במרכז התחקיר. הבית של פסי. צילום: משה שי

בבארי דורשים תשובות: "היה כשל נקודתי"

ממצאי התחקיר שביצע צה"ל על אירועי בארי ב־7 באוקטובר יוצגו לתושבי הקיבוץ באופן אישי • דורון צמח, שבנו שחר נפל בקרב על הגנת היישוב: "לא אני ולא אף אחד אחר רוצים עריפת ראשים, אנחנו רוצים שהדברים ייבדקו והמסקנות ייושמו"

[object Object]

תחקיר צה"ל על הקרב שהתרחש בבוקר 7 באוקטובר בבארי יפורסם מחר. בקרב תושבי הקיבוץ יש התרגשות לקראת חשיפת הפרטים על השתלשלות האירועים שהובילו להירצחם של יותר מ־100 תושבים ולחטיפתם של 31 מהם לרצועת עזה בידי מחבלי חמאס. 

אל המלון בים המלח שבו שוהים מפוני בארי יגיע האלוף (מיל') מיקי אדלשטיין, שם יציג אישית לחברי הקיבוץ ולמשפחותיהם את ממצאי התחקיר שערך.

טקס יום הזיכרון של תושבי קיבוץ בארי

דורון צמח, חבר קיבוץ בארי ואביו של שחר צמח, חבר כיתת הכוננות שנלחם עד הרגע האחרון בקרב במרפאת השיניים בבארי, שם מצא את מותו, ממתין למסקנות. "קודם כל, אני שמח מאוד לשמוע שצה"ל ביצע תחקיר כנה ומעמיק, ללא משוא פנים ובלי לכסות על כשלים כאלו ואחרים".

לא מחפשים דם

לדבריו, "היה כשל בבארי, גם בצה"ל יודעים את זה, אבל היו גם כשלים נקודתיים. יש סוגיות שנשמח מאוד לשמוע שנחקרו בצורה כנה, כמו הבית של פסי, מדוע החיילים היו מחוץ לקיבוץ במשך לפחות שעתיים ולא נכנסו, מדוע טייס המסק"ר לא היה מוכן לסייע בתוך הקיבוץ, ומדוע נכנסו חיילים ב־9 בבוקר לקיבוץ ואחרי עשר דקות יצאו. "מבחינתי, צה"ל זה המוסד הכי ישראלי שיש, שהכי מייצג אותנו. בגילי, איני יכול להגיד מילה רעה על צה"ל, אף שבגלל התנהגות הצבא ב־7 באוקטובר איבדתי את בני. לא אני ולא אף אחד אחר רוצים עריפת ראשים, אנחנו לא מחפשים דם ולא מחפשים לתלות אנשים בכיכר העיר - אנחנו רוצים שהדברים ייבדקו והמסקנות ייושמו. מבחינתנו זה מספיק".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו