובלנות ולא ילבו את להבות השנאה". אוסטרובסקי מציין כי הפורום מייצג למעלה מ-4,000 עורכי דין ופעילים, המחויבים למאבק באנטישמיות בזירה המשפטית הבינלאומית, כולל האיחוד האירופי.

רשימה שחורה

הפרלמנט האירופי אישר ביום רביעי את תקציב האיחוד האירופי והתייחס לנושא השנוי במחלוקת של העברת מימון לארגונים לא-ממשלתיים ברחבי העולם. הסיבה העיקרית לעיסוק בנושא היא 'קטאר-גייט' – פרשה שבמסגרתה על פי החשד, קטאר שיחדה בכירים באיחוד האירופי על מנת שלא יעסקו במצב זכויות האדם אצלה ולא יטרפדו את מונדיאל של 2022.

מליאת הפרלמנט האירופי בשטרסבורג, צילום: אי.פי

באופן תקדימי, הפרלמנט קרא לרשות המבצעת של האיחוד האירופי להקים "רשימה שחורה" של ארגונים, "שבפעילותם ניתן למצוא הסתה לטרור, רטוריקה של שנאה, קיצוניות דתית או תמיכה באלימות, או אלו שניצלו את הכסף של האיחוד...זאת כדי לוודא שהם חסומים מכל המוסדות האירופים ותוכניות המימון האירופאיות".

במכון המחקר NGO Monitor בירכו על ההחלטה ואמרו כי "פרלמנט האיחוד האירופי בחר להשתמש בשפה נחרצת יותר משנים קודמות, דבר המראה כי יש גבול לפיזור הלא-אחראי של כספי משלמי המיסים האירופאים לארגונים ברחבי העולם. לפני שמגיע סקנדל המימון הבא, טוב יעשו בנציבות האיחוד אם יאמצו את דרישות הפרלמנט, ויתחילו להעריך מחדש את האופן שבו נותנים מענקים לארגונים ברחבי העולם".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו