במקור הגיע מסין. טרמיט מסוג פורמסי בפתח תקווה . צילום: צילום: פתח תקווה העיר שלי

המשרד להגנת הסביבה מזהיר: ההתפשטות של המין הפולש עלולה להזיק לכם

גורמי המקצוע חוששים מפני מעוף הכלולות הטרמיט הפורמוסי • למרות שאינו פוגע בבני אדם, מומלץ להיזהר מחדירת המזיק לסביבת המגורים • חדירת הפולש עלולה להסב נזק רב למוצרי עץ כגון רהיטים, משקופי דלתות ועוד

המשרד להגנת הסביבה מעדכן כי בימים אלו החל מעוף הכלולות של הטרמיט הפורמוסי בחלק המזרחי של פתח תקווה, בגבעת השלושה, בכפר סירקין, בנחלים, בנופך, במזור וברינתיה.

ד"ר שי רייכר, מנהל אגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה, מציין כי הטרמיט הפורמוסי נחשב למין פולש. הוא מזיק לעץ ולמוצריו, אך אינו פוגע בבני אדם, ואינו עוקץ או מעביר מחלות.

בישראל קיימים 12 מיני טרמיטים מקומיים אשר נוכחותם תורמת וחשובה למערכת האקולוגית המקומית. לעומתם, הטרמיט הפורמוסי הוא מין פולש חדש יחסית בישראל והוא ידוע ביכולתו להסב נזקים משמעותיים לעצים חיים, כמו גם למוצרי עץ כגון רהיטים, משקופי דלתות, ארונות חשמל ועוד.

הדברה אילוסטרציה, צילום: FREEPIK

מעוף הכלולות של הטרמיט הפורמוסי הוא תופעה מוכרת אשר מתרחשת אחת לשנה בסוף האביב ובראשית הקיץ. התופעה יכולה להימשך כחודש, כתלות במזג האוויר ובתנאי הסביבה. במהלך תקופה זו זכרים מכונפים ונקבות מכונפות יוצאים למעוף כלולות כדי להיפגש במטרה לייסד מושבה חדשה של טרמיטים. מעוף הכלולות מתרחש בשעות הערב המוקדמות, ועל פי רוב נמשך פרק זמן קצר משעה.

על אף שהטרמיט לא מהווה סכנה לבריאות האדם, כדי להימנע מחדירת הטרמיטים לסביבת המגורים במהלך מעוף הכלולות, מומלץ לסגור רשתות בחלונות ובדלתות הבתים וכן לכבות תאורה מיותרת אשר מושכת את הטרמיטים המכונפים אל תוך הבית. הטרמיטים המכונפים אינם שורדים זמן רב באוויר הפתוח ולרוב ייטרפו תוך מספר דקות. אלו שנכנסים דרך החלון אל תוך סביבת המגורים לרוב ימותו מבלי לייסד קן חדש.

מזיקים מעופפים סביב מנורה, צילום: יבגניה יגורובה / Pexels

מעבר לאמצעים הפשוטים שצוינו, אין משמעות או תועלת בביצוע של הדברה מכל סוג שהוא כנגד הפרטים המעופפים. כאשר מזהים נגיעות בטרמיטים פורמוסים בשטח הציבורי, ההדברה מתבצעת על ידי הרשות המקומית.

המשרד להגנת הסביבה מקדם תוכנית לניטור של הטרמיט הפורמוסי ובימים אלה מותקנים חיישנים על גבי גזעי עצים אשר גדלים באזורים אשר דווח עליהם כנגועים בטרמיט. מטרת החיישנים היא להתריע כאשר מזוהה פעילות טרמיטים היוצרת רטט בגוף הגזע של העץ. קבלת מידע מהחיישנים עשויה לאפשר זיהוי מוקדם של הקינים והדברתם באופן יעיל.

כדי לנסות למנוע את התפשטותו של הטרמיט הפורמוסי בישראל ואף להביא להשמדתו, יש חשיבות רבה לדווח על זיהויו ועל איתורו. המשרד להגנת הסביבה מעודד כל מי שסבור כי ראה את הטרמיט במקומות שאינם ידועים למשרד, לדווח על הימצאותו בדואר האלקטרוני או באמצעות טופס מקוון המופיע באתר האינטרנט של אגף מזיקים והדברה כפי שמפורט מטה.

זיהוי של טרמיט פורמוסי מכונף

טרמיט פורמוסי מכונף, צילום: המשרד להגנת הסביבה

אורכו כ-4 ס"מ, צבעו חום בהיר, בעל מחושים ישרים, 4 הכנפיים שוות בארכן וארוכות בהרבה מעבר לבטן, אין היצרות (שנץ) בין החזה לבטן.
אם תאתרו את מקום היציאה של הטרמיטים המכונפים למעוף הכלולות יש לדווח על כך למוקד העירוני 106 וכן למשרד להגנת הסביבה.

לדיווח בטופס המקוון: https://tinyurl.com/yy8n345u

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו