נועה וניר ברנס נהרגו מפגיעת הרקטה בגולן - מערכת כיפת ברזל לא ניסתה ליירט את הטיל

ניר ניהל את ענף הלול בקיבוץ ולפני כן את ענף התיירות ואת תחום התרבות • נועה הייתה מזכירת ענף המטע ובמקביל שוקולוטרית שהעבירה גם סדנאות • הם הותירו שלושה יתומים, הלווייתם תיערך בנתניה • אחותה של נועה: "היא ניצלה מפיצוץ שהיה ליד העבודה שלה" • תחקיר ראשוני בצה"ל: מערכת כיפת ברזל לא ניסתה ליירט את הרקטה בשל העובדה שהכביש שבו נסעו מוגדר כ"שטח פתוח", אזור שבו לא מערכות ההגנה האווירית לא פועלות

נועה וניר ברנס. צילום: ללא

נועה וניר ברנס, בעל ואישה מקיבוץ אורטל, נהרגו אתמול (שלישי) מהרקטה שפגעה ברכבם בגולן. הם הותירו אחריהם שלושה ילדים. הלווייתם תיערך בנתניה. תחקיר ראשוני בצה"ל: מערכת כיפת ברזל לא ניסתה ליירט את הרקטה שפגעה בבני הזוג ברנס ברמת הגולן, בשל העובדה שהכביש שבו נסעו מוגדר כ"שטח פתוח", אזור שבו לא מערכות ההגנה האווירית לא פועלות.

כוחות רבים בזירת הנפילה ברמת הגולן \\תיעוד מבצעי מד"א

ניר, בן 47, ניהל את ענף הלול בקיבוץ ולפני כן את ענף התיירות ואת תחום התרבות. נועה, בת 46, הייתה מזכירת ענף המטע ובמקביל שוקולוטרית שהעבירה גם סדנאות. שניהם עברו לאורטל לפני 12 שנה. לזוג שלושה ילדים, בני 13, 16 ו-18.

בנם הבכור של בני הזוג, מתן, כתב באינסטגרם: "אין לי מילים לתאר כמה אני כאוב ומבולבל, אני מרגיש שלא סיפרו לי מספיק. אני לא יכול להאמין לזה, תודה לכם אמא ואבא על החיים הכי טובים שיש. לימדתם אותי כל כך הרבה דברים שהיום אני חזק מהם. אני יודע שאתם גאים בי שם למעלה ובטוח שאתם יושבים ואומרים 'וואו, איזה משפחה יש לנו'. רציתי לומר סליחה אם פגעתי בכם, אתם האוויר לנשימה שלי אנשים טהורים בנפש ובגוף. אנשים טובים שתמיד עזרו לכולם, אנשים מצחיקים שכל דקה איתם זה שמחה וצחוק. מתגעגע לבדיחות הפרטיות שלנו, תמיד אני אזכור, ברנס זה מותג. במילה אחת - תודה". 

הפוסט המרגש של מתן ברנס, צילום: צילום מסך

הגר אדר, אחותה של נועה, סיפרה ל"ישראל היום":  אני גדולה מנועה בשנה. יש לנו עוד אחות, רחלי הבכורה. כרגע אני עדיין בהלם. הם לקחו אתמול חצי יום חופש ונסעו לכרמיאל לסידורים. דיברתי איתם חצי שעה קודם. הם שלחו תמונות של אופניים שרצו לקנות לבת שלי ליום הולדת.

"הם זוג שהכיר באוטובוס בגיל 20 בדרך לגולן. כל הזמן אני שומעת כמה הם היו אהובים ונערצים.  תמיד היו שאלו מה צריך לפני שביקשו מהם משהו. אנשים עם שמחת חיים. הבת שלי קראה לנועה 'דודה נונה'. הם החליטו להגיע לאורטל לפני עשור. נועה הקימה עסק לשוקולד בשם 'גברת שוקולדה', וניר ניהל את הלול. עם כל המצב של הלולים והכיתת כוננות לא ראה כמעט את הבית. היה איש של עשייה. אנשים של חברה ואירוח.

עידן אבני

"הייתה אמורה להיות ארוחת ערב של אחיות עם אמא שרצתה להיפגש. זה היה אמור להיות בשישי הזה. הועה רצתה להכין באחש, מאכל בוכרי. הזמנתי לכבוד הארוחה חבילה מחו"ל עם צמידי אחיות לכולנו. ושמחתי שזה הגיע בזמן.

"הילדים מבינים ויודעים. הם שותפים להחלטות שאנחנו צריכים לקבל. הם יהיו עטופים עם כל המשפחה בנתניה. נועה כבר ניצלה מפיצוץ שהיה ליד העבודה שלה. בתחילת המלחמה היה פחד אימים. ביקשתי שיזהרו, והיא אמרה 'אין מה לעשות, יהיה בסדר".

איתי, תושב אורטל, אמר ל"ישראל היום": "אנחנו חיים בפחד. לפני כמה ימים היתה פה שריפה. כל יום מקום אחר. הייתי בדרך מקצרין הביתה. ירדנו במיגונית בנפח. ראיתי שריפות ויירוטים מול העיניים שלי. ניר ונועה היו אנשים מקסימים. נסעתי איתם בטרמפים. לא האמנתי שזה יגיע אלינו. נהיה פה מסוכן. אתה לא יודע איפה תהיה הנפילה הבאה".

משפחת ברנס, צילום: באדיבות המשפחה

יאיר נירון, מזכיר קיבוץ אורטל, אמר ל"ישראל היום": "אנחנו עדיין לא מתמודדים. מעכלים ונערכים. איבדנו שני חברים בקהילה שהיו חברים טובים שלי. יש כאן שלושה ילדים בלי הורים. אנחנו מגייסים את כולם לטפל באירוע. זאת תקופה קשה שהגולן מקבל נפילות רבות. הקהילה כאן חזקה. אנחנו נשארים ביישוב וממשיכים בשגרה. אנחנו מבקשים מהממשלה להחזיר את החופש לנוע במרחב ולהרחיק את האיומים, ושתהיה מוגנות לילדים שלנו. אנחנו נערכים ומתמודדים ובהתאם למצב עושים התאמות".

אורי הייטנר, חבר קיבוץ אורטל: "אנחנו חווים אבל כבד וכאב גדול על זוג אהוב מאוד באורטל. הגיעו לפני 12 שנים והייתה האהבה במבט ראשון שלהם באורטל ושל אורטל בהם. הם אנשים של עשייה משימתיות. לקחו על עצמם תפקידים מרכזיים. ניר ניהל את התיירות והוביל את התרבות וניהל את הלול. ונועה הקימה עסק של שוקלוד ועבדה במטע.

עידן אבני

"אנחנו קהילה חזקה ומלוכדת. יש חשש מהמצב. לא נעים לחטוף מטחים, אבל אנחנו מאוד מושרשים פה באדמה. באנו לכאן מתוך אהבת הארץ".

מולי שפיגל, מנהל אגף הנדסה במועצה האזורית גולן סיפר: "הגעתי חצי שעה אחרי הפגיעה וראיתי את האוטו בוער. המשטרה הגיעה אמרה לנו שיש התרעות לנפילות ואחרי דקות היו עוד שתי נפילות קרובות. הפגיעה היתה ישירה במנוע. כל יום יש אירוע. לפני כמה ימים היתה נפילה בכביש. במזל לא נסע שם אף אחד".

מועצה אזורית גולן

תושב מג'דל שאמס שנסע ברכב שמאחורי בני הזוג, וראה את הפגיעה הישירה, סיפר שחלקים מהרכב שלהם פגעו ברכב שלו. לדבריו, "הרכב שלהם התפוצץ ולא יכותי לעשות דבר".

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ליאור שמחה, אמר לאחר פרסום שמות ההרוגים שהתפיסה הביטחונית של ממשלת ישראל, שנרמלה ירי חסר מעצורים של רקטות לישובי עוטף עזה, חלחלה לצפון: "כולנו זוכרים איך זה נגמר בעוטף. מדובר בהפקרות ביטחונית חסרת תקדים - ישראל מעולם לא נראתה כל כך חלשה ואובדת עצות מול אויביה. הגיע הזמן לגלות מנהיגות ויוזמה, צבאית או מדינית, שתשים סוף למצב הבלתי נסבל הזה".

ניר ונועה ברנס, צילום: באדיבות המשפחה
הזוג ברנס נהרג ברכב. זירת פגיעת הרקטה בגולן, צילום: דוברות כב"ה

השניים נהרגו מפגיעת הרקטה בעת נסיעה ברכב. אמש זוהו כ-40 שיגורים שחצו משטח לבנון למרחב מרכז רמת הגולן. חיזבאללה אישר בהודעה שפרסם כי "שיגר עשרות קטיושות לעבר בסיסים ברמת הגולן".

הפרמדיקים של מד"א, אביב עטר וטארק הייב, סיפרו: "מייד לאחר האזעקות קיבלנו דיווח על שני נפגעים ויצאנו למקום. הגענו לשטח והמראה היה קשה, ראינו רכב שספג פגיעה ישירה, ובחלקו הקדמי גבר ואישה מחוסרי הכרה שנפגעו אנושות. תוך הטיפול הרפואי נשמעו אזעקות נוספות ורצנו להתמגן וטיפלנו באירוע תחת האזעקות. כוחות של הצבא סייעו לנו במקום. מדובר באירוע קשה מאוד".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר