"דין מקווה ישראל כדין נחל האסי": הקרב על הריאה הירוקה האחרונה בגוש דן

אחרי שהוועדה המחוזית החליטה בפברואר האחרון לצמצם את גישת הציבור למתחם, הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה תדון ביום שני הקרוב בהתנגדויות לתוכנית • מנכ"ל מגמה ירוקה אלעד הוכמן: "דורשים למצוא את האיזון הנכון בין הצורך לשמור על המקום לבין זכות הציבור ליהנות מהשטחים"

בית הספר מקווה ישראל בחולון. צילום: קוקו

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז תל אביב תדון ביום שני הקרוב, ב-24 ליוני, בהתנגדויות לתוכנית המתאר במתחם מקווה ישראל. במסגרת זו תכריע הוועדה אם לפתוח לרווחת הציבור את המתחם, היושב על קרקע ציבורית רחבת ידיים ונחשבת לאחת הריאות הירוקות הגדולות האחרונות בגוש דן.

מעצר בכוח של מנכ"ל "מגמה ירוקה" // צילום: מגמה ירוקה

מתחם מקווה ישראל, בית הספר החקלאי הראשון בארץ, הוא נכס לאומי בעל ערך אקולוגי, היסטורי וחינוכי שמשתרע על פני 3,300 דונם, סדר גודל של שטח גבעתיים. הוא כולל בין היתר את הגן הבוטני הראשון שהוקם בארץ ובו מאות מינים של צמחים נדירים, את היקב הראשון שהוקם בישראל, בית כנסת מהמאה ה-19 ומבנים היסטוריים אחרים.

אין גישה למתחם

בנוסף, בשטח פרדסים, אורוות סוסים וערכי טבע נדירים. לצד המתחם, המוקף חומה, מתגוררים תושבי שכונות הסובלים ממיעוט של שטחים פתוחים וגינות ציבוריות. לתושבי השכונות, כמו יתר הציבור בישראל, אין גישה למתחם.

בית הספר מקווה ישראל,

במצב הנוכחי, רק מי שמורשה או לומד באחד מבתי הספר במתחם רשאי להיכנס אליו. זאת, חרף העובדה שהקרקע שייכת למדינה והמתחם ממומן באופן עקיף על ידי הציבור.

הוועדה המחוזית החליטה בפברואר האחרון לצמצם את גישת הציבור למתחם. בתגובה לכך, תושבי האזור ביחד עם ארגון מגמה ירוקה הגישו התנגדות במטרה לשנות את תוכנית המתאר ולפתוח את הריאה הירוקה לרווחת כלל התושבים, בהתאם לאינטרס הציבורי ולעקרונות הצדק החלוקתי.

סטודנטית פעילה במגמה ירוקה (למצולמת אין קשר לכתבה), צילום: ללא קרדיט

מנכ"ל מגמה ירוקה, אלעד הוכמן: "דין בית הספר מקווה ישראל כדין נחל האסי. אנחנו דורשים למצוא את האיזון הנכון בין הצורך לשמור על המקום הייחודי לבין זכות הציבור ליהנות מהשטחים הפתוחים. במצב הנוכחי רק קומץ קטן נהנה מהפריבילגיה העצומה הזו, הגיע הזמן להחזיר את מקווה לישראל".

שרית גולדשטיין, מנכ״לית מקווה ישראל: "מקווה ישראל הוא שטח גלילי עצמאי, שאינו שייך לתחום שיפוט של רשות מקומית. לצד היותו קמפוס חינוכי, מקווה ישראל הוא גם אחד מאתרי המורשת החשובים בישראל ומשום כך אנו מברכים ומקדמים כניסה מבוקרת ומודרכת של הציבור למקום".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר