"מדובר בדור שייקח את המדינה קדימה": כתבנו עם הכוחות בקרבות מול מחבלי חמאס בצפון הרצועה

על אף אמירותיו של שר הביטחון כי צפון הרצועה נמצא בשליטת צה"ל, שכונת דרג' תופאח מלאה במחבלים - שככל הנראה נמלטו מסג'עייה וג'בליה • מפקד חטיבת הנח"ל אל"מ יאיר צוקרמן: "אנחנו נמשיך ונעשה הכול כדי להחזיר את החטופים הביתה והלוואי שחיים ובריאים"

״הלוואי שכל עם ישראל היה זוכה לראות דור הלוחמים הזה״: עם מח״ט הנח״ל בלב עזה // צילום: אבי כהן

עשרה ימים לא פשוטים עברו על חטיבת הנח"ל שאיבדה חמישה מלוחמיה בקרבות בצפון הרצועה, מתוכם שלושה קצינים. עם זאת, נראה שדבר לא ישבור את רוח החטיבה שאיבדה בשבת הארורה את מפקדה אל"מ יהונתן שטיינברג ז"ל שנהרג בקרב עם מחבלים בכרם שלום. אל"מ יאיר צוקרמן, נקרא לדגל ולקח את החטיבה תחת פיקודו. בסוף השבוע פגשנו אותו בשכונת דרג' תופאח, המעוז האחרון של חמאס בצפון הרצועה.

אל שטח הרצועה נכנסנו עם "איתן", נגמ"ש אופני ממוגן ראשון מסוגו המסוגל לשאת 12 לוחמים. בתום נסיעה לא ארוכה הגענו לשכונת דרג' תופאח שממוקמת בין סג'עייה לג'בליה. מדובר בשכונה קטנה יחסית, שקיומה מתועד עוד מזמן שלטון הממלוכים בארץ במאה ה-13 והיא משקיפה על העיר עזה כשברקע רואים את ארובות אשקלון. ההערכה היא שכל המחבלים שנמלטו מג'בליה וסג'עייה הגיעו לשכונה הזאת.

שכונת דרג' תופאח בצפום הרצועה, צילום: אבי כהן

למרות הצהרות של שר הביטחון יואב גלנט כי שצפון הרצועה בשליטתנו, יש עדיין לא מעט מחבלי חמאס שלא נכנעו, שיוצאים מפירים ומתקיפים את הכוחות. בחוץ השמיים כחולים, אפילו השמש לא ממש שקרנית. בתוך הנגמ"ש המזגן מקרר היטב. אחד החיילים אומר לנו: "אתה יודע, אין כאן חימום, רק קירור, מזל שעד עכשיו מזג האוויר עובד לטובתנו".

"בעיקר לחימה פנים אל פנים"

לכל אורך הדרך שומעים את ההפצצות והתקיפות של צה"ל. דרך המסכים בנגמ"ש, שמתעדים את כל מה שקורה בחוץ, רואים היטב את כל ההרס והעשן מהתקיפות, עדות לכך שהמלחמה עדיין במלוא עוזה גם כאן, באזור צפון הרצועה. עם ההגעה לבניין שבו יושב החמ"ל, קיבלנו תזכורת כואבת למלחמה – חייל נפצע מירי בהיתקלות של הכוח שמצא פיר מנהרה שממנו יצאו מחבלים. החמ"ל שלח לו פינוי דחוף, גם 9D נשלחים לאזור. כעבור דקות אנו שומעים רעש של פיצוץ אדיר ומאחד החלונות בבניין אנו מבחינים בעשן שמקורו כמה מאות מטרים מאיתנו.

מח"ט הנח"ל יאיר צוקרמן, צילום: אבי כהן

"אנחנו בימים האחרונים בעיקר חווים לחימה פנים אל פנים, היתקלויות והפעלה של מטענים לעבר הכוחות", מספר אל"מ צוקרמן ומוסיף כי "האויב ערוך בתוך השטחים האלה, בעיקר השטחים הבנויים. זה עיקר האתגר שלנו – לאתר אותו, לחשוף אותו ולהשמיד אותו. אנחנו ממשיכים לפרק את המערכת כמה שאנחנו יכולים ועם מה שבידינו. אנחנו ממשיכים להשמיד את האויב, להשמיד התשתיות שלו ואנחנו עושים את זה לא מעט".

בימים האחרונים נתקלה חטיבת הנח"ל בעשרות מחבלים ובעשרות תשתיות טרור באזור. "נתקלנו במחבלים ובבתים ממולכדים או כאלה עם אמל"ח רב. אנחנו ממשיכים לפעול בסביבה בעודנו יודעים שלא כל החטופים הושבו וחזרו לביתם. אנחנו נמשיך ונעשה הכול כדי להחזיר את החטופים הביתה והלוואי שחיים ובריאים", מדגיש אל"מ צוקרמן ומנסה להסביר לנו כמה גדול האתגר לנסות ולהבחין בין אוכלוסייה בלתי מעורבת לבין מחבלים.

לוחמי הנח"ל בשכונת דרג' תופאח, צילום: אבי כהן

"באזור הנוכחי שאנחנו נלחמים בו, בשונה משאר האזורים שנלחמנו בהם עד כה, מדובר באתגר יותר גדול אף יותר. עם זאת, פיתחנו את הטכניקות הנכונות בהקשר של הנעת האוכלוסייה לפני שאנחנו נכנסים להילחם במרחב. זה יותר מאתגר אבל אפשרי, יש לנו גם את כל האמצעים לעשות את זה לזהות בין אויב לאזרח.

"הרבה מאוד תלוי בהתנהגות של האזרח שנמצא מולנו. עד כה לי ולחיילים שלי לא הייתה דילמה שלא הבחנו מי האויב ומי האזרח. האזרחים מתנהלים בצורה מסוימת, רובם עם דגלים לבנים, וצריך להגיד גם שבאירועי האוכלוסייה האחרונים הוצאנו לא מעט מחבלים החוצה והם כיום שבויים בידי הצבא בתוך שטח מדינת ישראל".

קרבות פנים אל פנים. לוחמי צה"ל בעזה, צילום: דובר צה"ל

בין סיורים בבתים ובמבנים שונים וגילוי של אמצעי לחימה רבים, צוקרמן מתאר כי הוא הפנים שהשאיפה של תושבי עזה היא פשוטה מאוד – שלא תהיה מדינת ישראל.  "הם רוצים שארץ ישראל תהיה שלהם. הרעיון שניבט מבין התמונות הוא שהם רוצים את ארץ ישראל השלמה. כל בית מלא בחפצים ותמונות של הארץ, של דגלי חמאס וסמלי חמאס, של הר הבית. אנחנו נלחמים בזה, אנחנו נלחמים להגביר את האור, אנחנו נלחמים על הטוב אל מול הרע. זו מלחמה בין רעיונות - רעיון שקוראים לו מדינת ישראל, החברה הישראלית והעם היהודי, לבין הרעיון שקוראים לו חמאס - שרוצה למחוק אותנו".

את צוקרמן המלחמה תפסה בבית בזמן שהיה בין תפקידים. מי שהיה מפקד חטיבת הנח"ל, אל"מ יהונתן שטיינברג ז"ל, היה חברו הטוב. בשבת השחורה, ברגע שהבין אל"מ שטיינברג שיש אירוע חדירה הוא נכנס לרכבו, השאיר את משפחתו מאחור ונסע. באזור כרם שלום הוא נתקל במחבלים, הוא יצא מהרכב, נלחם באומץ ונהרג.

"אני בכלל בבית, מבין שיש אירוע משמעותי שמתחיל. אני מחליט לחזור ליחידה הקודמת שלי כדי לעזור. הייתי סגן מפקד אוגדה ואני נוסע למפקדת האוגדה בשביל לראות במה אני יכול לעזור", מספר אל"מ צוקרמן.

מח"ט הנח"ל שנהרג בחרבות ברזל, יהונתן שטיינברג, צילום: דובר צה"ל

"ברגע שאנחנו מבינים שיהונתן נהרג, מפקד האוגדה אומר לי לקחת פיקוד. אני מוצא את עצמי מפקד החטיבה מאז. מאז השביעי לעשירי אני נמצא כאן יחד עם הכוחות. נצטרך לעשות חשבון נפש על זה שאמרנו שמדובר בדור הטיקטוק. מדובר בדור שעולה עלינו עשרות מונים. זה הדור שייקח את המדינה קדימה. דור עם אומץ לב בלי סוף ויכולות אישיות שהתגלו עכשיו בצורה מעוררת הערכה.

"השבוע, אחרי היתקלות שבה המפק"צ נהרג ועוד שני לוחמים נפצעו, הלכתי לדבר עם הצוות. ישבתי איתם ויצאתי יותר מחוזק מהמפגש. אני יכול להגיד לך שאנחנו נחושים, גם אני, גם העורף וגם החיילים. זה אתגר, אבל אני יודע שאם נפסיק עכשיו לא תהיה לנו מדינה".

 

 

 

 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר