מינוי שלא קשור אליו. חליוה. צילום: גדעון מרקוביץ

"לעד אשא את הכאב": ראש אמ"ן חליוה פורש | מכתב ההתפטרות המלא

אלוף אהרון חליוה, מפקד אגף המודיעין בצה"ל, הודיע לרמטכ"ל הרצי הלוי על פרישתו מהתפקיד • את ההחלטה קיבל עוד בשלבי המלחמה הראשונים • "אגף המודיעין בפיקודי לא עמד במשימה"

רעידת אדמה בצה"ל: ראש אמ"ן, אלוף אהרון חליוה, הודיע היום כי הוא מתפטר מתפקידו בעקבות מחדל שבעה באוקטובר. "אגף המודיעין בפיקודי לא עמד במשימה שעליה אנו אמונים. את אותו יום שחור אני נושא עימי מאז יום-יום, לילה-לילה. לעד אשא עימי את הכאב האיום של המלחמה". במכתבו קרא חליוה להקמת ועדת חקירה ממלכתית.

ראש אמ"ן אהרון חליוה בהערכת מצב בעזה (ארכיון) // דובר צה"ל

הבוקר הודיע חליוה לרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי על פרישתו מהתפקיד - החלטה שקיבל כבר בשלבים הראשונים ללחימה. הלוי וחליוה שוחחו על כך במהלך המלחמה כמה פעמים וחליוה חיפש את העיתוי הנכון. הוא יישאר בתפקידו עד למינוי מחליף.

חליוה היה מהראשונים לקבל אחריות על המחדל הנורא. במכתב ששלח ביום ה-11 למלחמה כתב: "הדגשתי כי ראשיתה של המלחמה בכישלון מודיעיני. אמ"ן תחת פיקודי כשל במתן התרעה למתקפת הטרור שביצע חמאס. לא עמדנו במשימה החשובה ביותר שלנו, וכראש אמ"ן אני נושא באחריות המלאה לכישלון". לאחרונה דווח כי הוא התייעץ עם עורך דין.

מכתב ההתפטרות של חליוה, צילום: דובר צה"ל

חליוה, בן 56, משמש ראש אמ"ן מאז אוקטובר 2021. קודם לכן הוא שימש ראש אגף המבצעים, ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, ראש חטיבת המבצעים באגף המבצעים, מפקד אוגדה 98, מפקד חטיבת הצנחנים ומפקד בה"ד 1.

המכתב המלא, שכותרתו "אחריות וסיום תפקיד":

"לפני יותר מ-38 שנים נכנסתי בשערי הבקו"ם והתגייסתי לצה"ל. עברתי תחנות ותפקידים רבים בחזית הלחימה ועשיתי תמיד ככל יכולתי על מנת לשרת את עם ישראל ומדינת ישראל. לאורך כל תפקידיי ידעתי כי לצד הסמכות מונחת גם אחריות כבדה: למשימה, לאנשים, להצלחה ולכישלון. ביום שבת, 7 באוקטובר 2023, ביצע חמאס מתקפת פתע רצחנית נגד מדינת ישראל, שתוצאותיה קשות וכואבות. אגף המודיעין בפיקודי לא עמד במשימה שעליה אנו אמונים. את אותו יום שחור אני נושא עימי מאז יום-יום, לילה-לילה. לעד אשא עימי את הכאב האיום של המלחמה.

חליוה: "את אותו יום שחור אני נושא עימי מאז יום-יום, לילה-לילה", צילום: יוסי זליגר

"מאז שפרצה המלחמה, פועלים נשות ואנשי אמ"ן בסדיר ובמילואים יחד עם צה"ל כולו להשגת מטרות המלחמה. האנשים המצוינים, בכלל הדרגות והתפקידים, עשו ועושים ככל הניתן, ופעמים רבות אף מעבר לכך, למען ביטחון מדינת ישראל ועתידה. אני גאה בהן ובהם והערכתי אליהם עצומה. עם תחילת המלחמה הבעתי בפניך את רצוני לקבל אחריות ולסיים את תפקידי. כעת, בחלוף יותר מחצי שנה ובמקביל לתחילת התחקירים, אני מקבש לסיים את תפקידי ולפרוש מצה"ל, בתום השלמת שלב התחקירים ולאחר שימונה ראש אמ"ן אשר יוביל את האנשים המצוינים באגף בשנים הקרובות, תוך תהליך למידה וחפיפה סדור.

"הייתה לי הזכות והכבוד לשרת במשך כמעט ארבעה עשורים את מדינת ישראל ואזרחיה, כלוחם וכמפקד. עד סיום המשמרת שלי, אעשה הכל למען הכרעת חמאס ומבקשי רעתנו והחזרת כלל החטופים, השבויים והנעדרים לביתם ולאדמתם. לאורך שירותי איבדתי מפקדים, פקודים וחברים רבים. אובדנם צרוב בי. לנצח אזכור את מי ששילמו את המחיר הכבד ביותר עבור תקומת ישראל.

חליוה: "גאה באנשי המודיעין", צילום: דובר צה"ל

"אני משוכנע, למען עם ישראל ולמען הדורות הבאים, שנכון שתוקם ועדת חקירה ממלכתית, אשר תוכל לחקור ולברר באופן יסודי, מעמיק, מקיף ונוקב את כלל הגורמים והנסיבות שהובילו לאירועים הקשים. אנצל הזדמנות זו כדי להוקיר תודה לך, הרמטכ"ל, על הדרך שבה אתה מפקד על צה"ל בתקופה מורכבת זו. כל שעשיתי במשך שירותי בצה"ל היה למען עם ישראל ומדינת ישראל. אני אסיר תודה על הזכות שניתנה לי לשרת את העם והמדינה".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו