"המערב הפרוע" של ישראל: הצפון מופקר והאסון הולך וגדל

בעוד הביטחון ושגרת החיים בדרום הארץ חוזרים אט־אט למסלולם, בצפון אין ביטחון ואין חיים • גם אמבולנסים לא מוכנים להגיע ליישובים אלו, ופצועים קשה לא זוכים לפינוי מהיר • עושה רושם שמקבלי ההחלטות מנסים להנמיך את גודל הפגיעה, אך זה לא ייעלם אלא רק יחמיר

פגיעה במטולה. הרגשה של הפקרה. צילום: ללא קרדיט

אפילו בימים הקשים ביותר של מלחמת העצמאות ישראל לא הפקירה שום יישוב, כמו שהיא מפקירה כיום את החבל הצפוני שלה. בעת ביקורי השבוע בתל חי נאלצתי לתפוס מחסה מאחורי פסל האריה השואג. קיבלתי רושם טרגי שהיום הוא בלי שיניים ושואג בלי קול.

תקיפת אתר צבאי של ארגון הטרור חיזבאללה בו זוהו מחבלים במרחב טיר חרפא // צילום: דובר צה"ל

בעוד הביטחון ושגרת החיים בדרום הארץ חוזרים אט־אט למסלולם, בצפון אין ביטחון ואין חיים. גרוע מכך, בזמן שיישובי הצפון ותושביהם נתונים לאש קטלנית מדי יום, המדינה נמנעת מלגבות מהאויב מחיר כואב. כתוצאה מכך היא לא רק מאבדת את הצפון, אלא עלולה לאבד את מה שנותר מההרתעה האזורית שלה, את ייעודה כמדינה יהודית וציונית, ואולי לבסוף אף את קיומה.

בישראל מדברים על "מפונים", אך המונח המדויק יותר הוא "עקורים" - משפחות שלמות שנעקרו לא רק מבתיהן, אלא גם מהעבודה, ממוסדות החינוך, מהקהילות העוטפות והתוססות, ומכל שגרת החיים. התושבים חיים באי־ידיעה, בלי אופק או לוח זמנים לקץ מצוקתם. אפשר להעריך כי לפחות 40 אחוזים מתושבי הצפון העקורים לא ישובו לבתיהם, בייחוד כשחיזבאללה עדיין מעבר לגדר. החזון הציוני של ייהוד הגליל מתפוגג אל מול עינינו.

רה"מ נתניהו ושר הביטחון גלנט. צריך לקבל החלטה בצפון, צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

בו־בזמן, אלו שנשארו להגנה על הצפון סובלים ממחסור חמור עד מלא בציוד רפואי, באמצעים לכיבוי אש ובדלק. בהיעדר בֶּטוֹנָדוֹת, עמדות השמירה של כיתות הכוננות מוגנות בשקי חול כמו לפני 80 שנה, והכיתות עצמן נאלצות להילחם בשריפות הענק באמצעות מטפים וצינורות פשוטים.

גם אמבולנסים לא מוכנים להגיע ליישובים אלו, ופצועים קשה לא זוכים לפינוי מהיר. שמאים מסרבים להגיע כדי להעריך את נזקי ההרס בבתים. רק השבוע נהרגו שני אזרחים כתוצאה מטיל שפגע ישירות ברכבם והותירו ילדים יתומים. ההרגשה היא של הפקרה מוחלטת.

המשבר רק יחמיר

לא ניתן לדבר על כל אלו מבלי להתייחס לחוסר המוכנות של הדרג המדיני להתמודד באופן רציני עם האיום מצפון, בשעה שבמטולה המופגזת יש כ־140 בתים הרוסים ומולה כפרים לבנוניים פורחים. סיכול בכירי חיזבאללה מבורך, אך פעולות נקודתיות לא גורמות הרתעה, אלא גוררות תגובות־נגד מאסיביות יותר. המסר העלול להתקבל במזרח התיכון הוא שניתן לפגוע בישראל ולא לשלם מחיר על כך.

כל אלה הם כלל לא לרוחם של חיילי צה"ל. חיילים שפגשתי השבוע בצפון אמרו לי נחרצות שבהינתן הפקודה הם יעשו הכל כדי להחזיר את הביטחון ואת ההרתעה, ואת התושבים לבתיהם.

הפצצה של צה"ל בדרום לבנון, צילום: אי.אף.פי

אלא שהרושם המתקבל הוא שמקבלי ההחלטות מנמיכים בכוונה את גודל האסון בצפון כדי לא להתמודד איתו. אך המשבר לא ייעלם - הוא רק יחמיר: מי שחושב שניתן לוותר על הצפון מבלי לאבד את המרכז, טועה לחלוטין. ביום ראשון השבוע נפלו 20 טילים בגליל התחתון, בשבוע הבא עלולים ליפול טילים גם בערים חדרה והרצליה - והן יהפכו לגבול הצפוני החדש של מדינת ישראל.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר