כדורי אש אל מעבר לגבול: השיטה המיוחדת של חיילי צה"ל במלחמה בצפון | תיעוד

חיילי מילואים תועדו כשהם מפנים צמחיה יבשה בסמוך למוצב צה"ל באמצעות טרבושה, כלי מצור מימי הביניים • התיעוד הפך לוויראלי ועורר התלהבות ברשת

לוחמי צה"ל תועדו משתמשים בשיטות מיוחדות לפעולה בלבנו // 27א

נלחמים בחיזבאללה - כמו בימי הביניים: כוחות מילואים של צה"ל תועדו משתמשים בטרבושה, כלי מצור ימי ביניימי, על מנת להצית שיחים וצמחיה יבשה סמוך למוצבי צה"ל ולמנוע מסתור ממחבלי חיזבאללה באזור. 

בקבוק עם חומר דליק, צילום: 27א

הסבך שקרוב לגדר הגבול מקשה על החיילים לאתר את חוליות החיזבאללה שמסתתרות באזור. בתחילת המלחמה השתמשו חיילי המילואים בבקבוקי תבערה בניסיון להצית אש בתשרוף את הסבך ותחשוף את השטח בכדי שהחוליות לא יוכלו להסתתר. הלבונונים דיווחו כי משתמשים גם בפצצות זרחן שגורמות להצתות וברחפני תבערה.

על מנת למצוא פיתרון לבעיה מבלי להשתמש בארטילריה יקרת ערך, לוחמי מילואים החליטו להרכיב טרבושה, כלי המיידה אבנים ועצמים בוערים למרחק של מאות מטרים והיה בשימוש באירופה עד המאה ה-15. 

לא רק כדורי אש: הלוחמים בצפון תועדו גם בחץ וקשת

עוד דווח כי מפקדיהם של החיילים לא אהבו את הפיתרון היצירתי וההיסטורי שמצאו הלוחמים והחליטו לבצע את פעולות ההצתה בעזרת רחפנים מטילי פצצות.  הסרטון עצמו הפך לוויראלי ברשתות החברתיות וגולשים מרחבי העולם הביאו תדהמה מהנשק הפרמיטיבי שחזר לשירות דווקא בקרב כוחות צה"ל, אחד הצבאות הטכנולוגיים ביותר בעולם. 

טרבושה שבנו המפגינים האוקראינים במהלך מהפכת מאידן,

לא מדובר בפעם הראשונה בעת המודרנית בה נעשה שימוש בטרבושה. בשנת 2013, במהלך המצור על חלב בסוריה, המורדים השתמשו בטרבושה על מנת ליידות רימוני יד ופצצות קטנות לעבר כוחות משטר אסד. בשנת 2014, במהלך מהפכת מאידן באוקראינה, מפגינים השתמשו בטרבושה מאולתר ליידות לבנים לעבר משורניים של משטרת המהומות. 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר