בקרוב מאוד: בצה"ל נערכים לתחילת פעולה ברפיח

ההחלטה על הכנות לפעילות התקבלה סופית לאחר שסינוואר השיב לפני מספר ימים בשלילה להצעת המתווכות בנוגע לעסקת חטופים • הפעולה עצמה, כך על פי ההערכות, צפויה להימשך כשישה שבועות

פעולה עצימה ברפיח עלולה רק לסבך את ישראל. פלשתינים בחוף הים של רפיח (ארכיון) . צילום: אי.פי.אי

נערכים לרפיח: לאחר חודשים ארוכים של דחיות ודיונים, לחצים בינלאומיים וויכוחים פוליטיים, בצה״ל נערכים להתחיל בתהליך לקראת הפעולה ברפיח בקרוב מאוד. כך נודע ל״ישראל היום״.

 

ההחלטה, שעשויה להשתנות בהתאם להתפתחויות, התקבלה סופית לאחר שמנהיג חמאס ברצועה, יחיא סינוואר, השיב לפני מספר ימים בשלילה להצעת המתווכות בנוגע לעסקת חטופים. במוסד ציינו אז כי דחיית הצעת שלוש המתווכות ״מוכיחה כי סינוואר אינו רוצה בעסקה הומניטרית ובהשבת החטופים וממשיך לנצל את המתיחות מול איראן ולחתור לאיחוד הזירות והסלמה כוללת באזור״.

ניתן להניח כי האיפוק הישראלי לאחר מתקפת הטילים והכטב"מים מצד איראן, והתגובה הנקודתית המיוחסת לה כלפי מערכת הגנה אווירית סמוך לאיספהן, קשורה גם לריכוך העמדות האמריקני כלפי הפעולה ברפיח. כדי להיכנס לרפיח תקיים ישראל גם תיאום עם מדינות שלהן עניין בכל הקשור לפעולת צה״ל.

במהלך סוף השבוע דיווח הוול סטריט ג׳ורנל כי ההיערכות הישראלית לפעולה ברפיח צוברת תאוצה, כאשר פינוי האוכלוסיה האזרחית בעיר, שמונה כ-1.4 מיליון פלשתינים, תארך כשלושה שבועות, בהנחה שחמאס לא ימנע מהאזרחים הפלשתינים להימלט מהמקום. הפעולה עצמה, כך על פי ההערכות, צפויה להימשך כשישה שבועות.

סביר להניח כי לפני הפעולה הגדולה ברפיח, יבצע צה״ל פעולות מקדימות בשטח ולאחר מכן יחל פינוי האוכלוסיה. בתקופה האחרונה פורסם בארצות הברית כי משרד הביטחון רכש אוהלים לטובת פינוי האוכלוסייה מרפיח, ותנועת האזרחים תתאפשר דרך נקזים.

רפיח (ארכיון), צילום: אי.פי

כך או אחרת, בצה״ל אמרו בתקופה האחרונה כי ארבעת הגדודים של חמאס ברפיח הם לא מהגדודים החזקים של חמאס ברצועה, והגדודים החזקים יותר של ארגון הטרור, שפורקו בחודשים האחרונים, היו בעזה ובחאן יונס.

 לפי הערכות לא מעט מחבלים הצליחו בחודשים האחרונים להימלט לרפיח, ולכן בצה״ל לא פוסלים לחימה עזה במקום.

סוגיה נוספת שיש לשים אליה לב היא ההערכה כי ישנם גם חטופים שהוברחו לרפיח, ואחת מהמשימות המרכזיות של הכוחות תהיה ניסיון להביא אותם. מאז תחילת המלחמה הצליח צה״ל לחלץ בכוח הזרוע שלושה חטופים חיים בלבד, ולאתר עוד מספר גופות של חטופים, ובצמרת הצבא אמרו בשבועות האחרונים כי הם תומכים בעסקה, שכן זו הדרך המיטבית לחלץ חטופים בחיים. אך כאמור, סינוואר, שלא סובל מלחץ מדיני, נהנה מסיוע הומניטארי שהוא מקבל ממדינת ישראל בחינם בלחץ העולם, ולא נתקל בלחץ צבאי משמעותי בשבועות האחרונים, החליט להתעקש על תנאיו המקדמיים והבלתי קבילים מבחינת ישראל.

יש מי שטוען כי הדרך להשיב את החטופים היא הפסקה מיידית של המלחמה ושחרור רוצחים מבתי הכלא הישראליים. אלא שאחרים סבורים שגם במקרה הזה חמאס לא ישחרר את כל החטופים, מתוך הבנה שבכך יוותר על קלפי המיקוח שמאפשרים לו עדיין לשמר את חייו ולנסות לשקם את שלטונו.

בכל מקרה, לאחר רצף של ירי רקטות בימים האחרונים מצפון הרצועה לשדרות, אשקלון וזיקים, צה״ל נערך גם לפשיטות קרקעיות בצפון הרצועה. היום הזהיר תושבים פלשתינים בבית לאהייה לעזוב את בתיהם.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר