מנכ"ל חברת ניהול מערכת החשמל הארצית: "נסראללה יוכל להפיל בקלות את רשת החשמל בישראל"

שאול גולדשטיין, מנכ"ל נגה ניהול מערכת החשמל, נאם בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי בשדרות • "אחרי 72 שעות בלי חשמל בישראל – אי אפשר יהיה לגור כאן, אנחנו במצב לא טוב ולא מוכנים למלחמה אמיתית" • שר האנרגיה אלי כהן: "ישראל לא תהיה בעלטה, אם בישראל תהיה הפסקת חשמל של שעות, בלבנון תהיה הפסקת חשמל של חודשים" • מנכ"ל חברת החשמל הגיב: "אמירה חסרת אחריות, מנותקת מהמציאות ויוצרת פאניקה בקרב הציבור" • בחברה מסרו: "הדברים לא מייצגים את ההערכות המקצועיות"

שאול גולשדטיין מנכ"ל נגה: אנחנו במצב לא טוב ולא מוכנים למלחמה אמיתית" // INSS

מנכ"ל נגה ניהול מערכת החשמל, חברה ממשלתית ישראלית לניהול מערכת החשמל הארצית, שאול גולדשטיין נאם היום (חמישי) בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי בשדרות. במהלך דבריו אמר גולדשטיין כי במהלך עימות עם לבנון, יצליח חיזבאללה להפיל את החשמל בישראל בקלות וכי לאחר שלושה ימים של עלטה מוחלטת, יהיה קשה מאוד לחיות בישראל. 

בתחילת דבריו אמר גולדשטיין: "ישראל היא אי אנרגטי ואנו צריכים לספק לעצמנו - זה גם היתרון שלנו, אנו מאומנים לעבוד באי. כשנכנסתי לתפקיד והתחלתי לחקור מה האיום האמיתי על משק החשמל, שאלתי - נגיד ופגע טיל במשק החשמל ויש הפסקת חשמל לשעה, שלוש שעות, 24 שעות, 48 שעות, 72 שעות ואילך. מה קורה במצב כזה לישראל? הקו התחתון הוא שאחרי 72 שעות - אי אפשר לגור בישראל. אנשים לא מבינים עד כמה החיים שלנו כאן תלויים בחשמל". 

שאול גולדשטיין, מנכ"ל נגה ניהול מערכת החשמל, בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי בשדרות, צילום: רונן טופלברג

"יש לי 15 מפקחים ברחבי הארץ, אם יש הפסקת חשמל אז אחרי 5 שעות אין לי טלפון להתקשר אליו. נגיד שיקבל יונת דואר אחרי 12 שעות, אותו מפקח יגיע לתחנת דלק אבל אין דלק, אף תחנת דלק לא עובדת, בכל תחנה יש תור של 30 קילומטר לפחות, אם לא יותר מזה. אתה בודק את כל התשתיות שלנו - הסיבים האופטיים, הנמלים ולא אכנס לדברים רגישים - אנחנו במצב לא טוב. אנו לא מוכנים למלחמה אמיתית. אנו חיים בעולם פנטזיונרי בעיניי. הצד הטוב הוא שהשקענו המון במיגון, צוות משותף גם עם חברת החשמל".

לקראת סוף דבריו הטיל גולדשטיין פצצה: "אם נסראללה רוצה להפיל את רשת החשמל של ישראל הוא צריך רק להרים טלפון לאחראי על מערכת החשמל של ביירות, שנראית בדיוק כמו זו של ישראל. הוא לא צריך אפילו כטב"מ מצלם, הוא קורא למהנדס חשמל שנה שנייה שואל אותו איפה הנקודות הכי קריטיות בישראל - הכל נמצא באינטרנט, אני לא אומר את זה כאן אבל כל אחד שנכנס לאינטרנט מגלה זאת. ההכרה במצבנו לא חלחלה. אם המלחמה תידחה בשנה , חמש , עשר - מצבנו יהיה טוב יותר".

נסראללה, צילום: ללא

בחברת נגה מסרו: "לא מייצגים את ההערכות המקצועיות בחברה על  מצב מוכנות משק האנרגיה בישראל לחירום". 

מאיר שפיגלר, מנכ"ל חברת החשמל הגיב לדברים: "אמירתו של שאול גולדשטיין בדבר חוסר חוסנה של רשת החשמל, חסרת אחריות, מנותקת מהמציאות ויוצרת פניקה בקרב הציבור. יפה יעשה אם יתמקד בניהול חברת נגה, שמאז כניסתו לתפקיד, היא נסוגה לאחור - לשון מרוסנת"

לא תהיה עלטה

שר האנרגיה והתשתיות וחבר הקבינט אלי כהן הגיב אף הוא לדברים: "מדינת ישראל לא תהיה בעלטה. משרד האנרגיה והתשתיות, חברת החשמל, רשות החשמל וחברת נגה, בשיתוף פעולה עם כוחות הביטחון וצה"ל, פועלים להבטיח הגנה מלאה על מתקני האנרגיה האסטרטגיים של מדינת ישראל".

אלי כהן, צילום: יהושע יוסף

"יחד עם זאת, אנו נערכים לכל תרחיש. אנו מקיימים דיונים והערכות מצב, והוצאנו מיליארדי שקלים כדי להבטיח אספקת אנרגיה סדירה לכל אזרחי ישראל. בחודשים האחרונים הגדלנו את המלאי ורכשנו ציוד רב על מנת שיהיו לנו גיבויים. למדינת ישראל יש יכולת לייצר חשמל ממגוון גדול של מקורות - יש לנו אסדות גז, יש לנו מאגרים של סולר, יש לנו מאגרים עצומים של פחם, ואנו מייצרים חשמל גם מאנרגיה מתחדשת. חשוב להדגיש שמאגרי מקורות האנרגיה שלנו מפוזרים במקומות חסויים ומוגנים. ישנן עוד פעולות רבות שעשינו כדי להבטיח אספקת אנרגיה סדירה, אותן לא ניתן לפרט. הסיכוי לתרחיש של הפסקת חשמל לימים ארוכים הוא נמוך מאוד. בנוסף, חשוב לי להבהיר לאויבינו: אם בישראל תהיה הפסקת חשמל של שעות, בלבנון תהיה הפסקת חשמל של חודשים". 

ממשרד האנרגיה והתשתיות נמסר ״משרד האנרגיה והתשתיות מבקש להבהיר כי משק האנרגיה בישראל חסון ומוכן להתמודד עם כל התרחישים האפשריים. מאז תחילת המלחמה, המשרד פועל ללא לאות להבטחת אספקת האנרגיה לכלל אזרחי המדינה, תוך היערכות מדוקדקת לתרחישים קיצוניים ושיבושים אפשריים באספקה. מאמצים אלו מבוצעים בשיתוף פעולה הדוק עם גורמי הביטחון, במטרה לנהל את ביקושי החשמל, היתירות האנרגטית ומלאי הדלקים".

"כל הגופים הרלוונטיים, כולל חברת נגה וחברת החשמל, פועלים בהתאם לתרחיש החירום של רח"ל ולהנחיות המקצועיות של המשרד. משרד האנרגיה קורא לאזרחי ישראל להיערך בהתאם להנחיות פיקוד העורף, כולל הצטיידות בסוללות, מים ומטענים ניידים, על מנת להבטיח מוכנות מרבית במצבי חירום״.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר